Eurowizja Junior 2020: Ile państw planuje wziąć udział? • Szansa na Sukces: Kiedy kolejny odcinek i kto w nim wystąpi? • Opole 2020: Znamy zwycięzców „Premier”

Dziś mija termin dobrowolnego wycofania się nadawców ze wstępnej listy uczestników Eurowizji Junior 2020 – podaje portal Eurovoix za nadawcą białoruskim, który wcześniej taką właśnie datę wspominał. Do dziś nadawcy, którzy wcześniej wyrazili chęć udziału mają prawo wycofać się bez ponoszenia żadnych kosztów. Po tej dacie rezygnacja oznaczać będzie m.in. utracenie wpłaconej składki członkowskiej za udział. Historia pokazuje, że niektórzy nadawcy korzystali z tej ostatniej furtki, np. w 2004 roku w ostatniej chwili wycofały się Niemcy 🇩🇪, Irlandia 🇮🇪 i Izrael 🇮🇱, a w 2007 Bośnia i Hercegowina 🇧🇦. W 2011 zrezygnowało San Marino 🇸🇲. Na ten moment 14 krajów wstępnie potwierdziło udział – na liście jest Armenia 🇦🇲, gdyż szef delegacji ARMTV wczoraj start kraju zarówno w JESC 2020 jak i ESC 2021. Jest też jednak i Białoruś, której los nie jest pewny. Nadawca wstrzymał wszelkie prace nad preselekcjami i nie ma pewności, czy w obliczu ogólnokrajowych protestów politycznych BTRC zdoła zabezpieczyć odpowiednie fundusze i obsadę do przeprowadzenia projektu i udziału w Eurowizji Junior. Większość krajów z listy rozpoczęło już proces selekcyjny (Gruzja 🇬🇪, Kazachstan🇰🇿 , Malta 🇲🇹, Holandia 🇳🇱, Polska 🇵🇱, Rosja 🇷🇺, Serbia 🇷🇸, Ukraina 🇺🇦), a Niemcy 🇩🇪 już zakończyły i mają swoją reprezentantkę. Francja 🇫🇷, Portugalia 🇵🇹 i Hiszpania 🇪🇸 mają wybrać swoich reprezentantów wewnętrznie. Marne są szanse na to, by jeszcze jacyś nadawcy dołączyli do konkursu. Fani liczą jeszcze na Albanię 🇦🇱 i Włochy 🇮🇹. Jeśli te kraje zdecydują się na start, a Białoruś się nie wycofa, do Warszawy przyjedzie 16 delegacji. W najgorszym wypadku czyli bez tych trzech wymienionych krajów, o Grand Prix walczyć będzie jedynie 13 reprezentantów. To niewiele, ale lepsze niż nic i ważne jest, by konkurs w ogóle się odbył. TVP nadal prowadzi przygotowania organizacyjne, a należy się spodziewać, że w najbliższych tygodniach dowiemy się więcej na ten temat.

Kraje planujące start w JESC 2020 oznaczone zostały ciemnym kolorem zielonym. Kraje niepewne jasnym kolorem zielonym.

🇵🇱 „Szansa na Sukces” – kolejny odcinek już w niedzielę!

O wczorajszym awansie Leny Marzec do finału „Szansy na Sukces” informowały nie tylko media eurowizyjne. „Program The Voice Kids to bez wątpienia łowca muzycznych talentów. To właśnie na tej scenie zaczynały karierę młode osoby, o których jest teraz bardzo głośno! Mowa o zwyciężczyniach dwóch ostatnich edycji Konkursu Eurowizji Junior 2020 – Roksanie Węgiel, a także Viki Gabor. Tym razem na powtórzenie sukcesu dziewczyn ma szansę Lena Marzec, która wygrała pierwszy odcinek preselekcji do Konkursu Piosenki Dla Dzieci” – czytamy na portalu eska.pl. Ponieważ program nagrywany był w połowie sierpnia, Lena już od dłuższego czasu wiedziała, że trafiła do finału i zapewne pracuje teraz nad konkursowym utworem. Rok temu nazwiska twórców trzech finałowych piosenek utrzymywane były w tajemnicy aż do finału i teraz z pewnością będzie tak samo. Czy za kompozycje znów odpowiedzialni będą Lanberry, Patryk Kumór i Dominic Buczkowski-Wojtaszek? Nie wiadomo. Przed nami natomiast II odcinek, który wyemitowany zostanie już w niedzielę o 15:15 w TVP2. Tym razem usłyszymy „Hity, których chcemy słuchać”, a kandydatki (bo startują same dziewczęta) ocenią Gromee (ESC 2018), Michał Wiśniewski (ESC 2003 i 2006) oraz Cleo (ESC 2014). W stawce są trzy uczestniczki „The Voice Kids 3” – Aleksandra Kędra, Ola Tracz i Natalia Kosmowska, a także Sandra Wawer, która występowała już w regularnej edycji „Szansy na Sukces”. Te mniej znane, ale zapewne równie godnie uwagi kandydatki to Agata Serwin, Maja Biernat i Maja Janowska.

🇵🇱 „Premiery” w Opolu zakończone niespodziankami!

Spore niespodzianki podczas trzeciego dnia festiwalu w Opolu. Konkurs „Premier” zakończył się zaskakującym werdyktem jury i widzów. Nagrodę jury (w skład komisji wszedł m.in. Piotr Cugowski, który startował w preselekcjach 2003) zdobyła Lanberry za utwór „Plan awaryjny”. Wokalistka nie spodziewała się takiego wyróżnienia i nie kryła szoku. Przypominam, że Małgorzata uczestniczyła w preselekcjach narodowych 2017 gdzie zajęła jednak niskie, 6. miejsce. Później twierdziła, że nie dała z siebie 100%, bo przeszkodziła jej w tym choroba. Lanberry była jedną z twórczyń dwóch zwycięskich utworów Polski na Eurowizji Junior „Anyone I want to be” i „Superhero”. Nie ukrywa, że chętnie sama wzięłaby udział w konkursie. W opolskich „Premierach” wystartowała drugi raz – w 2017 zaśpiewała tam piosenkę „Ostatni most”, jednak nie zdobyła żadnej nagrody. Z wielką radością przyjęto fakt, że nagrodę publiczności im. Karola Musioła otrzymała Stanisława Celińska za protest-song „Niech minie złość”. Zwycięstwo bardzo uniwersalnej piosenki o tym, by skończyć z mową nienawiści i walczyć o tolerancję można zinterpretować jako prztyczek w nos jaki widzowie wymierzyli TVP i władzom w Polsce – tak przynajmniej sądzi wielu fanów śledzących wczorajsze Opole. Stanisława Celińska debiutowała w Opolu w 1969 roku z piosenką „Ptakom podobni”. Nagrody ZAIKS za muzykę i słowa piosenki oraz nagrodę dziennikarzy dostała faworytka „Premier” – sanah. Wcześniej popularna wokalistka zgarnęła nagrodę internautów za hit roku, więc z Opola wraca aż z czterema nagrodami, co jest na pewno ogromnym sukcesem. „Premiery 2020” bez nagród i wyróżnień zakończyli m.in. Rafał Brzozowski, PIN, Sławek Uniatowski czy Janusz Radek.

🇮🇹 Panika we Włoszech po wypowiedziach Amadeusa

Ostatnie wypowiedzi Amadeusa o możliwej anulacji Sanremo zostały skorygowane przez jego menadżera. „Nie powiedział tak. Raczej stwierdził, że festiwal bez publiczności lepiej przesunąć na inny termin” – sprecyzował Lucio Presta. W wywiadzie dla Il Fatto Quotidiano dodał, że Sanremo z restrykcjami, które nie pozwolą na udział widowni czy ograniczą orkiestrę lub prasę nie powinno się odbyć. Przygotowania do festiwalu trwają – do organizatorów napływają zgłoszenia, a odbywają się też rozmowy z wytwórniami muzycznymi. Dyrektor Rai1, Stefano Coletta, zapewnił, że Sanremo w 2021 na pewno się odbędzie. „Oświadczenie Amadeusa wywołało wielką panikę, ale chcę dać pewność – Sanremo będzie. Nie ma sezonu Rai1 bez Sanremo. Dostosowujemy się do warunków i aktualnej sytuacji” – zapewnił. W październiku odbędzie się „Ama Sanremo”, półfinały kategorii „Sanremo Giovani”. W ramach tych pre-eliminacji wybrani będą wykonawcy, którzy wezmą udział w finale „Sanremo Giovani” w grudniu 2020 roku. W finale widzowie i jurorzy wyłonią ośmiu uczestników, którzy pojawią się w trakcie głównego Sanremo. Aktualny termin organizacji festiwalu to 2-6 marca.

Dziś o 20:20 Preview Show finału plebiscytu United Song Contest 2020 i start głosowania! Oglądaj razem z nami i poznaj 26 najlepszych amerykańskich piosenek! Szczegóły TUTAJ.

Głosuj w HOLFESTIVALEN 13 i wybierz razem z nami najlepszą polską piosenkę sierpnia! 15 utworów oraz formularz do głosowania znajdziecie TUTAJ. Już we wtorek o 20:13 oficjalna prezentacja 15 konkursowych piosenek! Szczegóły TUTAJ.

Źródło: Eurovoix, EBU, Eska.pl, TVP, RAI, inf. własne, fot.: lena.marzec_official

%d blogerów lubi to: