Viki Gabor akustycznie • Eurowizja 2021: Konkurs w nowych realiach • Dziś wspólne oglądanie Eurowizji Junior 2014! Zobacz wpadkę organizatorów z awarią prądu

Zwyciężczyni Eurowizji Junior 2019 – Viki Gabor 🇵🇱 – wydała niedawno EP-kę z akustycznymi wersjami jej hitów takich jak eurowizyjne „Superhero” czy najnowsze „Getaway”, z którym wokalistka wygrała polski plebiscyt internetowy Dziennika Eurowizyjnego – Holfestivalen. Viki Gabor, podobnie jak Roksana Węgiel, podbija listy przebojów i platformy streamingowe każdym kolejnym utworem. Przypomnę, że „Superhero” wydane 30 września pokryło się w kraju podwójną platyną i dotarło do 1. miejsca notowań AirPlay. „Ramię w Ramię” w duecie z Kayah otrzymało status platynowej płyty. Czy Getaway również osiągnie taki sukces? Wiele na to wskazuje. „Kawałek Getaway został bardzo dobrze odebrany, o czym świadczą milionowe wyświetlenia na platformie YouTube, a także wiele pozytywnych komentarzy, które zostały opublikowane w sieci” – podaje Eska.pl. O najnowszych utworach Viki Gabor chętnie informują też eurowizyjne portale zagraniczne, zwłaszcza, że do tej pory rzadko się zdarzało, by zwycięzcy JESC robili tak zawrotną karierę muzyczną w swoich krajach i wydawali tak wiele topowych singli. A kto będzie następcą Viki Gabor i zostanie reprezentantem Polski podczas Eurowizji Junior 2020 w Warszawie? Tego dowiemy się zapewne po wakacjach, ale wcześniej Dziennik Eurowizyjny zorganizuje plebiscyt „Wymarzony Reprezentant Polski JESC 2020” w którym czytelnicy będą mogli głosować na swoich kandydatów!

Eurowizja 2021: Organizatorzy gotowi na wyzwania

W wywiadzie dla telewizji norweskiej NRK Jon Ola Sand, były supervisor EBU, zaznaczył, że jest optymistą w kwestii organizacji Eurowizji 2021 i wierzy, że konkurs uda się przeprowadzić nawet w obliczu różnych restrykcji. Stwierdził, że EBU i telewizja holenderska 🇳🇱 są teraz lepiej przygotowane na realizację różnych scenariuszy, zresztą wszyscy organizatorzy masowych wydarzeń muzycznych, sportowych czy kulturalnych sporo nauczyli się przez ostatnie miesiące. Przedstawiciele telewizji holenderskiej dołączyli do sojuszu „Alliantie van evenementen bouwers” który zajmuje się kreatywnymi pomysłami na przeprowadzenie różnych imprez masowych w nowych realiach koronawirusa, co ma na celu wykluczenie konieczności anulowania eventów ale przeprowadzenia ich zgodnie z wymogami bezpieczeństwa. Sietse Bakker z EBU podkreśla, że wobec Eurowizji 2021 planowane są różne scenariusze, a wszystko zależy od warunków epidemiologicznych. Ważne jest jednak, że już teraz trwają prace nad nową koncepcją, która ograniczy ryzyko odwołania Eurowizji także w 2021 roku.

DE ogląda: Eurowizja Junior 2014

Dziś wspólnie obejrzymy finał Eurowizji Junior 2014, który odbył się 15 listopada. 18 grudnia 2013 roku ogłoszono, że organizatorem konkursu będzie telewizja maltańska 🇲🇹, która wygrała JESC 2013. EBU supervisor, Vladislav Yakovlev podkreślić, że w 2014 nie będzie miasta-organizatora, a gospodarzem konkursu będzie cała wyspa. Sam konkurs odbył się na terenie stoczni maltańskiej w miejscowości Marsa. 9 maja 2014 przedstawiono slogan „#together” i koncepcję graficzną, a wygląd sceny miał nawiązywać do origami. 10 września podano, że finał poprowadzi Moira Delia – po raz pierwszy JESC prowadziła tylko jedna osoba. W związku z napływem nowych i powracających krajów system podawania głosów wrócił do tej „skróconej” formy (czytano tylko punkty 8, 10 i 12). 30 października ogłoszono dodatkowe głosowanie internetowe, które wyłonić miało faworyta internautów czyli wszystkich osób bez względu na kraj pochodzenia. Nagroda pod nazwą „Online Voting Winner” miała być wręczona podczas konferencji prasowej po finale. Niestety z powodu przeciążenia serwerów oddanie głosów było niemożliwe więc koncepcję anulowano. To nie jedyny problem techniczny jaki spotkał organizatorów JESC 2014. Podczas próby generalnej w trakcie występu reprezentantki Bułgarii 🇧🇬 zgasło niemal całkowicie światło w hali, co pozostawiło zdezorientowaną publiczność w ciemności, a małą Krisię Todorovą samą na scenie, chociaż wokalistka zdołała dośpiewać fragment utworu za co otrzymała ogromne brawa.

Eurowizja Junior: Renesans konkursu

Obiecane odrodzenie Eurowizji Junior udało się zrealizować, a na Maltę 🇲🇹 pojechało aż 16 delegacji. Trzy kraje zadebiutowały – były to Włochy 🇮🇹, Czarnogóra 🇲🇪 (wykonawca z tego kraju występował w 2005 reprezentując Serbię i Czarnogórę) i Słowenia 🇸🇮. Dodatkowo aż cztery państwa wróciły do rywalizacji – Bułgaria 🇧🇬, Chorwacja 🇭🇷, Cypr 🇨🇾 i Serbia 🇷🇸. Niestety trzy się wycofały – Azerbejdżan 🇦🇿, Macedonia 🇲🇰 i Mołdawia 🇲🇩. Liczba uczestników była najwyższa od 2007 roku. Oczywiście plotek o dodatkowych krajach było sporo. Mówiono o powrocie Grecji 🇬🇷 czy Rumunii 🇷🇴, co później zdementowano. Powrotem zainteresowana miała być też Portugalia 🇵🇹, ale nadawca RTP wycofał się z tego pomysłu. Pojawiły się spekulacje o debiucie Węgier 🇭🇺, Niemiec 🇩🇪 i Irlandii 🇮🇪, co też się nie potwierdziło. Po raz pierwszy pojawiły się też doniesienia o możliwym udziale telewizji prywatnych, co miało na celu przede wszystkim przywrócenie do gry Hiszpanii 🇪🇸. Eurowizję Junior 2014 transmitowano nie tylko w 16 krajach, ale też w Australii 🇦🇺, a transmisje radiowe odbyły się w Argentynie 🇦🇷, Irlandii 🇮🇪, Nowej Zelandii 🇳🇿 czy Wielkiej Brytanii 🇬🇧, ale głównie dzięki fanom Eurowizji i w niezbyt znanych rozgłośniach radiowych. Warto podkreślić, że w 2014 po raz pierwszy przedstawiono szczegółowe wyniki głosowania widzów i jurorów (rankingi) oraz zorganizowano Press Vote Centrum Prasowego. Większość piosenek miała już w tekstach słowa po angielsku. Co ciekawe, w stawce znalazł się tylko jeden chłopiec-wokalista – Vincenzo Cantiello z Włoch 🇮🇹.

Wspólne oglądanie Eurowizji Junior 2014 dziś o 20:00 na Watch2gether. Do komentowania zapraszam na grupę Facebook Dziennika Eurowizyjnego.

Źródło: Eska, YouTube, Wikipedia, Spotify, Wiwibloggs, EBU, inf. własne, fot.: Universal Music

%d blogerów lubi to: