Dziś reprezentantów na Eurowizję Junior wybierają Kazachstan i Armenia!

Dziś w Kazachstanie 🇰🇿 odbędą się pierwsze (historyczne) preselekcje tego kraju do Eurowizji Junior. O wyjazd do Mińska walczy 10 finalistów, w tym faworytka Daneila Tuleshova. Ich piosenki poznamy dopiero w trakcie transmisji na żywo. Zwycięzcę wybiorą widzowie oraz jurorzy, a show poprowadzi aż czterech prezenterów. Dodatkowo zaproszono do gościnnego udziału aż sześciu dorosłych wykonawców, a sam finał odbędzie się w Almaty Arena (zdjęcie), która wielkością dorównuje Minsk Arenie na Białorusi. To nie wszystko! Stacja Khabar TV od ponad tygodnia emituje krótkie reportaże dotyczące przygotowań do preselekcji oraz prezentujący uczestników. Pięcio- lub dziesięciominutowe filmiki wplecione zostały w ramówkę po kilka razy dziennie. Sam finał odbędzie się o 19:00 czasu lokalnego, czyli o 15:00 czasu polskiego, a dodatkowo od 18:00 (14:00 w Polsce) telewizja pokaże specjalny godzinny program poświęcony Eurowizji Junior (informacje na podstawie ramówki stacji TUTAJ). Uwaga! Niektóre źródła podają jako start transmisji godzinę 22:00 (18:00 w Polsce) co wynika zapewne z błędu w jednym z artykułów na stronie Khabar. Dwugodzinne show 📺 obejrzeć będzie można w Internecie TUTAJ lub na YouTube.

Czy wiesz, że? 

Do tej pory tylko dwa kraje zadebiutowały na Eurowizji Junior wcześniej, niż na dorosłej Eurowizji! Były to Białoruś i Serbia – obydwa kraje zajęły w momencie debiutów na JESC miejsca w czołowej piątce! 

To nie koniec emocji na dzisiaj! O 17:20 czasu polskiego ruszy finał preselekcji Armenii 🇦🇲 „Depi Mankakan Evratesil” z udziałem 10 wykonawców, którzy z powodzeniem przeszli półfinały. Stawkę otworzy dziś Lia z „Kamac – Kamac”, a zamknie Ani z „Angels”. Jeden z faworytów fanów – L.E.V.O.N. zaśpiewa dziś jako dziewiąty. O wynikach zadecydują widzowie i jurorzy. Wszystkie piosenki dostępne są na kanale YouTube Depi Evratesil, gdzie znaleźć można również występy półfinałowe, jak i całe programy. Transmisja finału ruszy dziś o 19:20 (czasu lokalnego) czyli o naszej 17:20, a dostępna będzie 📺 na ARMTV oraz w Internecie na YouTube.

Telewizja portugalska RTP 🇵🇹 podała już nazwiska 10 wykonawców, którzy zakwalifikowali się do preselekcji „Juniores De Portugal”. Finaliści wybrani zostali spośród 70 kandydatów. O wyjazd do Mińska powalczą m.in. córka wokalistki Wandy StuartEva, uczestniczka „The Voice Kids” – Sara Monteiro czy Nuno Siqueira. Wszyscy zaśpiewają w finale jeden utwór, który zostanie wewnętrznie wybrany przez telewizję portugalską. Propozycje utworów mogą być nadsyłane jeszcze do 28 września, co oznacza, że finał narodowy odbędzie się na początku października. Przy okazji newsów z półwyspu Iberyjskiego można wspomnieć, że podczas środowej „Gali 0” hiszpańskiego Operacion Triunfo 🇪🇸 odpadli Rodrigo Blanco z Sewilli oraz Luis Mas z El Masnou.

Rzecznik prasowy australijskiej stacji SBS 🇦🇺 poinformował, że nie dojdzie do bojkotu Eurowizji 2019 w tym kraju, a telewizja będzie transmitować konkurs z Izraela. Oświadczenie wydano w wyniku ostatnich petycji i żądań wobec SBS o wycofanie się z Eurowizji i zaprzestanie jej emisji z powodu organizacji konkursu przez Izrael. „Całym zamysłem Eurowizji jest to, by zapomnieć o polityce i zjednoczyć społeczności oraz kraje w duchu muzyki, celebracji, kultury” – powiedział przedstawiciel stacji. Australia nie została jeszcze oficjalnie wpisana na listę uczestników Eurowizji 2019, ale nie ma wątpliwości, że takie zaproszenie od EBU i KAN otrzyma. Pojawiły się natomiast plotki, że SBS może zorganizować finał narodowy, o czym świadczyć ma wiele sugestii publikowanych przez osoby z telewizji na profilach mediów społecznościowych oraz fakt, że Australijczycy chcieliby zaprosić do siebie Christera Bjorkmana.

Preselekcje na pewno zorganizuje Islandia 🇮🇸. Telewizja RUV ogłosiła, że etap zgłoszeniowy przed „Songvakeppnin 2019” zakończy się 22 października, a półfinały konkursu zorganizowane będą w dniach 9 i 16 lutego. Finał odbędzie się 2 marca w Laugardalshöll w Reykjaviku. W nowej edycji konkursu wystartuje tylko 10 piosenek (po pięć na półfinał), a do finału dostanie się najlepsza czwórka, chyba, że jurorzy zechcą przyznać specjalną „dziką kartę” komuś, kto odpadnie w półfinałach. Podobnie jak rok temu w półfinałach decydować będą tylko widzowie, a w finale zastosowany będzie format 50/50 (jury+widzowie) na poziomie pierwszej rundy, natomiast w superfinale komisja nie będzie miała już prawa głosu. Zmienia się też forma zgłoszeń – do tej pory można było wysyłać swoje propozycje poprzez portal RUV.is i ta zasada nadal obowiązuje, ale nadawca postanowił zaprosić też paru znanych i doświadczonych kompozytorów do pracy nad konkursowymi piosenkami. Organizowane są też specjalne spotkania (Songwriting Camp) dla wszystkich, którzy chcą razem działać w celu stworzenia jak najlepszych kompozycji. Zmiany są potrzebne, bo Islandia już od czterech lat nie awansowała do finału Eurowizji.

Źródło: Khabar TV, ARMTV, ESCportugal.pt, SBS, Eurovoix, Wiwibloggs, fot.: Curling Canada

%d blogerów lubi to: