Dziś Eurowizja Junior 2018 w Mińsku! Trzymamy kciuki za Roksanę Węgiel! Jak głosować przed i w trakcie finału?

Dziś mija 114 dni od momentu, kiedy nazwisko Roksany Węgiel 🇵🇱 po raz pierwszy pojawiło się na łamach Dziennika Eurowizyjnego w kontekście Eurowizji Junior. Przez kolejne 49 dni czekaliśmy na decyzję TVP – niektórzy domagali się organizacji preselekcji narodowych, ale z każdym dniem coraz bardziej pewny był wybór wewnętrzny, w którym Roksana była główną faworytką. Ostatecznie 21 września Telewizja Polska potwierdziła, że to właśnie zwyciężczyni „The Voice Kids” będzie pierwszą, wewnętrznie wybraną na JESC reprezentantką naszego kraju. Aż 35 dni fani Eurowizji czekali na ogłoszenie tytułu piosenki i kompozytorów, a od momentu ogłoszenia nazwiska reprezentantki do premiery utworu „Anyone I want to be” minęło 46 dni. Polski utwór poznaliśmy raptem na 19 dni przed dzisiejszym finałem. Jedynie parę dni potrzeba było, by klip do „Anyone I want to be” wyszedł na prowadzenie względem odtworzeń na YouTube!

Dziś nareszcie nastał dzień, w którym dowiemy się, kto zdobędzie Grand Prix Konkursu Piosenki Eurowizji Junior 2018! Dziś o 16:00 finał transmitować będą TVP ABC, TVP Polonia i TVP HD (z komentarzem Artura Orzecha), a także zagraniczne stacje telewizyjne oraz kanał JuniorEurovision na YouTube. Konkurs potrwa 2,5h, a poza prezentacją 20 piosenek zobaczymy też efektowny Opening Act, skromny Interval Act, wspólną piosenkę pt. „Light up” w wykonaniu wszystkich uczestników oraz emocjonujące (mamy nadzieję!) głosowanie jurorów i internautów. O tym, jak dokładnie wyglądać będzie show przeczytać możecie TUTAJ.

Roksana Węgiel i dziewczęta z Universe wystąpią dziś jako ostatnie w stawce – nie jest to decyzja producentów show, a pozycja wylosowana w trakcie Ceremonii Otwarcia w BelExpo. Wokalistka wykona utwór napisany przez międzynarodowy team (Maegan Cottone, Nathan Duvall, Cutfather, Peter Wallevik, Daniel Davidsen, Lanberry i Patryk Kumór) do choreografii Tomasza Barańskiego. Występ wyreżyserowany jest przez Konrada Smugę. Piosenka opowiada o marzeniach, zaśpiewana jest po polsku i po angielsku, a występ ma być historią przedstawiającą dziewczynkę otaczaną przez głośny i chaotyczny świat w którym ona szuka swojego właściwego miejsca, gdzie może być sobą, a nie marionetką w rękach innych.

O wynikach konkursu zadecydują jurorzy z 20 państw, którzy głosowali wczoraj na podstawie wieczornej próby generalnej. W skład polskiego jury weszli m.in. Saszan, Majka Jeżowska i Damian Ukeje, z kolei w Albanii jedną z oceniających jest Ana Kodra (JESC 2017). Zgodnie z zasadami komisje składać powinny się zarówno z dorosłych jak i dzieci. Punkty jurorskie stanowić będą 50% rezultatu. Drugie pół to głosy internautów i każdy może mieć wpływ na wyniki! Do godziny 15:59 trwa I tura głosowania online. Wystarczy wejść na http://www.jesc.tv, obejrzeć skrót występów z prób i wybrać trzy, cztery lub pięć państw. Można głosować z każdego miejsca na ziemi, głosowanie jest całkowicie bezpłatne i można w nim oddać głos na swój własny kraj. Do wspierania Roksany Węgiel zachęca wielu polskich osobowości ze świata show-biznesu i popularnych (zwłaszcza wśród młodych ludzi) influencerów, m.in. Doda czy Magda Bereda. O możliwości głosowania w JESC i wspierania Polski informowano także w programach informacyjnych takich jak „Wiadomości”, „Panorama Info”, „Teleexpress” czy podczas „The Voice”.

W związku z ogromną popularnością Roksany Węgiel w Internecie, a także bardzo dobrze wyprodukowaną piosenką i świetnie przygotowanemu występowi scenicznemu nasz kraj uznawany jest w tym roku za jednego z faworytów do zwycięstwa, ale fani starają się być ostrożni, by nie mieć zbyt wielu oczekiwań i uniknąć ewentualnego zawodu. JESC od wielu lat jest loterią i wyniki często zaskakiwały. Jeśli Roksana Węgiel zajmie miejsce w czołowej siódemce, to osiągnie tym samym najwyższy rezultat w historii Polski. Głównymi konkurentami Polki w walce o wygraną są (wg różnych notowań fanowskich) Francja 🇫🇷 (zwyciężczyni plebiscytu Dziennika Eurowizyjnego „Nasz Faworyt”), debiutujący Kazachstan 🇰🇿, otwierająca stawkę Ukraina 🇺🇦 czy kraje kaukaskie – Armenia 🇦🇲 i Gruzja 🇬🇪. Tak jak podkreślała w jednym z wywiadów szefowa polskiej delegacji – Marta Piekarska – dla każdego z uczestników sam udział w Eurowizji Junior jest ogromną nagrodą i wyróżnieniem, a atmosfera wśród finalistów jest całkowicie pozbawiona jakiejkolwiek rywalizacji. Wszystkie utwory dostępne są TUTAJ.

Ważna informacja dla wszystkich widzów!

Po prezentacji piosenek konkursowych rozpocznie się II tura głosowania internetowego, o czym powiedzą zarówno prowadzący jak i Artur Orzech. W drugim etapie głosować będzie można w ten sam sposób czyli na jesc.tv, ale już bez konieczności oglądania skrótu piosenek. Ponownie należy zagłosować na trzy, cztery lub pięć państw i nadal można głosować z Polski na Polskę. Głosowanie potrwa ok. 18 minut i wyniki będą dodane do rezultatu online votingu z I tury. Wszyscy trzymamy kciuki za serwery Digame, by nie padły i nie zablokowały głosowania, jak to miało miejsce rok temu.

Dziś na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego obejrzeć będziecie mogli relację przed finałem JESC 2018 – na żywo z Mińsk Arena. W trakcie samego show można śledzić Instagram dziennik_eurowizyny gdzie znajdziecie zakulisowe zdjęcia i snapy, a wszystkich chętnych zapraszam do aktywnego komentowania na grupie facebookowej. Po finale kolejna relacja LIVE, w tym także z konferencji prasowej zwycięzcy.

Wszystkim czytelnikom życzę wielu wspaniałych emocji! Trzymajmy kciuki za swoich faworytów i przede wszystkim za naszą Roksanę Węgiel! 

%d blogerów lubi to: