„Światła dla Europy” oglądane głównie online • Sertab wspomina Eurowizję 2003 • Dziś oglądamy Eurowizję Junior 2013!

Łącznie ok. 73 miliony widzów śledziło program „Eurovision: Europe Shine a Light”, który transmitowany był 16 maja od 21:00 w ponad 45 stacjach telewizyjnych i w Internecie – podaje portal Eurovision.tv. Najwyższa oglądalność zanotowana została przez telewizje RAI we Włoszech 🇮🇹 (ok. 3 mln widzów), z kolei w Holandii 🇳🇱 i Wielkiej Brytanii 🇬🇧 program śledziło ok. 2,4 mln widzów. W Rosji 🇷🇺 widowisko oglądało ok. 2,1 mln widzów. Sukcesem jest fakt, że telewizje publiczne których dane przytoczono podwoiły udział młodej widowni (przedział wiekowy 15-24 lata) w trakcie trwania transmisji. Słabe wyniki oglądalności telewizyjnej, o której wspominałem w poprzednich artykułach są prawdziwe, a EBU podało łączną oglądalność razem z wyświetleniami na YouTube podczas transmisji online. Tam program oglądać miało aż 53 miliony internautów, z czego 74% miało poniżej 35 roku życia. Oznacza to, że w telewizji w całej Europie (i nie tylko) „Światło dla Europy” obejrzało raptem 20 milionów osób. „Nawet gdy konkursu nie było, nasze show udowodniło, że światło, jakim świeci Eurowizja nie zbladło. Chciałbym podziękować ekipie z Holandii za ciężką pracę i teamowi internetowemu za intensywne działania by zaproponować nową, oryginalną koncepcję która zaangażowała miliony widzów” – powiedział Jon Ola Sand, który nie jest już supervisorem EBU do spraw konkursu. Norweg 🇳🇴 podziękował całej eurowizyjnej rodzinie za 10 lat wspólnej pracy i życzył jej wszystkiego najlepszego. Trzyma też mocno kciuki za swojego następcę – Szweda 🇸🇪 Martina Osterdahla.

🇹🇷 #EurovisionAgain: Turcy ekscytują się ponowną wygraną

Zwycięstwo Turcji w plebiscycie internetowym w ramach re-transmisji Eurowizji 2003 podczas projektu #EurovisionAgain spotkało się ze sporym zainteresowaniem tureckich mediów. Sertab Erener (fot.) z utworem „Everyway that I can” znalazła się na pierwszym miejscu według głosujących na Twitterze osób, które w ostatnią sobotę wspólnie oglądały finał ESC 2003 za pośrednictwem oficjalnego kanału YouTube Eurowizji. O ponownym triumfie poinformowała m.in. telewizja turecka TRT oraz szereg portali. Z wyniku niezwykle dumna jest też sama Sertab. W rozmowie z jednym z portali przyznała, że ekscytacja ekipy podczas prób w Rydze była ogromna, a ona sama starała się trzymać emocje na wodzy by się nie rozczarować. Nie pamięta jednak samego momentu zwycięstwa, zwłaszcza, że głosowanie było wtedy niezwykle ekscytujące. Dodała, że po tym, gdy już zakończyła się transmisja, zaczęła buszować w swojej garderobie w poszukiwaniu odpowiedniego stroju na konferencję prasową zwycięzcy. „Nie kupiłam sobie żadnej sukienki na tę okazję. Ostatecznie znalazłam coś byle jakiego, z zamkiem błyskawicznym” – wspomina. W głosowaniu #EurovisionAgain Turcja zdobyła ponad 22,8 tys. głosów. Drugie miejsce miała Hiszpania 🇪🇸 (11,7 tys.), a trzecie Islandia 🇮🇸 (10,4 tys.). Belgia 🇧🇪 zajęła dopiero 4. miejsce, a Rosja 9. 🇷🇺 Słabo wypadło Ich Troje z Polski 🇵🇱. „Keine Grenzen” w 2003 roku było na 7. pozycji finału, ale w #EurovisionAgain piosenka uzbierała tylko 2,5 tys. głosów, co dało 22. miejsce na 26 piosenek.

🇺🇦 DE ogląda: Eurowizja Junior 2013

Dziś o 20:30 wspólne oglądanie Eurowizji Junior 2013, która odbyła się 30 listopada w stolicy Ukrainy, Kijowie. Po tym, jak Anastasia Petrik wygrała konkurs, telewizja NTU zdecydowała się go organizować i już 17 kwietnia podano, że impreza odbędzie się w Pałacu „Ukraina”. Była to druga Eurowizja Junior organizowana na Ukrainie i, niestety, znów w bardzo trudnych okolicznościach. Pierwszy raz, gdy Kijów gościł JESC, miasto i cały kraj zmagały się z pandemią grypy, teraz impreza odbyła się w cieniu rozpoczętych protestów, które do historii przeszły jako „Euromajdan”. Pierwsze wystąpienia na słynnym placu odbyły się 21 listopada, gdy delegacje eurowizyjne docierały już na Ukrainę. 24 listopada na Majdanie protestowało już ok. 100 tys. osób i doszło do przepychanek z milicją oraz użycia gazu łzawiącego. Chociaż Eurowizja Junior odbywała się ok. 5 kilometrów od centrum wydarzeń, atmosfera była napięta o czym wspominali akredytowani dziennikarze. Panował strach, poczucie zagrożenia oraz szok, że decyzje prezydenta Janukowycza wywołały tak wielkie manifestacje. Z powodu aktywnego zaangażowania w Euromajdan z udziału gościnnego w JESC 2013 zrezygnowała Ruslana, zwyciężczyni Eurowizji 2004. Wokalistka wraz z bardzo liczną grupą tancerzy przygotowała muzyczno-taneczne show do jej nowego utworu „Rachmaninov / Dancing” – próby trwały do samego końca, jednak ostatecznie piosenkarka z powodu osłabienia i niechęci do występów w telewizji NTU odpuściła, doprowadzając do wycięcia całego performance ze scenariusza. W dniu finału Eurowizji Junior specjalne oddziały milicji Berkut brutalnie spacyfikowały protestujących na placu Niepodległości (Majdanie) przy użyciu pałek i gazu łzawiącego. Zatrzymanych zostało 35 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Do 5 marca 2014 roku z powodu ataków milicji i innych oddziałów na protestujących zginęło 99 osób, a ok. 3 tys. osób zostało rannych.

Eurowizja Junior: Fatalna frekwencja i nadzieje na przyszłość

Tylko 12 krajów wystartowało w Eurowizji Junior 2013 – jest to wyrównanie „pechowego” rekordu z 2012 roku. Do rywalizacji powróciły Macedonia 🇲🇰 oraz Malta 🇲🇹, a zadebiutowało San Marino 🇸🇲, niestety Albania 🇦🇱, Belgia 🇧🇪 i Izrael 🇮🇱 zrezygnowały. Telewizja albańska uznała, że nie jest w stanie znaleźć odpowiedniego reprezentanta, Belgowie stwierdzili, że wolą skupić się na szukaniu nowych muzycznych talentów lokalnie, z kolei strona izraelska nie podała żadnego powodu takiej decyzji. EBU informowało, że w stawce pojawi się 13. kraj, jednak nigdy do tego nie doszło, a po finale wyszło na jaw, że miał być to Cypr 🇨🇾. Telewizja CyBC nie wypracowała jednak z EBU żadnego rozwiązania i zerwała negocjacje. Aby ratować upadający konkurs Vladislav Yakovlev, nowy supervisor EBU wprowadził szereg zmian – przede wszystkim nagrodzono całe top3, a nie tylko zwycięzcę. Triumfator JESC 2013 miał się pojawić podczas Eurowizji 2014 w nieznanej jeszcze roli. Zrezygnowano z łączeń z krajami w celu zebrania punktów, a w zamian za to zaproszono podawaczy wprost na scenę. Yakovlev zapowiedział też odrodzenie się konkursu i faktycznie uda mu się to – w 2014 o Grand Prix walczyć będzie już znacznie więcej krajów. Eurowizję Junior 2013 transmitowano w 12 krajach startujących oraz w Australii 🇦🇺, Grecji 🇬🇷, Kosowie 🇽🇰 i Wielkiej Brytanii 🇬🇧 (tylko transmisja radiowa). Show poprowadzili Timur Miroshnychenko (podobnie jak w 2009) oraz Zlata Ognevich (reprezentantka Ukrainy na ESC 2013). Wokalistka wystąpiła też na scenie w ramach Interval Act, a gościem była również Emmelie de Forest (zwyciężczyni ESC 2013 z Danii 🇩🇰).

Wspólne oglądanie Eurowizji Junior 2013 dziś o 20:30 za pośrednictwem Watch2gether! Do komentowania zapraszamy na grupę Facebook Dziennika Eurowizyjnego!

Źródło: Eurovision.tv, Sozcu.com.tr, Wikipedia, inf. własne, fot.: Sertab Erener

%d blogerów lubi to: