🇨🇭 Historia Szwajcarii na Eurowizji • 1960 • Anita w Londynie, a później w Sopocie. Niebo a ziemia!

Przed swoim piątym udziałem w Eurowizji telewizja DRS TV (SRF) zorganizowała preselekcje w Bazylei, a prowadzącą była Colette Jean. Finał odbył się 29 lutego, a o wygraną rywalizowało aż pięciu wykonawców, którzy łącznie zaśpiewali 9 utworów. Niezmordowany Jo Roland, nie odpuścił także i w tym roku – wykonał dwa utwory. Był też Gianni Ferraresi, który uczestniczył w selekcjach 1957. Wróciła również Anita Traversi, znana z finału 1956. Swoistą ciekawostką był udział Fuda Leclerca 🇧🇪. Urodzony w 1924 roku wokalista reprezentował Belgię dwukrotnie – w 1956 (z „Messieurs les noyes de la Seine„) i w 1958 (z „Ma petite chatte„) gdzie zajął 5. miejsce. Miesiąc przed finałem selekcji w Szwajcarii wygrał preselekcje belgijskie z utworem „Mon amour pour toi” z którą pojechał na Eurowizję. Nie przeszkodziło mu to jednak wystartować u Szwajcarów z trzema piosenkami. Ciekawe co by było, gdyby wygrał także w tym kraju. Całkiem „nową” uczestniczką w preselekcjach była Bianca Cavallini, zaśpiewała jednak tylko jeden utwór. Nie wiemy w jaki sposób wybrano reprezentanta, ale wiemy, że wygrała Anita Traversi z utworem „Cielo e terra”. Drugą piosenką, jaką wykonywała w finale było „Malcantonesina”.

Anita Traversi: Eurowizja na początek kariery

Anita Traversi urodziła się 25 lipca 1937 roku w miasteczku Giubiasco w kantonie Ticino, na południu Szwajcarii. Śpiewanie zaczęła w latach 50. i od razu miała okazję występować z wielkimi orkiestrami. W 1956 wystartowała w preselekcjach, a trzy lata później podpisała kontrakt płytowy we Włoszech 🇮🇹, co dało jej m.in. możliwość nagrywania utworów z Adriano Celentano. W 1960 wygrała finał narodowy i pojechała do Londynu reprezentować Szwajcarię. Później będzie jeszcze próbować dostać się na Eurowizję i uda jej się to w 1964, więc do jej biografii jeszcze wrócimy. Balladę „Cielo e terra” („Niebo i ziemia”) napisał Mario Robbiani, który stworzy też szwajcarskie utwory eurowizyjne w 1965, 1968, 1976 i 1984 roku. „Cielo e terra” to pierwszy utwór Szwajcarii zaśpiewany podczas konkursu w całości po włosku. Singiel wydano we Włoszech wraz z drugą piosenką pt. „Il mio nome e Donna”.

Eurowizja 1960: Znów 8. miejsce!

Finał Eurowizji 1960 odbył się miesiąc po preselekcjach Szwajcarii – 29 marca w Londynie 🇬🇧. Szwajcaria wystąpiła z 9. numerem startowym, pomiędzy Monako 🇲🇨 i Holandią 🇳🇱. Włochy 🇮🇹, które również miały utwór w języku włoskim, prezentowały się przedostatnie. W głosowaniu Anita zgarnęła łącznie 5 punktów, co dało jej 8. miejsce na 13 krajów – taki sam wynik uzyskały Włochy. Reprezentujący Belgię 🇧🇪 Fud Leclerc, którego Szwajcarzy odrzucili w swoich selekcjach zaśpiewał „Mon amour pour toi” i zajął 6. miejsce, ale nie dostał punktów ze Szwajcarii. Jury SRF 4 punkty dało Wielkiej Brytanii 🇬🇧 i debiutującej Norwegii 🇳🇴, a dodatkowo po jednym Monako 🇲🇨 i zwycięskiej Francji 🇫🇷. Anita Traversi dostała 2 punkty z Austrii 🇦🇹 i po jednym z Luksemburga 🇱🇺, Norwegii 🇳🇴 i Włoch 🇮🇹. Punkty szwajcarskie przekazał ponownie Boris Acquadro, a komentatorem dla TV DRS był Theodor Haller. Dyrygentem dla Szwajcarii był Cedric Dumont, który w tej roli wystąpi też na ESC 1962. To już drugi raz w historii Szwajcaria zajęła niskie, 8. miejsce. Wcześniej przydarzyło się to Lys Assi w 1957 roku.

Szwajcaria, Jo i Anita w Sopocie

W 1961 roku ruszył w naszym kraju Sopot Festival 🇵🇱, a Anita Traversi pojawi się w nim dwukrotnie, pierwszy raz w 1962 roku. W ramach „Dnia Polskiego” zaśpiewała w Sopocie utwór „Jesienna rozłąka” po francusku i wygrała tę rundę ze 112 punktami, pokonując m.in. Isabelle Aubret (Francja 🇫🇷 na ESC 1962), Karin Stanek czy Marion Rung (Finlandia 🇫🇮 na ESC 1962). W finale międzynarodowym Anita zaśpiewała „Una certa serra” i zdobyła 9. miejsce na 24 piosenki. Dostała 12 punktów z Polski 🇵🇱 i 3 z Jugosławii. Do Polski Traversi powróci w 1968 roku. Co ciekawe, pierwszym reprezentantem Szwajcarii w Sopot Festival był Jo Roland, który z „Nous deux” wygrał finał zdobywając 84 punkty. Wokalista, któremu nigdy nie udało się wystartować na Eurowizji, w Sopocie zgarnął 12 punktów z Polski 🇵🇱, Węgier 🇭🇺 i Szwajcarii (tak, można było na siebie głosować), 10 z Czechosłowacji 🇨🇿🇸🇰, NRD, RFN 🇩🇪 i Jugosławii oraz 8 z Finlandii 🇫🇮. Drugie miejsce w Sopocie zajęła wtedy Nora Brockstedt, która z „Voi Voi” zaśpiewała dla Norwegii 🇳🇴 na Eurowizji 1960. Co ciekawe, piosenka Jo Rolanda „Nous deux”, z którą wygrał w Sopocie, przegrała w preselekcjach Szwajcarii do Eurowizji 1961. Do powiązań eurowizyjno-sopockich jeszcze wrócimy!

Źródło: Wikipedia, National Finals Database, Diggiloo Thrush, Sopot Festival – Archiwum, TVP, fot.: Last.fm

%d blogerów lubi to: