HISTORIA SZWAJCARII NA EUROWIZJI • 1993 • Pożegnanie z podium

Reprezentantka Szwajcarii z 1991 roku – Sandra Simó – poprowadziła finał narodowy 1993, który zorganizowano 6 lutego w Zurychu. Tym razem zakwalifikowano jedynie siedmioro kandydatów, w tym Chrisa Lorensa, który startował już kilka razy, ale i tym razem nie wygrał – zajął jedynie 4. miejsce. Jurorzy przyznawali punkty od 1 do 6 i 8, przy czym nieco zmieniono proporcje. Zachowano osobne głosowanie jurorów regionalnych (3 ośrodki), a czwartą punktację stanowiły wspólne głosy ekspertów i dziennikarzy. Niemal wszystkie maksymalne noty zdobyła Annie Cotton za utwór „Moi, tout simplement” – 8 punktów dały jej DRS, TSR oraz eksperci z dziennikarzami, a telewizja TSI przyznała 6 punktów, faworyzując „Riflesso” w wykonaniu Diaspro (ostatecznie 2. miejsce w rankingu z 24 punktami). Trzecie miejsce przypadło Scarlet i „Donner” (21 punktów). Zwycięstwo Annie oznaczało, że Szwajcaria znów celowała wysoko – wokalistka urodziła się w Laval, w kanadyjskim Quebecu 🇨🇦, tak jak zwyciężczyni ESC 1988 – Celine Dion. Cotton przyszła na świat w 1975 roku, a popularność zdobyła dzięki roli w telewizyjnym serialu „Watatatow”, gdzie grała Veronique Charest aż do 2000 roku. Pomimo udanego startu w Eurowizji nie rozwinęła kariery muzycznej.

Nowa Europa puka do drzwi Eurowizji

Pop ballada „Moi, tout simplement” przygotowana została w języku francuskim przez kompozytora Christophe’a Duc do tekstu Jeana-Jacquesa Egli. Nagrano też angielską wersję „I will be myself”. Jean-Jacques Egli występował na Eurowizji 1987 jako chórzysta Carol Rich, napisał też jej utwór. Annie Cotton była drugą w historii Kanadyjką, która trafiła na Eurowizję. Konkurencja eurowizyjna była niezwykle silna, bowiem do Millstreet w Irlandii 🇮🇪 przyjechało aż 25 delegacji, co było ówczesnym rekordem. 3 kwietnia w stolicy Słowenii 🇸🇮 zorganizowano specjalne przedbiegi „Kvalifikacija za Millstreet” dla siedmiu nowych państw, z czego trzy dostały się do finału. Część nadawców europejskich transmitowała tę rundę, ale Szwajcarzy tego nie zrobili. Finał Eurowizji rozegrano 15 maja, a Szwajcaria wystąpiła już jako czwarta w kolejności. Co ciekawe, Annie była jedyną uczestniczką śpiewającą cały utwór po francusku. Francja 🇫🇷 miała piosenkę z domieszką języka korsykańskiego, a Luksemburg 🇱🇺 poza francuskim miał też luksemburskie słowa. Dyrygentem podczas występu Cotton był Marc Sorrentino.

Ostatni taki sukces!

Szwajcaria zebrała aż 148 punktów co dało jej 3. miejsce na 25 państw! 16 punktów więcej miała Wielka Brytania 🇬🇧, a 19 mniej Francja 🇫🇷. Annie dostała 12 punktów z Niemiec 🇩🇪, Francji 🇫🇷 i Luksemburga 🇱🇺, 10 z Włoch 🇮🇹, Danii 🇩🇰 i Wielkiej Brytanii 🇬🇧, a 8 z Belgii 🇧🇪, Słowenii 🇸🇮 i Holandii 🇳🇱. Tylko jury z Turcji 🇹🇷 i Bośni 🇧🇦 nie przyznało jej żadnych punktów. Komisja szwajcarska 12 punktów przekazała zwycięskiej Irlandii 🇮🇪, 10 Norwegii 🇳🇴, a 8 Szwecji 🇸🇪. Punktację prezentował Michel Stocker, a komentatorami byli Mariano Tschour, Jean-Marc Richard oraz Emanuela Gaggini. Chociaż nie wygrali, to jednak Szwajcarzy z kanadyjską wokalistką znów znaleźli się w czołowej trójce, pokonując 22 kraje! Pierwszy raz od 1988 znaleźli się na podium, a trzecie miejsce zajęli wcześniej w 1961 i 1982 – zawsze z francuskimi utworami. Jest to też ostatni konkurs, w którym kraj zdobył miejsce „na pudle”, a po raz kolejny w top5 będzie dopiero w 2019 roku. Co gorsza, dopiero w 2005 roku wróci do czołowej…piętnastki finału Eurowizji, więc przed Szwajcarią teraz seria porażek. Warto dodać, że lata 90. to czas „eliminowania” najsłabszych państw. W związku z rosnącym zainteresowaniem i nowymi krajami Europy, limit państw musiał być sztucznie regulowany. Zdecydowano, że najlepsze kraje Eurowizji 1993 zakwalifikują się do kolejnej edycji. Szwajcaria nie musiała się więc obawiać pauzowania.

Ostatni sukces także w tańcu

W połowie czerwca odbyła się w Sztokholmie 🇸🇪 kolejna edycja Eurowizji dla Młodych Tancerzy, w której zadebiutowała Polska 🇵🇱. Łącznie wystartowało 15 państw. Reprezentantką Szwajcarii była Kusha Angst, która najpierw szczęśliwie przeszła półfinał, a w finale zajęła 2. miejsce przegrywając tylko z Hiszpanią 🇪🇸. Tancerka zaprezentowała taniec „The Corsair” w choreografii Pepity. W skład jury wszedł po raz kolejny Heinz Spoerli ze Szwajcarii. Drugie miejsce jest najwyższym wyczynem Szwajcarii w tym konkursie – pierwszy raz udało się je zdobyć w 1987 roku. Niestety kolejne starty Szwajcarii nie zakończą się już miejscem na podium.

Źródło: Wikipedia, NF Database, Diggillo Thrush, fot.: Alchetron

%d blogerów lubi to: