Eurowizja Junior: Znamy finalistów na Malcie i w Kazachstanie • Estonia przyjmuje zgłoszenia do selekcji • Posłuchaj piosenki z którą Katrina Leskanich miała jechać na Eurowizję

Dziś o 20:00 niemiecka stacja KIKA 🇩🇪 pokaże pierwszą część krótkiego reportażu z castingu do Eurowizji Junior 2020. Przypomnę, że po eliminacjach do finałowej piątki dostali się Linnea May, Malaika, Davit, Leroy Kay i Susan, a każde z nich wykonało już dwie proponowane na JESC piosenki. Dziś telewizja niemiecka ma przedstawić sylwetki kandydatów, a jutro (w drugiej części emisji) ogłosi, kto ostatecznie wybrany został na reprezentanta debiutujących Niemiec. Dzisiejsza emisja dostępna od 20:00 i potrwa… 10 minut. Obejrzeć ją będzie można TUTAJ. Wczoraj telewizja maltańska TVM 🇲🇹 ogłosiła finalistów preselekcji. Spośród wszystkich zgłoszeń zakwalifikowano dwanaście piosenek, w tym „Deck of Cards” wykonywane przez Yulan Law i Gianlucę Cili, reprezentanta kraju na JESC 2017. Podczas dwóch pierwszych tygodni września finaliści zaśpiewają przez jurorami, a ich występy będą nagrane i opublikowane na TVM i w social media, by internauci mogli głosować na swojego faworyta. Głosowanie potrwa do połowy września, a zwycięzcę poznamy pod koniec miesiąca. Swoich dwunastu finalistów ogłosił też Kazachstan 🇰🇿, gdzie zakończyło się głosowanie półfinałowe w internecie. Oddano ponad 650 tys. głosów. Wygrał Islam Saypolda z wynikiem 34,5 tys. głosów, a drugie miejsce miała Adiya Burkhanova (34,1 tys.). W finale jest też m.in. Makim Jan, uznawany za jednego z faworytów ze względu na świetny wynik w „The Voice Kids Russia”. Finaliści otrzymają teraz konkursowe piosenki, które zaprezentują w trakcie finału 26 września.

🇪🇪 Estonia rozpoczyna preselekcje

1 września to tradycyjny początek nowego roku eurowizyjnego, gdyż piosenki publikowane po tej dacie mogą być prezentowane podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2021. Niektóre kraje przyjmują już zgłoszenia do selekcji, a dziś do tego grona dołączyła Estonia. Zgłoszenia do Eesti Laul potrwają do 6 listopada, a spośród wszystkich aplikacji jury wyłoni 24 najlepsze utwory, które trafią do półfinałów zaplanowanych na 18 i 20 lutego. Finał odbędzie się 6 marca. Podobnie jak ostatnio udział w selekcjach jest płatny – zgłoszenie kosztuje 25 EUR w przypadku piosenki estońskojęzycznej i 75 EUR gdy zgłaszany jest utwór w innym języku. Cena wzrasta, jeśli piosenka zgłoszona będzie po 1 listopada. Zagraniczni artyści i kompozytorzy mogą brać udział w selekcjach tylko jeśli współpracują z Estończykami na tym polu. Jeśli Uku Suviste zdecyduje się na start, od razu zakwalifikowany zostanie do półfinałów preselekcji, bez względu na to jaki utwór wyśle. Lista półfinalistów ma być ogłoszona nie później niż 12 listopada.

Eurowizja 2021: Co nowego w Serbii i UK?

Nadawca serbski RTS 🇷🇸 potwierdził udział w Eurowizji 2021, jednak na razie nie ogłosił formatu wyboru reprezentanta. Nadal nie wiadomo, czy telewizja zdecyduje się na organizację Beoviziji, a może wewnętrznie wskaże reprezentanta lub postawi na trio Hurricane, które po selekcjach 2020 nadal cieszą się ogromną popularnością w kraju i wydają hitowe single. W serbskich mediach skupiono się ostatnio na decyzji EBU o tym, że Kosowo 🇽🇰 nadal nie może debiutować podczas Eurowizji. Chociaż news pojawia się regularnie co roku, zawsze wywołuje zadowolenie w serbskiej prasie. Na ten moment wstępnie udział w Eurowizji 2021 potwierdziło 31 państw, ale wielu jeszcze brakuje, w tym m.in. Polski 🇵🇱 czy Wielkiej Brytanii 🇬🇧. Ostatnio pojawiły się doniesienia, że James Newman pracuje nad nową propozycją na Eurowizję, jednak wokalista nie wie jeszcze, czy BBC zechce wysłać go ponownie na konkurs. Co ciekawe, James w wewnętrznych selekcjach BBC pokonał Katrinę Leskanich, zwyciężczynię Eurowizji 1997. Piosenkarka zdradziła, że jej utwór „I want to love again” był na tzw. short liście nadawcy na ESC 2020. Wokalistka znana jest z tego, że nie kryje swojego oburzenia fatalnymi wynikami Wielkiej Brytanii na Eurowizji. „Jezu, z tymi wszystkimi talentami, które mamy do zaoferowania z UK aż trudno uwierzyć, że nie umiemy stworzyć zwycięzcy. Przestańmy się w końcu wstydzić” – napisała na Twitterze.

Trwa etap zgłoszeń do plebiscytu „Wymarzony Reprezentant Polski 2021”. Swoje typowania wysyłać możecie poprzez formularz dostępny na TEJ stronie. Czas na przyjmowanie zgłoszeń mija 6 września!

Źródło: KIKA, Eurovoix, Khabar, TVM, EER, RTS, ESCtoday.com, Naslovi.net, Twitter, Wiwibloggs, fot.: @ukusuviste

%d blogerów lubi to: