Alicja Szemplińska i Viki Gabor wystąpią w Opolu! • Eurowizja Junior: Posłuchaj propozycji z Niemiec • Eurowizja 2021: Wykonawcy szykują się do Rotterdamu

Niemiecka stacja KIKA 🇩🇪 podała już szczegóły preselekcji krajowych do Eurowizji Junior 2020! Po serii castingów i przesłuchań wyłoniono pięciu kandydatów, którzy w finałowym etapie wykonali po dwa, specjalnie przygotowane na JESC utwory. O wyjazd do Warszawy walczą 13-letnia Leroy z Berlina (finalistka „The Voice Kids 2020”), Susan Oseloff (także 13 lat i także „The Voice Kids 2020”, a dodatkowo uczestniczka festiwali New Wave 2017 i Słowiański Bazar 2018), Linnea May (półfinalistka The Voice Kids 2015, a poza tym tancerka i pianistka), Malaika (zdecydowanie najmniej znana i doświadczona z całej piątki) oraz Davit Nikalayan (finalista „The Voice Kids 2019” pochodzenia ormiańskiego). Każdy z nich wykonał w trakcie castingu utwory „See you later” oraz „Stronger with you”, a występy ocenione zostały przez jurorów Maxa Mutzke (ESC 2004), Leventa Geigera (twórcę piosenek), Michele Huesmann i Martina Haasa. Wszystkie castingowe występy zobaczyć można TUTAJ, a stacja KIKA pokaże specjalne relacje z przesłuchań w dniach 1 i 2 września. Zapewne 2 września dowiemy się też kogo i z jakim utworem wybrali na Eurowizję jurorzy. Tym samym Niemcy mają szansę być pierwszym krajem, który w tym roku wybierze reprezentanta i piosenkę na Eurowizję dla Dzieci 2020.

Eurowizja Junior: Preselekcje w Kazachstanie i na Ukrainie

W Kazachstanie 🇰🇿 do końca miesiąca głosować można na swoich faworytów w internetowym półfinale selekcji. Spośród 30 kandydatów do ostatniej rundy zakwalifikuje się najlepsza dwunastka. Aktualnie największym poparciem w sieci cieszy się Zhan Makim (ponad 9,4 tys. głosów). Drugie miejsce ma Islam Saypolda (ponad 8,4 tys. głosów), a trzecie Nurmuhammed Zhakypbekov (ponad 7,5 tys. głosów). Najsłabiej wypada Maxinur Tyrsunova, która do tej pory uzbierała 475 głosów. Aby wesprzeć swoich ulubieńców wystarczy wejść TUTAJ. Z kolei na Ukrainie 🇺🇦 do selekcji przyjęto już 42 zgłoszenia, a kandydaci wysyłać mogli swoje oryginalne utwory lub covery. Aktualnie największą popularnością na YouTube cieszy się piosenka „Tvoye maybutnye” Danieli Shapochnikovej (ponad 22 tys. odtworzeń). Nieźle radzi sobie też Alisa Botvinceva z „Ukrainci” (16 tys. odtworzeń). Wszystkie do tej pory zgłoszone nagrania znajdziecie TUTAJ. Od 28 sierpnia do 4 września telewizja UA:PBC publikować będzie oficjalne, finalne wersje utworów zakwalifikowanych, a kandydaci, którzy nie zgłosili swoich własnych piosenek, dostaną do zaśpiewania te wcześniej przygotowane. Głosowanie internautów ruszy 5 września, a wyniki poznamy nie później niż 12 września.

Eurowizja 2021: Pierwsze piosenki już gotowe!

Belgijska formacja Hooverphonic 🇧🇪 ma już utwór na Eurowizję 2021 – ogłosił lider grupy Alex Callier. Pandemiczny okres okazał się być dla formacji niezwykle owocny, bo ponoć materiału mają już na trzy nowe albumy. Na razie nie wiadomo nic na temat nowej piosenki, nie wiemy też kiedy odbędzie się jej premiera. Swój utwór na Eurowizję 2021 przygotowała już też reprezentantka Australii 🇦🇺 – Montaigne. Bazując na jej tweetach, utwór jest bardzo silny, a ona jest nim zachwycona. Przypomnę, że podczas specjalnego songwriting campu w Burgas odbywały się prace nad eurowizyjną piosenką dla reprezentantki Bułgarii 🇧🇬 – Victorii. Mówi się, że na innym campie tworzy się utwór dla Blasa Canto 🇪🇸, a ponoć jednym z kandydatów na kompozytora piosenki hiszpańskiej jest sam Duncan Laurence. Wiemy, że intensywnie do ESC 2021 przygotowuje się też Rumunka Roxen 🇷🇴. Najpewniej gotowy jest też pomysł na piosenkę grecką dla Stefanii 🇬🇷. Reprezentantka Mołdawii, Natalia Gordienko 🇲🇩, wielokrotnie spotkała się już z Dream Teamem Filipa Kirkorowa, więc zapewne także i tam praca wre. Dla reprezentacji Izraela 🇮🇱, Ukrainy 🇺🇦 i Słowenii 🇸🇮 nadawcy przygotowują specjalne preselekcje w których widzowie i jurorzy wyłonią najlepszy utwór. A w Polsce 🇵🇱…cóż…zawsze znajdzie się pretekst by o Eurowizji zapomnieć. Alicja Szemplińska wystąpi w Opolu i będzie to jej debiut na festiwalowej scenie. Nadal nie wie jednak (i często podkreśla to w wywiadach) jakie eurowizyjne plany ma wobec niej TVP.

Festiwal w Opolu: Gwiazdy Eurowizji i selekcji w koncertach

Znamy pełen program 57. KFPP w Opolu, który odbędzie się w dniach 4-7 września i będzie transmitowany przez TVP1 oraz TVP Kultura. Pora więc poszukać akcentów eurowizyjnych. W piątek 4 września zobaczymy koncert „Opole na Start” w ramach którego wykonawcy „śpiewająco” przedstawią program widowiska. Wystąpią m.in. Cleo (ESC 2014) i Aleksandra Nykiel (SnS 2020). Następnie pora na koncert „Od Opola do Opola” (kliknij na nazwę by wziąć udział w głosowaniu internetowym), który poprowadzą m.in. Rafał Brzozowski (KE 2017) i Mateusz Szymkowiak (prowadzący Ceremonii Otwarcia JESC 2019). Swoje hity zaśpiewają m.in. Viki Gabor (JESC 2019), Gromee (ESC 2018), Lanberry (KE 2017), Piotr Cugowski (KE 2003), Cleo (ESC 2014) czy Alicja Szemplińska (ESC 2020). O północy (sic!) pokazany będzie koncert „Debiutów” z udziałem m.in. sióstr Szlachta (SnS 2020). Współprowadzącym będzie Aleksander Sikora (JESC 2019). Tylko kto dotrwa przed telewizorem, by to śledzić… W sobotę 5 września zaczniemy od „Festiwal, Festiwal – Złote Opolskie Przeboje” z udziałem m.in. Justyny Steczkowskiej (ESC 1995), Krzysztofa Antkowiaka (KE 2003), Macieja Miecznikowskiego (PdE 2010) czy Kasi Dereń (SnS 2020). Będą też specjalne duety możliwe dzięki specjalnym technologiom. Ania Wyszkoni (KE 2004) zaśpiewa wtedy w duecie z … Ireną Jarocką. W finale koncertu piosenki Anny Jantar zaśpiewają m.in. Ania Rusowicz (PdE 2006 i KE 2011) oraz Kasia Dereń (SnS 2020). W trakcie koncertu „Odpowiednia pogoda na szczęście, czyli nadzieje poetów” pojawi się m.in. Łukasz Zagrobelny (KE 2004).

Na niedzielę zaplanowano koncert „Majewska & Korcz Okrągłe 45”, a o 20:50 odbędzie się koncert „Premier”, w którym o nagrody powalczą m.in. Rafał Brzozowski (KE 2017), Sławek Uniatowski (PdE 2006), Lanberry (KE 2017) i Janusz Radek (KE 2004). W koncercie na cześć Romualda Lipki „Cisza, jak ta” zaśpiewają Kasia Cerekwicka (PdE 2006), Piotr Cugowski (KE 2003), Blue Cafe (ESC 2004), Sławek Uniatowski (PdE 2006) i Justyna Steczkowska (ESC 1995). Na poniedziałek TVP przygotowała „Scenę alternatywną. 50-lecie SBB” oraz koncert „Książę Nocy” jednak bez akcentów eurowizyjnych czy preselekcyjnych. Szczegóły i dokładny plan znajdziecie TUTAJ. Warto dodać, że wielu fanów Eurowizji w szczególności czeka na opolski debiut wokalistki Sanah, która startuje w koncercie „Premier” z utworem „No sory”, a także pojawi się w piątkowym „Opolu na start” i w „Od Opola do Opola”. Coraz częściej pojawiają się głosy, że Sanah powinna w najbliższej przyszłości powalczyć o reprezentowanie Polski na Eurowizji.

Źródło: ESC Kompakt, Kika, Instagram, Khabar, YouTube, Eurovoix, Wiwibloggs, TVP, inf. własne, fot.: @aliciaszemplinska

%d blogerów lubi to: