#Analiza: Nowa strategia TVP? Roksana Węgiel pierwszą reprezentantką na Eurowizję Junior wybraną bez preselekcji

Dzisiejsze ogłoszenie decyzji w sprawie wewnętrznego wyboru Roksany Węgiel na reprezentantkę Polski podczas Konkursu Piosenki Eurowizji Junior 2018 nie było niespodzianką. Wokalistka od dłuższego czasu była typowana do tej roli (bez względu na to, czy TVP planowała organizować preselekcje czy nie), a Dziennik Eurowizyjny wspominał o niej w kontekście konkursu już na początku sierpnia. Sporą niespodzianką jest natomiast fakt, że nie doszło dziś do ogłoszenia tytułu piosenki, z którą zwyciężczyni The Voice Kids pojedzie do Mińska. Spekulowano, że może to być jej najnowszy singiel „Obiecuję” napisany przez Juliusza Kamila (kompozytora, producenta, uczestnika „The Voice” w Polsce i Szwajcarii, a aktualnie jurora w „All Together Now”), Lanberry (finalistka Krajowych Eliminacji 2017) oraz Michała Pietrzaka (jako członek zespołu Sonic Lake uczestniczył w preselekcjach polskich do Eurowizji 2010). Jak dowiedział się Dziennik Eurowizyjny, trwają aktualnie prace nad nagrywaniem kilku nowych piosenek-propozycji na JESC 2018, a ostateczna decyzja podjęta zostanie niebawem.

Sporo kontrowersji wywołał fakt, że Telewizja Polska zdecydowała się przenieść transmisję finału Eurowizji Junior 2018 do TVP ABC, kanału tematycznego o charakterze dziecięcym, który funkcjonuje od lutego 2014 roku. Jest to kanał niekodowany i adresowany głównie do dzieci w wieku 4-12 lat (Roksana już nie jest głównym „targetem” kanału) oraz ich rodziców czy wychowawców. TVP ABC nie cieszy się zbyt dużym udziałem w rynku – jak podaje Wikipedia, w kwietniu 2016 roku wyniósł on niecałe 0,77%. To główny argument przeciwników transmisji JESC na tym kanale – mniej widzów trafi na konkurs, mniej weźmie udział w głosowaniu internetowym. Póki co nie wiadomo, czy transmisję zaoferuje również TV Polonia. Poza kreskówkami i serialami dla dzieci TVP ABC serwowało widzom również programy studyjne, w tym relacje z różnych konkursów czy festiwali jak np. Festiwal Dziecięcy „Muszelki Wigier”, Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie, Koncert Finałowy Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek” czy retransmisję Konkursu Eurowizji Junior 2016 w październiku przed ubiegłorocznym finałem. Z niezadowoleniem spotkał się też fakt, że TVP ABC nie nadaje w jakości HD. Z drugiej strony należy przypomnieć, że w paru krajach Eurowizja Junior transmitowana jest na tego typu kanałach dziecięcych – dzieje się tak m.in. w Australii, we Włoszech czy w Rosji.

Jak już informowałem wcześniej, wybór wewnętrzny to nowość w przypadku selekcji reprezentanta Polski na Eurowizję Junior. Brak organizacji Krajowych Eliminacji spotkał się z krytyką ze strony wielu rodziców, wychowawców i producentów, którzy przygotowywali swoich podopiecznych do spodziewanego konkursu bazując na planie reklamowym TVP (opublikowanym parę miesięcy temu) w którym preselekcje były uwzględnione. Do konkursu przystąpić planowało wielu młodych wokalistów, a część z nich opublikowała swoje utwory – Dziennik Eurowizyjny prezentował je czytelnikom. Paula Biskup, która mogła liczyć w tej kwestii na największą promocję (wsparcie dużej wytwórni) podziękowała dziś wszystkim, którzy wspierali ją w staraniach o udział w Eurowizji. „Gratuluję Roksanie wyboru i życzę jej powodzenia w Mińsku. Niech spełnia swoje marzenia” – napisała na oficjalnym profilu wykonawczyni piosenki „Wyliczanka„. Dzisiejsza sytuacja pokazuje, że plany reklamowe, które media eurowizyjne traktują jako potwierdzenie udziału TVP w Konkursie Eurowizji (dla dorosłych czy dla dzieci) czy organizacji preselekcji nie są wiarygodne i mogą ulec zmianie. Czy oznacza to też, że w przypadku dorosłej Eurowizji liczyć możemy na powrót do wyborów wewnętrznych i likwidację wątpliwej jakości Krajowych Eliminacji? Nie wiadomo…Dziś wokalista Kamil Oliver zasugerował na swoim Instagramie, że pracuje nad piosenką na konkurs.

O decyzji TVP informują dziś polskie media. Artykuły na temat Roksany (zawierające jej biografię, odniesienia do The Voice oraz piosenki „Żyj” czy „Obiecuję”) pojawiły się m.in. na RMFmaxxx.pl, Plejada.pl („Choć wielu być może czekało na preselekcje, to TVP niespodziewanie ogłosiła, że w konkursie zaśpiewa Roksana Węgiel, czyli zwyciężczyni programu „The Voice Kids„) czy Eska.pl („Wybór zwyciężczyni Voice of Kids na reprezentankę naszego kraju jest słuszny. Roksana Węgiel ma ogromny talent i na pewno da z siebie wszystko podczas dziecięcej Eurowizji w Mińsku„). Temat trafił też oczywiście do zagranicznych mediów eurowizyjnych. Eurovoix sugeruje, że zmiana sposobu wyboru reprezentanta Polski ma związek z niskimi wynikami osiągniętymi przez Oliwię i Alicję w ubiegłych latach, co nie jest prawdą. Zarówno „Nie zapomnij” jak i „Mój Dom” wypadły (jak na polskie warunki i dotychczasowe osiągnięcia) bardzo dobrze. Artykuł na temat Roksany pojawił się też na oficjalnej stronie JuniorEurovision.tv

Źródło: TVP, Dziennik Eurowizyjny – inf. własne, research polskich i eurowizyjnych mediów, Facebook, fot.: Wprost

 

%d blogerów lubi to: