Finowie szykują się do preselekcji • Eurowizja Junior: Rosja przyjmuje zgłoszenia • „Szansa na Sukces” już w niedzielę • Eurowizja dla Młodych Muzyków Odwołana?

Finał preselekcji fińskich do Eurowizji 2021 odbędzie się 20 lutego w studiu telewizyjnym Mediapolis w Tampere 🇫🇮 – poinformował nadawca YLE, który jest w trakcie zbierania zgłoszeń. Kandydaci mogą wysyłać swoje piosenki do 7 września. Co ciekawe, w selekcjach UMK startować mogą tylko te utwory, które nie zostaną zgłoszone do żadnego innego tego typu konkursu w Europie. Finaliści UMK zostaną ogłoszeniu w styczniu 2021 roku. Z oczywistych względów na razie nie wiadomo, czy finał odbędzie się z udziałem publiczności. Fiński rząd dopuszcza organizację eventów na więcej niż 500 osób, jeżeli organizatorzy zapewnią respektowanie wszystkich zasad bezpieczeństwa i dystansu. Na razie nie wiadomo, czy Aksel Kankaanranta wystartuje w preselekcjach. Zwycięzca UMK 2020 nie ma zagwarantowanego miejsca w finale, ale jego zgłoszenie będzie mile widziane. Wokalista w kwietniu zapewniał, że pracuje nad nowymi utworami i ma chęć by ponownie wystartować w konkursie.

Eurowizja Junior 2020: Rosjanie zbierają zgłoszenia, Polacy czekają na „Szansę”

Trwa nabór do finału preselekcji rosyjskich 🇷🇺 przed Eurowizją Junior 2020. Zgłoszenia przyjmuje Akademia Igora Krutoya współpracująca z nadawcą Karusel. Kandydaci mogą wysyłać swoje piosenki do 10 września, a warunkiem jest by byli autorami/kompozytorami piosenek lub brali istotny udział w ich tworzeniu. Finał krajowych preselekcji ma się odbyć pod koniec września w Moskwie. Zwycięzcę wybiorą internauci oraz profesjonalne jury, złożone ze znanych w rosyjskim show-biznesie osób i nie tylko. „Akademia Muzyki Popularnej od lat prowadzi rosyjski etap selekcji do JESC. Niestety, w tym roku początek konkursu zbiegł się ze smutnymi wydarzeniami na całym świecie – pandemią koronawirusa. Miliony rodzin na całym świecie znalazło się w samoizolacji” – mówi Igor Krutoy, dodając, że cieszy się, na planowany w listopadzie konkurs i zapewnia, że wraz ze stacją Karusel chce wspierać utalentowane dzieci z całego kraju w tym trudnym czasie. Wierzy, że uda się zorganizować niezapomniany i bezpieczny festiwal piosenki. Kolejne dni i tygodnie mijają bez żadnych nowych informacji na temat organizacji Eurowizji Junior 2020 w podwarszawskim studiu nagraniowym 🇵🇱. Być może czegoś więcej dowiemy się w pierwszym odcinku „Szansy na Sukces – Eurowizja Junior 2020”, który pokazany będzie w TVP2 w niedzielę o 15:15. O finał powalczy siedmiu wykonawców, których ocenią Edyta Górniak, Piotr Rubik i Viki Gabor – zwyciężczyni JESC 2019 dziś wydała swój debiutancki album, który zawiera 5 niepublikowanych wcześniej piosenek. W trakcie programu pojawi się Agnieszka Kołodziejska z Radia ZET, która przygotowała dla oglądających i uczestników interesujące ciekawostki muzyczne na temat związany z repertuarem odcinka – przypomnę, że w niedzielę kandydaci zaśpiewają „międzypokoleniowe hity”, w tym utwory jurorów.

Eurowizja dla Młodych Muzyków anulowana?

Nie jest jasny los Eurowizji dla Młodych Muzyków 2020, która pierwotnie miała się odbyć w czerwcu tego roku, ale została przełożona na bliżej nieokreślony termin (a nie anulowana jak Konkurs Piosenki Eurowizji) z powodu koronawirusa. Wczoraj hiszpański blog Eurofestivales opublikował oświadczenie związane z anulowaniem imprezy. Takie materiały miały otrzymać wszystkie telewizje uczestniczące w tegorocznym konkursie, w tym TVP 🇵🇱. Według autorów oświadczenia temat przyszłości Eurovision Young Musicians ma być omówiony podczas spotkania Grupy Referencyjnej w Pradze 🇨🇿. Do tej pory Europejska Unia Nadawców nie potwierdziła ani nie zdementowała autentyczności tych informacji. W tej sprawie milczy także nadawca HRT 🇭🇷, który miał organizować 20. edycję w Zagrzebiu. Przedstawiciele chorwackiej telewizji nie zgodzili się komentować tych informacji. Jeśli EYM faktycznie zostanie odwołane, jedynym konkursem EBU, jaki ma jeszcze szanse się odbyć w 2020 roku jest Eurowizja Junior. W odróżnieniu od Eurowizji dla Młodych Tancerzy, konkurs dla młodych muzyków nigdy wcześniej nie był przerywany czy anulowany. Organizowany jest od 1982, zawsze w lata parzyste. Na przestrzeni lat praktycznie wszystkie kraje Europy chociaż raz uczestniczyły w konkursie. Do tej pory nie zrobiły tego tylko Islandia 🇮🇸, Czarnogóra 🇲🇪, Luksemburg 🇱🇺, Andora 🇦🇩, Turcja 🇹🇷, Azerbejdżan 🇦🇿 czy kraje arabskie. Polska 🇵🇱 wygrała konkurs trzy razy – w 1992, 2000 i 2016 roku, a organizatorem była raz – w 1994 roku w Filharmonii w Warszawie.

Głosuj w HOLFESTIVALEN 13 i wybierz razem z nami najlepszą polską piosenkę sierpnia! 15 utworów oraz formularz do głosowania znajdziecie TUTAJ.

Kto powinien reprezentować Polskę na Eurowizji 2021? Wybierz „Wymarzonego Reprezentanta Polski”! Weź udział w typowaniu TUTAJ – tylko do 6 września!

Źródło: Wiwibloggs, YLE, Karusel TV, TVP, Eurofestivales, Wikipedia, inf. własne, fot.: @szansanasukces.opole2020

%d blogerów lubi to: