Europejski Stadion Kultury z wykonawcami znanymi z Eurowizji czy preselekcji. Zobacz wczorajszy koncert i nie tylko!

Wczoraj w Rzeszowie rozpoczął się Europejski Stadion Kultury, a jednym z najważniejszych wydarzeń był koncert główny retransmitowany przez TVP2. W Hali Podpromie wystąpił Krzysztof Cugowski z Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej, a fanów Eurowizji najbardziej zaciekawiły kolektywy w ramach których wspólnie wystąpili polscy i zagraniczni wykonawcy. Ania Dąbrowska zaśpiewała z reprezentantką Armenii 🇦🇲 na Eurowizji 2008 – Sirusho, Miuosh wystąpił z zespołem GoA (ukraiński reprezentant na ESC 2020-2021 🇺🇦), z kolei Sorry Boys zaprezentowali się razem z gruzińską formacją Megobrebi 🇬🇪, a Nosowska z ukraińskim PVNCH. Świetnie zrealizowany i niezwykle interesujący muzycznie koncert dostępny jest na platformie TVP VOD TUTAJ. Jeśli chcecie zobaczyć jak Ormianka Sirusho śpiewa w języku polskim czy obejrzeć występ do eurowizyjnego „Solovay” grupy GoA to koniecznie włączcie! Zdjęcia z koncertu publikuje portal Nowiny24.

Pierwszy Europejski Stadion Kultury odbył się w 2011 roku jako polsko-ukraiński projekt kulturalny towarzyszący przygotowaniom do Euro 2012. W ramach koncertu „Gramy Razem!” wystąpili m.in. Wilki (KE 2003). Druga edycja także związana była z Mistrzostwami Europy, a na scenie znów zaprezentowali się polscy i ukraińscy wykonawcy m.in. Ania Rusowicz (preselekcje polskie 2006 i 2011), Kasia Kowalska (ESC 1996), Sunsay (preselekcje ukraińskie 2016 🇺🇦) i Tatiana Okupnik (ESC 2004). W 2013 festiwal stał się projektem współpracy kulturalnej Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego – polscy artyści zaśpiewali razem z wykonawcami m.in. z Ukrainy (ponownie SunSay) czy Litwy 🇱🇹 (Alina Orlova). W trakcie jednego z koncertów wystąpiły też Natalia i Paulina Przybysz (polskie preselekcje 2004). W 2014 roku kontynuowano ideę muzyczną w ramach programu „Wschód Kultury”, a podczas koncertu głównego Kayah zaśpiewała z Idanem Raichelem 🇮🇱 (Interval Act Eurowizji 2019), a na scenie pojawili się wykonawcy np. z Białorusi, Armenii czy Rosji.

W 2015 roku skupiono się na przybliżeniu uczestnikom festiwalu kultury ormiańskiej 🇦🇲, ale nie tylko. W ramach koncertu głównego Marika zaśpiewała z formacją Onuka (Interval Act Eurowizji 2017) z Ukrainy 🇺🇦. Z kolei Kasia Kowalska wystąpiła z ormiańską formacją The Bambir, a Natalia Przybysz z Dakh Daughters z Ukrainy. Rok później wśród kolektywów widzowie zobaczyli m.in. wspólny występ Dawida Kwiatkowskiego z ukraińską formacją The Hardkiss (preselekcje ukraińskie 2015). Rok 2017 był pełen ciekawych wykonawców, jednak bez akcentów eurowizyjnych czy preselekcyjnych. W 2018 do Rzeszowa wróciła grupa The Hardkiss, a Golec uOrkiestra zaśpiewali razem ze Zdob Si Zdub 🇲🇩 (Mołdawia na Eurowizji 2005 i 2011), z kolei HappySad wystąpili z ukraińską formacją Brunettes Shoot Blondes (ukraińskie selekcje 2016 i 2019). W trakcie koncertu „Electro East” zaśpiewały ukraińskie formacje YUKO i [O] znane z preselekcji narodowych 2020 u naszych wschodnich sąsiadów. Rok temu Grzegorz Hyży przygotował wspólny występ z białoruskim duetem NaviBand (Eurowizja 2017) do eurowizyjnej piosenki Białorusinów, a koncert otworzyła grupa Tulia czyli nasze reprezentantki z 2019 roku.

Pełen program tegorocznego festiwalu znaleźć można TUTAJ. Organizatorami Europejskiego Stadionu Kultury są Estrada Rzeszowska, Narodowe Centrum Kultury oraz Urząd Miasta Rzeszowa. Przypomnę, że to już drugie muzyczne wydarzenie przygotowywane w stolicy Podkarpacia w tym miesiącu. W zeszły weekend odbyła się tam 16. edycja Carpathia Festival.

Źródlo: ESK

%d blogerów lubi to: