🇨🇭 Historia Szwajcarii na Eurowizji • 1961 • Franca di Rienzo na podium konkursu

Kolejna edycja preselekcji „Concours Eurovision” odbyła się 6 lutego 1961 roku w studiu TSI TV w Lugano, czyli mieście, w którym zorganizowana została pierwsza Eurowizja. Prowadzącymi byli Heidi Abel i Dario Bertoni. Heidi była uznawana w latach ’50 i ’60 za najbardziej popularną twarz rodzącej się telewizji w niemieckojęzycznej części Szwajcarii. O wygraną walczyło pięciu wykonawców (z roku na rok było ich coraz więcej!), a łącznie zaśpiewano 9 piosenek. Okazji nie przepuścił oczywiście Jo Roland, który zaprezentował dwie piosenki i znów nie wygrał, ale tym razem jego „Nous deux” zostało nominowane do udziału w 1. edycji Sopot Festival 🇵🇱, gdzie Szwajcar zgarnął Grand Prix! Powróciła ubiegłoroczna reprezentantka Szwajcarii – Anita Traversi. Wykonała „Finalmente” i „L’ingresso nei sogni”. Po raz pierwszy w selekcjach pojawiła się Carla Boni, która w 1953 roku wygrała Sanremo 🇮🇹 z utworem „Viale d’autunno”. Kolejną Włoszką w konkursie była Ines Taddio. Wygrała Franca di Rienzo, która w finale zaśpiewała dwie piosenki – „Ferme pour la vie” oraz „Nous aurons demain”. Triumfowała z tym drugim utworem.

Eurowizja 1961: Podium dla Szwajcarii

Urodziła się 11 grudnia 1938 roku we włoskiej miejscowości Borgosesia w regionie Piemont 🇮🇹 na południu. Życie spędziła jednak we Francji 🇫🇷. Tak naprawdę jej największym sukcesem był udział w Eurowizji 1961. Utwór „Nous aurons demain” („Będziemy mieć jutro”) napisany został przez duet stojący m.in. za zwycięskim „Refrain” Lys Assi Geo Voumard i Emile Gardaz. Był to trzeci francuskojęzyczny utwór Szwajcarii na Eurowizję. Do Cannes na finał konkursu pojechało aż 16 delegacji. Szwajcaria wystąpiła jako dziesiąta, pomiędzy Francją a Belgią. Dyrygentem dla Franci di Rienzo był Fernanro Paggi, który tę rolę pełnił też podczas występów Lys w 1956 roku. W Eurowizji 1961 aż cztery piosenki zaśpiewano po francusku – miały je Szwajcaria, Francja 🇫🇷, Monako 🇲🇨 i Luksemburg 🇱🇺. Franca zdobyła wysokie, 3. miejsce i zebrała 16 punktów. Prześcignęli ją tylko reprezentanci Luksemburga 🇱🇺 i Wielkiej Brytanii 🇬🇧. Najwięcej – 4 punkty – dostała od Szwecji 🇸🇪, po 2 z Monako 🇲🇨, Austrii 🇦🇹, Holandii 🇳🇱, Wielkiej Brytanii 🇬🇧 oraz Włoch 🇮🇹 i po jednym z Hiszpanii 🇪🇸 i Jugosławii. Jury szwajcarskie aż 7 punktów dało Wielkiej Brytanii 🇬🇧, a po jednym Monako 🇲🇨, Jugosławii i zwycięskiemu Luksemburgowi 🇱🇺. Punktację prezentował Boris Acquadro. Co ciekawe, wszystkie kraje (poza Austrią 🇦🇹 i UK 🇬🇧) podawały głosy jurorów po francusku. Komentatorem dla TV DRS był Theodor Haller, a dla TSR Robert Beauvais.

Sopot Festival: Franca także w Trójmieście

Po raz trzeci w historii Szwajcaria zajmuje miejsce na podium, co jest kolejnym międzynarodowym sukcesem tego małego kraju. Następny raz brązowy medal Eurowizji ten kraj zdobędzie dopiero w 1982, a później także w 1993. Pomimo sukcesu Franca nie zrobiła wielkiej kariery muzycznej, ale w 1963 roku pojechała do Gdańska 🇵🇱 (trzy pierwsze edycje organizowano w Hali Stoczni Gdańskiej, chociaż nazywano je „Międzynarodowym Festiwalem Piosenki Sopot”) reprezentować kraj podczas Sopot Festival. Przypomnę, że w dwóch pierwszych edycjach (1961-1962) Szwajcaria odnosiła spore sukcesy. W trakcie finału (dnia międzynarodowego) 17 sierpnia 1963 roku Franca zaśpiewała „Les gris des faubourgs” – zdobyła 21 punktów co dało jej 6. miejsce na 22 uczestników. Po 5 punktów dostała od jury ze Szwajcarii i Francji 🇫🇷, po 3 z Monako 🇲🇨 i Włoch 🇮🇹, po 2 z Kanady 🇨🇦 i Austrii 🇦🇹 oraz 1 z Czechosłowacji. Szwajcarski członek komisji (i jednocześnie jej przewodniczący) Louis Rey 12 punktów dał Francji 🇫🇷, która wraz ze Związkiem Radzieckim wygrała tę edycję. Dodatkowo w ramach „dnia polskiego” Franca zaśpiewała swoją wersję utworu „Parasolki, Parasolki” – nie znalazła się jednak w czołowej piątce.

Po konkursowych emocjach wokalistka została liderką formacji Les Troubadours zajmującej się francuską muzyką ludową. Nagrała też płyty z opowieściami i dwa albumy z piosenkami dla dzieci. Muzykę zawsze komponował dla niej mąż Christian Chevallier. Franca występowała też we francuskiej operze. To najstarsza eurowizyjna uczestniczka Szwajcarii, która wciąż jest jeszcze z nami. Ma teraz 81 lat.

Źródło: Wikipedia, National Finals Database, Diggilo Thrush, fot.: Genius, Last.fm

%d blogerów lubi to: