Szansa na Sukces – Eurowizja Junior 2020: Znamy tematy odcinków! • Ukraina wybrała 11 finalistów selekcji • Czy Białoruś weźmie udział w JESC 2020?

27 sierpnia w siedzibie Telewizji Polskiej 🇵🇱 odbyła się skromna gala z okazji prezentacji jesiennej ramówki stacji. Niestety, nie podano tam żadnych nowych informacji dotyczących Eurowizji Junior 2020 (rok temu wykorzystano ten event do przedstawienia prowadzących finału w Gliwicach) ale wspomniano o „Szansie na Sukces” i jej eurowizyjnej wersji. Według materiałów prasowych specjalna edycja programu ruszy 6 września o 15:15 w TVP2, co już wiemy, a zwycięzca zostanie nowym reprezentantek kraju na Eurowizji Junior 2020 (lub w przypadku anulacji konkursu otrzyma w nagrodę prawo do występu podczas Festiwalu w Opolu 2021). Poznaliśmy też tematy muzyczne każdego odcinka półfinałowego. W pierwszym odcinku (6 września) usłyszymy „Międzypokoleniowe hity”, a jurorami będą Viki Gabor, Piotr Rubik i Edyta Górniak. Ze wcześniejszych relacji Piotra Rubika wiemy, że w grupie piosenek dostępnych do zaśpiewania mają być m.in. „Niech mówią, że to nie jest miłość”, „Psalm dla Ciebie” czy eurowizyjne „Nie zapomnij” z 2016 roku. W drugim odcinku (13 września) tematem będą „Światowe hity, których słuchamy”, a kandydatów oceniać mają Cleo, Gromee i Michał Wiśniewski. Trzeci odcinek (20.09.) to „Piosenki z bajek”, podczas którego jurorami będą Dawid Kwiatkowski, Marina i Kasia Łaska. Program poprowadzi oczywiście Artur Orzech. Według informacji podawanych wcześnie na Dzienniku Eurowizyjnym oraz tych, do których dotarł portal eurowizja.org w konkursie wystartować mają: Wiktoria Cetera, Hanna Dzieniewicz, Mikołaj Gajowy, Aleksandra Kędra, Milena Kmita, Lena Małodzińska, Lena Marzec, Agata Serwin, Aleksandra Tracz czy Alicja Tracz.

🇺🇦 Znamy finalistów na Ukrainie

Telewizja ukraińska podała już nazwiska 11 finalistów wybranych spośród 70 zgłoszeń do preselekcji przed Eurowizją Junior 2020. W finale internetowym wystąpią m.in. Nikita Achkasov, Polina Babiy, Yulya Karimi, Yaroslav Politov, Anhelina Terennikova, Olena Usenko (wymienieni wokaliści startowali w 5. edycji „The Voice Kids”), Oleksandr Balabanov (już dwukrotnie startował w preselekcjach Ukrainy do JESC, a w 2018 zajął 2. miejsce w głosowaniu online), Sofiya Shkidchenko (uczestniczyła w „Mam Talent” gdzie jodłowała) czy Darin Osman, która urodziła się w Kairze. Niektórzy finaliści mają już opublikowane swoje oryginalne utwory na Eurowizję, a ci, którzy zgłosili się z coverami, dostaną nowe piosenki od telewizji UA:PBC. Pełną listę 11 utworów mamy poznać do 4 września, a dzień później ruszy trzydniowe głosowanie internautów, którzy wraz z widzami wybiorą nowego reprezentanta kraju. Wszystkie przyjęte do selekcji zgłoszenia znajdziecie TUTAJ.

⚪🔴⚪ Cisza na Białorusi

W związku z aktualnymi wydarzeniami na Białorusi i strajkach w telewizji publicznej, proces organizacji finału narodowego przed Eurowizją Junior 2020 został wstrzymany. Zgłoszenia przyjmowano do 15 sierpnia, a nie później niż 24 sierpnia specjalna grupa ekspertów miała wybrać maksymalnie 15 finalistów konkursu. Na ten moment nic takiego się nie zadziało i nie wiemy, czy nadawca białoruski nadal planuje zorganizować finał narodowy oraz czy w ogóle weźmie udział w Eurowizji Junior 2020. Można się spodziewać, że nie tylko pandemia będzie tu problemem. Aktualnie w telewizji białoruskiej pracuje już tylko część obsady, która nie zdecydowała się uczestniczyć w ogólnokrajowych protestach. Sam Aleksander Łukaszenka traktuje Polskę jako wroga, który „planuje odebrać Białorusi Grodno” więc być może wysyłanie białoruskiego dziecka do Warszawy nie będzie dla chwiejącego się reżimu korzystne. Nadal brakuje też informacji na temat planów Albanii 🇦🇱, Armenii 🇦🇲 i Włoch 🇮🇹 co do udziału w Eurowizji Junior. Aktualnie lista „wstępnie” potwierdzonych państw ma łącznie 13 krajów w tym niepewną Białoruś, a także Francję 🇫🇷, Kazachstan 🇰🇿, Maltę 🇲🇹 czy Hiszpanię 🇪🇸, do których (i z których) najprawdopodobniej od 2 września obowiązywać będzie zakaz lotów z Polski.

Weź udział w głosowaniu w II półfinale UNITED SONG CONTEST 2020! Posłuchaj 25 amerykańskich piosenek i decyduj o tym, które trafią do finału! Wszystkie informacje znajdziesz TUTAJ.

Źródło: TVP, YouTube, NTU, BTRC, Wikipedia, inf. własne, fot.: @szansanasukces

%d blogerów lubi to: