Znamy finalistów w Finlandii i kolejność startową w Szwecji • Go_A ma utwór na Eurowizję 2021! • Co nowego w Holandii?

Dziś rano telewizja szwedzka SVT 🇸🇪 podała na Instagramie podział półfinałowy i kolejność startową Melodifestivalen 2021, a Dziennik Eurowizyjny przeanalizował wyniki półfinałów od roku 2015, gdy stosuje się aktualną formułę, czyli siedem piosenek na grupę. Zdecydowanymi pewniakami do awansu są więc wykonawcy, którzy dostali siódmą, ostatnią, pozycję startową. Do tej pory awans bezpośrednio do finału dostawało aż 75% artystów z tego miejsca, a 20,83% trafiało do dogrywki. Tylko jeden raz siódma pozycja nie dała żadnego awansu – stało się tak w przypadku piosenki „Tempo” Margaret z 2019 roku. Tak dobre statystyki mogą więc uspokoić Danny’ego Saucedo, Dotter, Tusse oraz Erica Saade, bo to oni w 2021 zamykać będą półfinały. Gorzej mają ci, którym dano drugą pozycję. Statystyki są nieubłagane – aż 87,5% artystów którzy śpiewali jako drudzy odpadało, jeden trafił do dogrywki, a dwóch bezpośrednio do finału. Czy to oznacza, że w 2021 na straconej pozycji są Lillasyster, Julia Alfrida, Emil Assergard i Lovad? Czas pokaże! Najbardziej wyrównane są szanse wykonawców z pierwszej pozycji startowej. Do tej pory taka sama ich ilość awansowała do finału, do dogrywki lub odpadała. W tym roku swoje grupy otwierają Kadiatou, Anton Ewald, Charlotte Perrelli oraz Tess Merkel. Jessica Andersson (ESC 2003) wystąpi jako trzecia w pierwszym półfinale, a The Mamas (ESC 2020) dostały czwarte miejsce w ostatniej grupie. Do tej pory z trzeciej pozycji awansowało do finału tylko 16,67% wykonawców, a z czwartek 20,83%. Oczywiście Melodifestivalen w swoich dość wyreżyserowanych wynikach zostawia jednak furtkę by zaskoczyć widzów rezultatem, którego się nie spodziewa. Tak było na przykład w 2017 roku, gdy Loreen ze „Statements” wylądowała w dogrywce, a nie bezpośrednio w finale. Czym Szwedzi zaskoczą nas tym razem i czy tegoroczne wyniki wpłyną na statystyki? Dowiemy się już w lutym!

🇫🇮 UMK: Znamy finalistów z Finlandii!

Chociaż oficjalna prezentacja miała być dzisiaj, to już wczoraj nazwiska finalistów fińskich trafiły do sieci. Największymi niespodziankami są udział Aksela i Laury. On wygrał UMK 2020 i twierdził, że nie zgłosi się do preselekcji ponownie. Jak widać zmienił zdanie i w finale wykona „Hurt”, napisane m.in. przez Joonasa Angerię, który współpracował z Kankaanrantą przy „Looking back”. O reprezentowanie Finlandii walczyć będzie też Laura Poldvere, weteranka estońskich selekcji 🇪🇪 i dwukrotna reprezentantka tego kraju na Eurowizji – z marnym skutkiem, bo nigdy nie dostała się do finału. Laura (fot.), mieszkająca w Finlandii, wykona „Play”, który współtworzyła. Konkurencją dla młodych będzie Ikka Johannes Lipsanen znany jako „były facet Cicoliny” albo po prostu Danny. 78-letni wokalista chwali się ponad 50-letnią karierą w Finlandii i mnóstwem evergreenów na koncie. Do selekcji powraca po bardzo długiej przerwie – ostatni raz rywalizował w 2004 roku, gdzie razem z D’Voices zajął ostatnie, 10. miejsce remisując z dwoma innymi wykonawcami, którzy tak jak on nie dostali żadnego punktu. Istotnym graczem w UMK 2021 ma być Teflon Brothers, hip-hopowi bracia z Helsinek. Na scenie w Tampere zaśpiewają z Anneli Magnusson, szwedzką gwiazdą eurodance znaną jako Pandora 🇸🇪. Wokalistka startowała w MF 2004 jednak nie przeszła dalej. Piosenkę „I love you” przygotowało wielu twórców, a jednym z nich jest Axel Ehnstrom znany jako Paradise Oscar (ESC 2011). Do finału telewizja YLE zakwalifikowała też grupę Blind Channel, Iltę (z piosenką przygotowaną m.in. przez rapera Tuomasa Kauhanena) oraz Oskari Ruohonena (Oskr), dla którego utwór przygotował m.in. amerykański kompozytor David Pramik współpracujący z Seleną Gomez czy Bebe Rexhą. Piosenki selekcji fińskich będą prezentowane kolejno codziennie od jutra przed godziną 19:00. Albo wyciekną.

Eurowizja 2021: Go_A z utworem, Vaidas w roli prowadzącego

Go_A 🇺🇦 ma już utwór na Eurowizję 2021. „Mieliśmy parę opcji, ale wskazaliśmy najlepszą, w naszej opinii. Nie powiem Wam nic więcej, poczekajcie na publikację” – zapowiedziała wokalistka formacji Kateryna. Dodała jedynie, że piosenka bazuje na folklorze z całego regionu i z pewnością będzie interesująca dla słuchaczy. Wciąż trwają jeszcze prace nas masteringiem i produkcją, a grupa nie chce się spieszyć. Premiera ma się odbyć w lutym, co oznacza, że nadawca ukraiński zrezygnował z organizacji preselekcji narodowych z wyborem piosenki. Po raz pierwszy od 2004 roku Ukraina ma reprezentanta i piosenkę wskazanych wewnętrznie. W 2004 roku też stawiano na folk, co okazało się strzałem w dziesiątkę i w Grand Prix. Tymczasem telewizja litewska 🇱🇹 ogłosiła, że wśród prowadzących „Pabandom is naujo” jest Vaidas Baumila, 33-letni wokalista z Wilna, który w 2015 reprezentował swój kraj w duecie z Moniką Linkyte wchodząc do finału. Poza śpiewem Vaidas zajmuje się też aktorstwem, a teraz sprawdzi się w roli prezentera. Wraz z nim na scenie zobaczymy Vytautasa Ramsasa oraz Ievę Stasiuleviciute. Selekcje ruszają już w sobotę, a pierwszy odcinek nagrano wczoraj.

🇳🇱 Eurowizja 2021: Lockdown nie sugeruje scenariusza D

Sietse Bakker zapewnia, że wydłużony lockdown jaki ogłoszono w Holandii nie ma wpływu na decyzję w sprawie organizacji Eurowizji 2021 w Rotterdamie. Zapewnił, że przygotowania idą dobrze, ale wciąż wisi nad wszystkimi widmo niepewności. Jest jednak nadzieja, którą widać m.in. w procesie szczepień w całej Europie. Co ciekawe, Bakker stwierdził, że ekipa organizatorów nie tyle boi się wybrać tego najgorszego scenariusza, ale ma obawy, że będzie zbyt ostrożna i później okaże się, że konkurs mógłby być „większy” i „normalniejszy”. W wywiadzie dla ANP potwierdził, że EBU przekaże ostateczną decyzję w lutym, ale nie wiadomo dokładnie kiedy. Królestwo Niderlandów przedłużyło lockdown o kolejne trzy tygodnie. Od 29 grudnia wszyscy wjeżdżający do tego kraju z państwa oznaczonego kolorem pomarańczowym (np. Polska) muszą okazać przewoźnikowi negatywny wynik testu PCR. Innego rodzaju testy (w tym stosowane często przez TVP testy ekspresowe, nie są uznawane). Ważne, że wynik testu musi być przekazany w języku np. angielskim (ale nie polskim). W całej Holandii obowiązuje nakaz noszenia maseczki, a władze stanowczo zalecają pozostanie w domu, pracę zdalną i unikanie zbędnego przemieszczania się. Do 9 lutego wszystkie sklepy (poza niezbędnymi), kina, teatry, parki rozrywki, siłownie, sauny, salony fryzjerskie czy restauracje będą zamknięte, a hotele mogą funkcjonować ale bez restauracji czy dostaw posiłków do pokoju. W Holandii nie można też tworzyć grup osób nienależących do tego samego gospodarstwa większych niż 2. Do tej pory w tym kraju łącznie wykryto ponad 889 tys. przypadków koronawirusa, zmarło 12,6 ty. osób.

Nie przegap żadnego wydarzenia sezonu 2021! Obserwuj terminarz na Dzienniku Eurowizyjnym!

Poznaj 11 nowych polskich piosenek i weź udział w głosowaniu HOLFESTIVALEN! Szczegóły znajdziesz TUTAJ.

Źródło: SVT, YLE, Wikipedia, Eurovoix, LRT, ESCxtra, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, inf. własne, fot.: @laurapoldvere

%d blogerów lubi to: