Eurowizja Junior 2020 w nowym formacie: Pytania i Odpowiedzi • Sprawdź co wiemy, a czego się domyślamy

Organizacja Eurowizji Junior 2020 w formie zdalnej zaskoczyła wielu fanów konkursu, chociaż oczywiście zrozumiałe są powody, dla których konkurs nie może odbyć się w regularnym formacie. Pojawiło się wiele pytań i wątpliwości związanych z nowym pomysłem EBU. Na niektóre z nich znamy już odpowiedź, a na inne odpowiedzi możemy się tylko domyślać lub wyobrazić sobie, jakbyśmy to rozwiązali. Co zrobią EBU i TVP i jak faktycznie wyglądać będzie tegoroczny konkurs i czy spełni swoją rolę dowiemy się w dniu emisji 29 listopada o 17:00. Transmisję w Polsce przeprowadzi TVP1.

Eurowizja Junior 2020: Dlaczego startuje tak mało państw?

EBU ogłosiło, że jedynie 13 nadawców uczestniczyć będzie w tegorocznym konkursie. To aż o 6 mniej niż rok temu. Będzie to druga najmniejsza (pod względem frekwencji) Eurowizja dla Dzieci w historii konkursu – tyle samo uczestników miały edycje z 2009 i 2011 roku. Co ciekawe, w 2009 roku JESC również odbywało się w tle pandemii, która jednak nie wywołała na całym świecie tak wielu szkód. Z rywalizacji już wcześniej wycofały się Australia 🇦🇺, Walia 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿, Macedonia Północna 🇲🇰 i Irlandia 🇮🇪, a dziś dowiedzieliśmy się, że zabraknie też Włoch 🇮🇹, Albanii 🇦🇱 oraz Portugalii 🇵🇹. Jedynym nowym krajem będą Niemcy 🇩🇪. Większość krajów zrezygnowała z powodu restrykcji w podróżowaniu i niepewnej sytuacji związanej z covid-19. Od razu pojawiło się pytanie, dlaczego nadawcy nie podjęli się uczestnictwa w zdalnej JESC niewymagającej podróżowania delegaci? Kulisów tworzenia stawki nie znamy i EBU nigdy nie dzieli się z opinią publiczną takimi informacjami. Zgodnie z procedurą zgłoszenia są dwustopniowe. Najpierw zaproszeni nadawcy wyrażają chęć udziału, a później mają czas by uczestnictwo w pełni potwierdzić. Już na pierwszym etapie zrezygnowały co najmniej cztery kraje. Być może Europejska Unia Nadawców nie informowała wszystkich o planowanym formacie konkursu, dlatego kraje takie jak Australia i Walia nie zmieniły zdania. Z drugiej strony, może nie wszyscy nadawcy zaakceptowali nową wersję show i postanowili wycofać się w drugim etapie – kto wie, może taką właśnie decyzję podjął nadawca portugalski RTP, który wcześniej ogłaszał, że planuje start, jeśli Eurowizja Junior się odbędzie. Nie wiemy też, czy lista krajów JESC 2020 jest ostateczna. Zdarzały się już sytuacje, że Europejska Unia Nadawców aktualizowała później stawkę (np. w 2018 już po terminie dołączyła Ukraina 🇺🇦).

Preselekcje do Eurowizji Junior: Co wiemy?

🇦🇲 Armenia nadawca dopiero niedawno ogłosił start w JESC, na razie brak informacji czy realizowane będą preselekcje narodowe, a może ARMTV wróci do wyborów wewnętrznych

Białoruś – tegoroczny kraj-zagadka. Nadawca jako jedyny ogłosił start preselekcji podkreślając jednocześnie, że nie ma pewności, czy weźmie udział w konkursie. Pojawienie się na liście uczestników oznacza, że BTRC nie wycofała się z konkursu, ale start nadal nie jest pewny z powodu panujących w kraju protestów oraz problemów obsadowych nadawcy publicznego. Proces selekcyjny został na ten moment wstrzymany. Marne są jednak szanse na to, by Białoruś w JESC 2020 wystąpiła już pod biało-czerwono-białą flagą, aczkolwiek oczywiście wszyscy mocno kibicujemy walczącym o wolność Białorusinom.

🇫🇷 Francja – nadawca ponownie wskaże reprezentanta wewnętrznie

🇬🇪 Gruzja – organizowana jest kolejna edycja talent show „Ranina”, której koncerty ruszają 11 września. W pierwszym odcinku wystąpi dziesięciu wykonawców, którzy zaśpiewają w duetach z zaproszonymi gwiazdami. Lela Kveniashvili wykona utwór „Adamiani” z Lizą Kalandadze, uczestniczką eurowizyjnego „Idola”. Rok temu „Ranina” składała się z ośmiu odcinków eliminacyjnych, półfinału i finału, a całość trwała 2 miesiące. W tym roku będzie musiała być skrócona.

🇩🇪 Niemcy kraj reprezentuje Susan z balladą „Stronger with you”. Trwają prace nad finalną wersją piosenki. Później nagrany będzie teledysk w Berlinie.

🇰🇿 Kazachstan finał narodowy odbędzie się 26 września, a o wynikach decydować będą telewidzowie.

🇲🇹 Malta wkrótce nadawca TVM nagra i opublikuje występy selekcyjne finalistów oraz uruchomi głosowanie internautów, którzy będą razem z jurorami wybierać reprezentanta.

🇳🇱 Holandia – finał narodowy odbędzie się 26 września, a o wynikach decydować będą telewidzowie i jury.

🇵🇱 Polska – finał narodowy w ramach „Szansy na Sukces” odbędzie się 27 września o 15:15 w TVP2. Reprezentanta wyłonią widzowie i jurorzy.

🇷🇺 Rosja finał narodowy odbędzie się pod koniec września. Zwycięzcę wskażą internauci i jurorzy.

🇷🇸 Serbia – telewizja serbska zebrała już wszystkie zgłoszenia, trwa proces wyboru reprezentanta i piosenki.

🇪🇸 Hiszpania – wybór wewnętrzny

🇺🇦 Ukraina – głosowanie internetowe w preselekcjach wygrała (z ogromną przewagą) Daniela Shapochnikova (39,98%), która jednak nie weszła do czołowej trójki jurorskiej i nie dostała od nich punktów. Komisja maksymalne 5 punktów przyznała Oleksandrowi Balabanovi i nawet w momencie, gdy nie był on w top3 internetu, dostał tyle samo punktów co Daniela – w związku z remisem decydowali jurorzy. Oleksandr w typowaniu internetowym uzyskał czwarty wynik z 12,6% poparcia. Drugie miejsce zarówno u jury jak i u widzów miała Olena Usenko. Oleksandr urodził się 5 lipca 2006 roku w Doniecku. W wieku 4 lat był członkiem zespołu folkowego, a gdy miał 8 lat przeprowadził się wraz z rodziną do Kijowa, gdzie uczył się śpiewu. Płynnie mówi po angielsku, niemiecku i turecku. Dwukrotnie startował już w preselekcjach internetowych, za trzecim razem je wygrał. Zaśpiewa piosenkę „Vidkrivay” po ukraińsku i angielsku.

Eurowizja Junior 2020 zdalnie: Jak wyglądać będą występy?

Zgodnie z informacjami podanymi przez EBU i TVP wszystkie prezentacje sceniczne do 13 piosenek (w tym Polski 🇵🇱) nagrane będą w lokalnych studiach i zostaną odtworzone 29 listopada. Z przyczyn technicznych i obaw przed jakością łączy nie byłoby możliwości, by cały występ zrealizować zdalnie na żywo. Aby zapewnić równe traktowanie i sprawiedliwą rywalizację wszyscy uczestniczący w JESC nadawcy zgodzili się co do zastosowania podobnego wyglądu sceny oraz zaplecza technicznego i kamer. Jak to będzie wyglądać w praktyce? Ciężko przewidzieć, ale obawy są, zwłaszcza w przypadku państw, które wykazują silne parcie na wygraną konkursu. Telewizje z Niemiec 🇩🇪 i Hiszpanii 🇪🇸 podają, że występy będą nagrane wcześniej i przekazane do EBU i TVP tak, by można je było wmontować w cały scenariusz show i elementy realizowane na żywo. Z pewnością nie zabraknie pocztówek, belek i być może nagranych wcześniej oklasków, by wszystko wyglądało realistycznie. Europejska Unia Nadawców nie planuje publikować szczegółowych zasad realizacji występu – taką informację posiadają jedynie nadawcy publiczni.

Eurowizja Junior 2020: Co z głosowaniem?

Kwestia formatu głosowania podczas Eurowizji Junior 2020 była dyskutowana podczas spotkania Grupy Referencyjnej. Ostatecznie nie wprowadzono żadnych zmian i TVP na swojej stronie informuje, że widzowie będą mogli głosować na swoich faworytów drogą internetową. Warto dodać, że po raz pierwszy od 2012 roku głosowanie jurorów realizowane będzie poprzez łącza satelitarne z 13 krajami, gdzie prezenterzy podawać będą punkty, w tym najwyższą notę. Od 2013 na JESC podawacze znajdowali się na scenie. Ponieważ nie będzie w tym roku tzw. „jury final”, jurorzy oceniać będą te same występy co widzowie, ale oczywiście wcześniej.

JESC 2020: Jaka będzie kolejność występów?

W tym roku zapewne nie będzie organizowanej oficjalnej Ceremonii Otwarcia, podczas której losowano część pozycji startowej. Rok temu w Gliwicach drogą losowania ustalono, że stawkę otworzy Australia 🇦🇺, a zamknie Serbia 🇷🇸. Wylosowano też pozycję gospodarzy. Być może w tym roku TVP przeprowadzi krótką transmisję z takiego losowania. Pozostałe miejsca startowe ustalone będą przez producentów po wybraniu wszystkich 13 piosenek.

Eurowizja Junior: Kiedy poznamy prowadzących?

Telewizja Polska na ten moment nie podała jeszcze żadnych informacji na temat tego kto poprowadzi show, kto wystąpi w Opening Act i Interval Act oraz jakie są pomysły na materiały dodatkowe czy pocztówki. Spekuluje się, że w konkurs ponownie zaangażowana może być Ida Nowakowska, ale mówi się też o Viki Gabor. Zwyciężczyni JESC 2019 z pewnością wystąpi na scenie w warszawskim studiu w ramach Interval Act, podobnie jak Roksana Węgiel w Gliwicach.

Eurowizja Junior zdalnie: Jak to będzie wyglądać?

Organizacja konkursu bez uczestników na miejscu pozbawi nas wielu radosnych chwil i emocji, np. w Green Roomie. Mamy nadzieję, że EBU i TVP staną na wysokości zadania tak, by jak najlepiej oddać ducha konkursu i intergracji. Być może każdy uczestnik będzie śledził konkurs na żywo ze swojego studia, a prowadzący będą się z nim łączyć by porozmawiać. Europejska Unia Nadawców zapewnia, że widzowie będą mieli szansę lepiej poznać reprezentantów, a nawet wejść z nimi w interakcję, zapewne poprzez social media i internetowe eventy dodatkowe. JuniorEurovision.tv ma też publikować materiały zza kulis oraz z prób w 13 krajach Europy. Fragmenty z prób będą opublikowane wcześniej by umieścić je w formularzu do głosowania. Z pewnością nie zabraknie też nagrań z oficjalnymi wywiadami uczestników. Kto wie, może nawet nagrane będą ich reakcje na wyniki i zdobywane punkty. Mamy nadzieję, że zdalnie stworzony zostanie też tradycyjny „common song”, który zaprezentowany zostanie widzom w formie videa jak to miało miejsce w przypadku „Love Shine a Light” z maja 2020. Wręczenie nagrody także powinno zostać zrealizowane w studiu lokalnym – może EBU przekaże każdemu nadawcy replikę trofeum na potrzeby nagrania ceremonii przekazania nagrody.

Dziś o 20:13 prezentacja 15 finałowych piosenek HOLFESTIVALEN 13. Serdecznie zapraszam do oglądania i komentowania na Facebooku! Transmisja ruszy TUTAJ. Głosowanie nadal trwa: szczegóły dostępne są na TEJ stronie.

Głosuj w finale UNITED SONG CONTEST 2020 i wybierz najlepszą amerykańską piosenkę! Playlistę i formularz do głosowania znajdziesz TUTAJ

Źródło: EBU, TVP, Wikipedia, Eurovision.de, RTVE, Eurovoix, Twitter, inf. własne, fot.: EBU

%d blogerów lubi to: