Eurowizja Junior 2020: Ruszyło głosowanie w półfinale internetowym Kazachstanu • Czy Melani Garcia wróci do Polski? • Dziś Carpathia Festival 2020

Dopiero co stacja Khabar ogłosiła, że do preselekcji przed Eurowizją Junior 2020 zgłoszono w Kazachstanie 🇰🇿 prawie 700 aplikacji, a komisja już wyłoniła 30 kandydatów, którzy trafili do półfinału internetowego. Wśród uczestników są m.in. Zhan Makim (finalista „The Voice Kids Russia 6” oraz uczestnik środkowoazjatyckiego „Mam Talent”, na zdj.), Saniya Altynbekkyzy (uczestniczka „The Voice Kids Kazakhstan”), Dilnaz Tilepova (reprezentantka kraju podczas festiwalu Golden Voice 2019 na Malcie), finalistka IV sezonu show „Bala dausy” (2019) Kamilla Kuzdenbaeva, zwyciężczyni festiwalu „Baqytty Bala 2019” Aykerim Tleubek, uczestniczka festiwalu „Róża Wschodu” Sofiya Balgazina, zwyciężczyni festiwalu „Zvezdichky 2019” w Macedonii – Nurshat Kusanova czy triumfator festiwalu „Art Parade” na Białorusi – Dinmyhammed Teleubay. Wśród 30 kandydatów zdecydowana większość ma już na koncie różnego rodzaju konkursy muzyczne, a nawet publikacje internetowe w mediach na swój temat. Jest z czego wybierać, a głosować można już teraz oceniając covery wykonywane przez młodych wokalistów. Głosowanie dostępne jest na stronie nadawcy TUTAJ i potrwa do końca miesiąca. Na podstawie wyników głosowania wybrane będzie grono 12 finalistów, a każdy zakwalifikowany otrzyma specjalnie napisany utwór na Eurowizję Junior, który wykona podczas finału narodowego pod koniec września.

Eurowizja Junior 2020: Przygotowania mimo niepewności

Niestety, pomimo zaawansowanych już przygotowań w wielu krajach, nadal nie jest pewne ile państw ostatecznie wystartuje w Eurowizji Junior 2020 i czy konkurs w ogóle się odbędzie. Nie wiemy jakie restrykcje dotyczące podróży obowiązywać będą w listopadzie, a na ten moment sytuacja nie wygląda dobrze. Rząd RP 🇵🇱 przygotowuje się do rozszerzenia listy państw z zakazem połączeń lotniczych do/z Polski do 8 września, a nowy spis zawierać będzie m.in. Hiszpanię 🇪🇸 i Maltę 🇲🇹, które już potwierdziły udział w Eurowizji Junior. Znajdzie się tam też Albania 🇦🇱 (nadawca na ten moment nie określił się wobec JESC 2020), a nadal będą tam Armenia 🇦🇲 czy Kazachstan 🇰🇿. Dozwolona będzie natomiast organizacja przelotów z i do Rosji 🇷🇺 oraz Serbii 🇷🇸. Organizatorzy wciąż nie informują o postępach w przygotowaniach do JESC 2020, a Europejska Unia Nadawców zwleka z nowymi komunikatami w tej sprawie. Spodziewamy się, że nowe informacje przekazane nam będą pod koniec miesiąca, gdy TVP transmitować będzie galę związaną z prezentacją swojej ramówki na jesień 2020. Z kolei od 6 września rusza emisja półfinałowych odcinków polskich selekcji „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior 2020” 🇵🇱. We wrześniu ruszy też „odmrożona” po covid-19 „Ranina” czyli talent-show w Gruzji 🇬🇪, a w części krajów mają odbyć się preselekcje narodowe. Z kolei Melani Garcia z Hiszpanii 🇪🇸 w jednym z wywiadów podkreśliła, że chciałaby ponownie reprezentować swój kraj na JESC już teraz, nawet jeśli konkurs znów odbędzie się w Polsce. Nie chciała jednak zdradzić żadnych szczegółów, a zwłaszcza tego, czy nadawca RTVE jest zainteresowany wysłaniem operowej wokalistki ponownie na konkurs.

Norwegowie znów rozbudowują MGP

Część nadawców szykuje się też już do „dużej” Eurowizji. Chociaż pierwotnie Norwegowie 🇳🇴 planowali organizację rozbudowanego Melodi Grand Prix tylko w 2020 z okazji okrągłego jubileuszu, teraz NRK ogłosiło, że selekcje znów będą miały kilka etapów. Telewizja planuje sześć odcinków preselekcji, jednak nie zdradza jeszcze dokładnego formatu. Wiadomo, że konkurs rozegrany będzie w reżimie pandemicznym, z mniejszą widownią, ale telewizja norweska planuje zastosować wszelkie możliwe środki, by uczynić z tego programu show na najwyższym możliwym poziomie. Wiadomo, że zwyciężczyni MGP 2020 Ulrikke nie wystartuje w konkursie ponownie, ale ma być częścią preselekcji. Zgłoszenia do konkursu zakończą się już w ten weekend. Tymczasem zarząd Rotterdam Ahoy Areny 🇳🇱 przygotowuje się do reorganizacji swojego personelu by dostosować go do nowej sytuacji i zmniejszonego zapotrzebowania na wielkie eventy. Oznacza to niestety zwolnienie nawet 100 osób z 270-osobowej załogi obsługującej obiekt. Dyrektor obiektu, Jolanda Jansen przyznaje, że sytuacja jest dramatyczna, a dochody Ahoy Areny spadły niemal do zera i po prostu nie ma pracy dla wszystkich ludzi. Niestety kalendarz imprez planowanych w tym obiekcie wciąż jest pusty. Czy organizacja Eurowizji 2021 pomoże poprawić sytuację finansową Areny?

🇵🇱 Carpathia Festival 2020: Dziś przesłuchania konkursowe

Dziś w Filharmonii Podkarpackiej przesłuchania konkursowe w ramach Carpathia Festival 2020. Na scenie wystąpi 15 młodych wykonawców, wielu z nich wykona swoje autorskie utwory (część nie została jeszcze opublikowana). Towarzyszyć im będzie Orkiestra Festiwalowa Tomasza Filipczaka, a sam festiwal poprowadzą Ilona Małek i Jerzy Petersburski Jr. Jurorzy wskażą najlepszych, którzy trafią do niedzielnego Koncertu Laureatów, gdzie dowiedzą się kto zdobędzie Grand Prix w wysokości 15 tys. złotych, a kto np. Kryształowego Słowika za największą osobowość sceniczną. Dziś o finał powalczą Ola Bieńkowska („Nić”), Kamila Dauksz („Z biegiem lat„), Maria Holka („Kret„), Iga Kozacka („Zamykam oczy”), Kinga Kutrzuba („Saute„), Serhii Lazanovskyi („U nebi„), Maks Łapiński („Lew”), Kinga Madej „(Nothing will be hidden”), Michaella („Dnes rano„), Paula Powroźnik AURA („W niepokoju myśli”), Jakub Rajman („I don’t care”), Julia Sibielak („Undiscovered„), Mariusz Wawrzyńczyk („Chcę Ci powiedzieć„), Dawid Wojtoń („Obudź mnie„) oraz Gabriela Zdanoviciute („Flames don’t lie„). Kulisy festiwalu obserwować będzie można na Instagramie @CarpathiaFestival.

Źródło: Khabar TV, Wikipedia, Radio Zet, Eurovoix, Wiwibloggs, ESCxtra, ESCbubble, NRK, Carpathia Festival, inf. własne, fot.: Ekspress K

%d blogerów lubi to: