Szansa na Sukces • Eurowizja Junior: Znamy pierwszych uczestników? • Rosja wpływa na EBU w temacie debiutu Kosowa? • Covid-19 a Eurowizja 2021

Rok temu na Instagramie „Szansy na Sukces” pokazywano uczestników poszczególnych półfinałów eurowizyjnych preselekcji do JESC 2020 🇵🇱, natomiast w tym roku skupiono się na atrakcyjnym line-up’ie jurorskim, a samym kandydatów utrzymuje się na razie w tajemnicy. Wyjątkiem jest tu juror III odcinka, Piotr Rubik, który na swoim InstaStory pokazał 7 półfinalistów z ostatniej grupy. Wystarczyło krótkie video, by uruchomić falę spekulacji i domysłów o tym, kto powalczy o miejsce w finale. Spostrzegawczy czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego wypatrzyli tam m.in. Hannę Dzieniewicz z Gorzowa, uczestniczkę „The Voice Kids” Lenę Małodzińską czy pochodzącego z Łukowa Mikołaja Gajowego, który jest aktorem Teatru Roma. Spekuluje się też o udziale Alicji Tracz, Mileny Kmity czy Wiktorii Cetery. Najbardziej znanym nazwiskiem jest Ala Tracz, która startowała nawet w plebiscycie Dziennika Eurowizyjnego „Wymarzony Reprezentant Polski na JESC 2020” i zajęła w nim 4. miejsce z wynikiem 7,8% głosów. Kto jeszcze wystartuje w „Szansie na Sukces” i zawalczy o finał? O tym przekonamy się zapewne już niedługo! Pierwszy odcinek zaplanowano na 6 września o 15:15 w TVP2.

Eurowizja 2021 bez Kazachstanu i Kosowa

Kazachstan 🇰🇿 świetnie radzi sobie na Eurowizji Junior, a ogłoszone niedawno preselekcje publiczne już są niezwykle popularne – na dwa dni przed zamknięciem etapu zgłoszeniowego Khabar TV dostała ponad 350 aplikacji od kandydatów! Niestety drzwi do dorosłej Eurowizji są dla Kazachów nadal zamknięte, co niedawno potwierdził przedstawiciel Europejskiej Unii Nadawców. Poinformował, że nie ma planów zapraszania Kazachstanu do udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji 2021. Oświadczenie dotyczyło także Kosowa 🇽🇰. Telewizja RTK nie jest nawet członkiem stowarzyszonym EBU więc dalej jej do Eurowizji niż Kazachstanowi, jednak fani konkursu w tym regionie nie kryją złości na kolejne „NIE” w tym temacie. „To po raz kolejny pokazuje że organizacja nadal znajduje się pod silnym wpływem rosyjskiej polityki” – czytamy na Instagramie eurovision.kosovo. Skąd przypuszczenia, że EBU w swoich decyzjach słucha się Rosjan 🇷🇺? To z pewnością mocno zmyślona teoria. Rosjanie sprzeciwiają się natomiast niepodległości Kosowa, solidaryzując się tym samym z bratnią Serbią 🇷🇸. Przy okazji krajów-uczestników warto wspomnieć, że nadawca austriacki ORF 🇦🇹 nie planuje debiutować na Eurowizji Junior w tym roku. Podobną decyzję podjęli też Finowie 🇫🇮. Stawka JESC 2020 nadal ma tylko 13 (po części niepewnych) państw.

Eurowizja 2021 w dobie koronawirusa

Covid-19 wymaga od EBU przygotowania się na różne sytuacje w związku z planowaną organizacją Eurowizji 2021 w Rotterdamie. W wywiadzie dla szwajcarskiego nadawcy RTS Nadja Burkhardt poinformowała, że Unia ma dwa scenariusze dotyczące konkursu – jeden to organizacja show w normalnych warunkach, a drugi to przygotowanie widowiska w erze restrykcji. Każdy z tych wariantów ma oczywiście różne dodatkowe opcje. Pojawiły się m.in. pomysły organizacji konkursu na świeżym powietrzu. Organizacja współpracuje z różnego rodzaju partnerami, w tym stowarzyszeniami sportowymi, bo organizacja eventów sportowych również jest teraz problematyczna. Na ten moment nie wchodzi w grę organizacja Eurowizji „wirtualnie” i taki scenariusz nie jest rozpatrywany. „To sprowadzenie na złą drogę. Oczywiście możemy zacząć pracę nad kompletnym scenariuszem wirtualnym na wypadek katastrofy, ale na razie nie ma takiej potrzeby. Naprawdę robimy wszystko by doprowadzić do organizacji Eurowizji na miejscu” – zapewnia Burkhardt. Na ten moment 30 państw wstępnie potwierdziło udział w Eurowizji 2021, Nie znamy jeszcze dokładnych planów m.in. Wielkiej Brytanii, Włoch, Rosji, Polski, Macedonii czy Serbii. Oczywiście lista uczestników może się zmieniać w zależności od wprowadzanych restrykcji, a takowe zmieniają się bardzo szybko i (niestety) mogą utrudnić części delegacji krajowych przyjazd do Holandii.

🇺🇸 Ruszyło UNITED SONG CONTEST 2020! Poznaj 25 piosenek startujących w pierwszym półfinale i zagłosuj na swoje ulubione amerykańskie utwory! Wszystkie informacje znajdziesz TUTAJ.

Źródło: TVP, Instagram, Z. Byszewska, ESCxtra.com, Wikipedia, Eurofestivals, Eurovoix, RTS, inf. własne, fot.: TVP

%d blogerów lubi to: