Albański finał narodowy w niedzielę! Główne problemy Tel Awiwu w związku z Eurowizją 2019

Rzutem na taśmę Albania 🇦🇱 dołącza do weekendowego terminarza preselekcji przed Eurowizją Junior, a telewizja RTSH ogłosiła, że finał narodowy odbędzie się już w niedzielę, 23 września. W Junior Fest 2018 udział weźmie 16 wykonawców wyłonionych spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń. W stawce przeważają dziewczęta, a jedna z nich ma już eurowizyjne doświadczenie – o ponowny udział w JESC powalczy Ana Kodra, która rok temu reprezentowała swój kraj w Tbilisi zajmując 13. miejsce za „Don’t touch my tree”. Tym razem wokalistka zaśpiewa „Prindër ju lutem” autorstwa Eriony Rushiti. Wśród finałowych utworów jest też „Happy” Jasminy Hako napisane przez Adriana Hilę, eurowizyjnego weterana. Z kolei tekst do piosenki „Panorama” Ery Rakipllari napisała Mishela Rapo, reprezentantka kraju na JESC 2015. Preselekcje zorganizowane będą w Amiteatrin e Liqenit w Tiranie o godzinie 19:00. Nie wiadomo jeszcze jaki format głosowania zostanie zastosowany. Warto wspomnieć, że jury albańskie przyznało w 2017 roku aż 8 punktów polskiej piosence „Mój Dom” Alicji Regi.

Telewizja portugalska RTP 🇵🇹 dokonała wyboru 14 kompozytorów, którzy będą zaangażowani w stworzenie piosenek na preselekcje „Festival da Cancao 2019”. Według doniesień lokalnej prasy, nadawca portugalski obiecuje sporą różnorodność gatunkową w kwestii piosenek i zupełnie nowe style muzyczne. Więcej informacji na ten temat mamy otrzymać na przełomie listopada i grudnia. Jak już wcześniej informowano, konkurs odbędzie się poza stolicą Portugalii. Tymczasem udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 2019 potwierdzają kolejne kraje – są to Macedonia 🇲🇰, Rumunia 🇷🇴 oraz Austria 🇦🇹. Należy się spodziewać, że w konkursie wystartują wszystkie 43 państwa, które uczestniczyły podczas tegorocznej imprezy w Lizbonie.

Izraelski „Haaretz” 🇮🇱 informuje, że Eurowizja 2019 będzie największym w historii międzynarodowym eventem organizowanym w Izraelu i będzie się to wiązało zarówno z ogromnymi profitami jak i finansowym ryzykiem. Całe przedsięwzięcie będzie wymagało doskonałej komunikacji pomiędzy sektorem finansowym, turystycznym czy tym związanym z ochroną. Sporym problemem jest nadal organizacja pracy w Szabat. Według prawa telewizja KAN może zaangażować w prace w trakcie szabatu jedynie 500 swoich pracowników, co zapewne nie wystarczy. Władze miasta Tel Awiw mają przeznaczyć na organizację Eurowizji ok. 7 milionów dolarów 💰, które już zostały dodane do budżetu. Poza organizacją dwóch półfinałów i finału w pawilonach targów EXPO miasto musi przygotować również ceremonię otwarcia (z czerwonym dywanem) w Tel Aviv Art Museum oraz ceremonię losowania półfinałów (w budynku dawnego ratusza) czy Eurovillage, które ulokowane będzie na terenie Charles Clore Park. To nie koniec! Należy zagwarantować ok. 3 tys. miejsc hotelowych 🏨 dla oficjalnych delegacji EBU i krajów uczestniczących i to na okres 2 tygodni. Koszt rezerwacji tak wielu miejsc noclegowych ma wynieść ok. 6 milionów euro. Eli Ziv z Tel Aviv Hotel Association uważa, że na ogromnym ruchu turystycznym zyskają nie tylko Tel Awiw i Jaffa, ale też miasta takie jak Herzliya czy Netanya. Podkreśla, że maj jest w Tel Awiwie generalnie uważany za miesiąc biznesowy, więc zapotrzebowania na miejsca noclegowe będzie ogromny. Już teraz ceny hoteli w eurowizyjny weekend nienaturalnie wzrosły, a specjaliści uważają, że zyskają na tym nie tylko hotelarze, ale też prywatni właściciele mieszkań, którzy wynajmować będą lokale poprzez Airbnb. W Tel Awiwie jest ok. 9 tys. pokoi/mieszkań przygotowanych do krótkiego wynajmu i zapewne wszystkie będą zarezerwowane. Booking.com już w maju raportował ogromne zainteresowanie noclegami w Tel Awiwie, chociaż po zwycięstwie Netty nie było wiadome gdzie odbędzie się Eurowizja.

Głównymi problemami z jakimi Tel Awiw może się spotkać będą transport publiczny 🚌, wysokie ceny 💸, bariera językowa 👅 oraz wpuszczanie turystów na teren kraju i długie kontrole. Ratusz uspokaja, twierdząc, że przygotowana jest strategia wielozadaniowości dla wszystkich zaangażowanych służb, tak by już od przylotu na lotnisko Ben Guriona ✈️ turyści czuli się pewnie i bezpiecznie. Przystanki autobusowe 🚏 i same pojazdy mają być zaopatrzone w dokładne i wyraźne mapy miasta oraz komunikacji publicznej, zwiększona będzie też liczba taksówek 🚕, zwłaszcza do obsługi ruchu podczas Szabatu. Planowane jest też przygotowanie dokładnych procedur i wytycznych dla taksówkarzy w związku z oferowanymi taryfami cenowymi za przejazdy. Władze miasta będą też tworzyć wytyczne dla restauratorów w sprawie cen posiłków, a zwłaszcza alkoholu 🍸, który w Izraelu jest bardzo drogi. Panuje pozytywne nastawienie i chęć dokładnego przygotowania do Eurowizji, by wprowadzone normy i procedury mogły działać również po konkursie i zachęcać nowych turystów do wizyty w Izraelu.

EurovisionAlbania, Eurovoix, Haaretz, fot.: Tel Aviv Bus Map

Jeśli chcesz weprzeć Dziennik Eurowizyjny (zwłaszcza przed drogim wyjazdem do Tel Awiwu) odblokuj reklamy dla domeny dziennik-eurowizyjny.pl. Dziękuję!

%d blogerów lubi to: