Eurowizja Junior 2020: Irlandia rezygnuje przez koronawirusa! • Znamy szczegóły selekcji w Polsce i na Ukrainie • Czy powrót Andory na Eurowizję jest możliwy?

Zaczyna się dziać to, co Dziennik Eurowizyjny przewidywał już jakiś czas temu. Kraje, które wcześniej wstępnie potwierdzały udział w Eurowizji Junior, teraz się z niej wycofują. Telewizja irlandzka TG4 poinformowała portal Eurovoix.com, że z powodu pandemii Covid-19 rezygnuje z uczestnictwa w Eurowizji Junior. Telewizja wskazuje też jako powód chęć uniknięcia większych zgromadzeń, problemy z podróżowaniem oraz fakt, że Polska aktualnie jest poza listą bezpiecznych krajów, do których Irlandczycy mogą wjechać bez konieczności przebywania po powrocie na 14-dniowej kwarantannie. Niestety, koronawirus w Polsce nadal się wzmaga i (wbrew temu co mówią politycy rządzącej partii) nadal jest sporym zagrożeniem, co może doprowadzić nawet do odwołania Eurowizji Junior. Na ten moment tylko 12 państw znajduje się na liście „wstępnie” potwierdzających udział, co jednak nic nie znaczy, bo w każdej chwili mogą się wycofać.

🇵🇱 27 września wybierzemy reprezentanta Polski

Ryzyko anulowania Eurowizji Junior 2020 pojawia się nawet w regulaminie preselekcji „Szansa na Sukces” przygotowanym przez TVP. W przypadku, gdy do JESC 2020 nie dojdzie, zwycięzca selekcji w nagrodę wystąpi podczas Festiwalu w Opolu 2021. Zwycięzcę konkursu poznamy 27 września, bo wtedy nadawany będzie odcinek finałowy „Szansy na Sukces”. Wcześniej odbędą się trzy półfinały – 6, 13 i 20 września, w których kandydaci śpiewając będą piosenki zaproszonych gości i jurorów. W finale znaleźć ma się najlepsza trójka (zwycięzca każdego z odcinków). Reprezentanta Polski na JESC 2020 w finale wybierze komisja oraz publiczność w stosunku głosów 50/50. Podobnie jak w „dużej” Szansie, producenci dostarczą uczestnikom listę piosenek, których muszą się nauczyć, a Artur Orzech w trakcie odcinka „losować” będzie dany utwór poprzez pociągnięcie szarfy. W finale, podobnie jak ostatnio, kandydaci wykonają cover oraz piosenkę przygotowaną dla nich specjalnie na Eurowizję Junior.

🇺🇦 Ukraina znów wybierze internetowo

Na Ukrainie zdecydowano, że preselekcje do Juniora znów odbędą się drogą internetową. Zgłoszenia przyjmowane będą do 25 sierpnia, a tym razem kandydaci mogą wysłać wykonanie coveru, a nie oryginalnej piosenki. Do finału dostać ma się ośmiu kandydatów z własną piosenką, dwóch z coverami i jednego, którego video dostanie w social media (#uajesc2020) najwięcej lajków. Od 28 sierpnia telewizja UA:PBC publikować będzie finalne wersje utworów lub oryginalne piosenki przygotowane dla tych zgłoszonych, którzy śpiewali covery. Głosowanie internetowe potrwa od 5 do 8 sierpnia, a o wynikach decydować będą też jurorzy. Wyniki mają być podane nie później niż 12 września. Na ten moment podróżowanie między Polską a Ukrainą jest utrudnione ze względu na COVID-19, ale według daktualnych zasad, osoby podróżujące do Polski z Ukrainy w celach związanych z kulturą nie muszą poddawać się obowiązkowej kwarantannie.

Ostatnia reprezentantka Andory 🇦🇩, Susanne Georgi, nadal twierdzi, że powrót tego małego kraju na Eurowizję jest możliwy. Ponoć przeprowadzono już rozmowy z RTVA i władzami Andory i miało pojawić się „zielone światło”, ale bez żadnych umów i ustaleń, a jedynie w formie słownego zapewnienia. Rząd Andory nie chce na razie podejmować żadnych decyzji i wspierać finansowo stacji RTVA w tej kwestii dopóki świat nadal walczy z pandemią covid-19. Jeśli doszłoby do powrotu Andory, to raczej dopiero w 2022 roku. Susanne, która mocno zaangażowała się w pomysł przywrócenia Andory na Eurowizję chce, by ustalenia (jak już będą spisane) obowiązywały przez co najmniej 3 lata, co zapewni ciągłość startów. Co prawda sama chętnie reprezentowałaby ten kraj ponownie, ale jak twierdzi, bardziej interesuje ją…pozycja szefa delegacji Andory – dzięki temu mogłaby kierować przygotowaniami i pomagać lokalnym artystom w europejskiej promocji! Trzymamy mocno kciuki, by te plany się ziściły!

Źródło: Eurovoix.com, TVP, Wiwibloggs, inf. własne, fot.: M.Błażewicz, 2019

%d blogerów lubi to: