POLSKA WYGRAŁA EUROWIZJĘ JUNIOR! ROKSANA WĘGIEL TRIUMFATORKĄ W MIŃSKU! DZIĘKUJEMY!

Ostatni będą pierwszymi! Polska zadebiutowała na Eurowizji Junior w 2003 i dwa pierwsze starty zakończyły się na dnie tabeli. Po wielu latach przerwy wróciła do rywalizacji i zaczęła piąć się w górę tabeli! Za piątym startem udało się to o czym wielu fanów marzyło od lat i na co skrycie liczyliśmy! Polska wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji Junior 2018 organizowanym przez sąsiednią Białoruś. Po niezwykle wyrównanej walce, śpiewająca jako ostatnia Roksana Węgiel wygrała konkurs, który w tym roku miał rekordową frekwencję – aż 20 państw rywalizowało o Grand Prix. To ogromny sukces młodej wokalistki i zwyciężczyni „The Voice”, a także ogromnego (rekordowo w historii Polski na Eurowizji) sztabu ludzi, który towarzyszył jej w Mińsku. Wielkie brawa zarówno dla ekipy scenicznej jak i reżysera, choreografa, opiekunów muzycznych, opiekunów z wytwórni, scenografa i twórcy wizualizacji, nowej szefowej delegacji TVP – Marty Piekarskiej, całego zespołu, który czuwał nad tym by Roksana świetnie zaśpiewała, świetnie wyglądała i by wstążki się równo wysunęły. Gratulacje oczywiście też dla kompozytorów i autorów tekstu – wielkiego międzynarodowego teamu, który stworzył utwór „Anyone I want to be”. Ogromne podziękowania i gratulacje należą się też fanom zarówno Eurowizji jak i samej Roksany – to oni głosowali, kibicowali i mocno trzymali kciuki by móc teraz cieszyć się historycznym zwycięstwem Polaków.

Roksana Węgiel otrzymała łącznie 215 punktów, w tym 79 od jurorów i aż 136 od widzów. W głosowaniu komisji Polska otrzymała tylko jedną dwunastkę – z Francji, 10 przyznały Serbia i Australia, 8 Ukraina i Albania, 6 Izrael i Walia, 5 Gruzja, 4 Rosja i Białoruś, 3 Macedonia, 2 Włochy i 1 Kazachstan. Portugalia, Holandia, Azerbejdżan i Armenia jako jedyne nie przyznały zwycięskiej piosence punktów. Ogółem Roksana zajęła w głosowaniu jury 7. miejsce, tak samo jak rok temu Alicja Rega. Nic nie wskazywało więc na wygraną. Typowanie komisji wygrała Australia ze 148 punktami, druga była Malta (138), a trzecia Gruzja (105). Wyżej niż Polskę oceniono też Ukrainę (104), Włochy (94) i Francję (86).

Głosowanie internetowe tym razem w pełni zadziałało i widzowie mogli punktować ulubione piosenki w II turze. Wywróciło to ranking do góry nogami, gdyż po kolei eliminowano pretendentów do wygranej i faworytów jurorskich. Jako pierwsza (ponownie jak rok temu) szanse straciła Gruzja, której przyznano jedynie 39 punktów i 14. miejsce. Kolejna „odpadła” Malta z 12. miejscem w online votingu. Sytuacja zaczęła się robić coraz ciekawsza, gdy wywołano Australię – zajęła 9. miejsce. Z ósmym miejscem w online votingu były Włochy. Australia jeszcze na krótko była liderem, ale Francja ją przegoniła, otrzymując 2. miejsce. Rozpoczęły się największe emocje i oczekiwanie na wiadomość z iloma punktami Roksana Węgiel to głosowanie wygrała. Otrzymała 136 punktów, 19 więcej od Francji i udało jej się pokonać Angelinę. Po raz kolejny głosy jurorów i głosy widzów zupełnie się ze sobą nie pokryły, ale po raz pierwszy faworyt internautów wygrał cały konkurs. Rok temu internauci wskazali na Holandię, a jurorzy na Gruzję, a koniec końców wygrała Rosja. Podczas konferencji prasowej Jon Ola San poinformował, że zebrano ponad 1,2 mln głosów internetowych (czyli….4 razy więcej niż rok temu gdy padły serwery!), co oznacza, że Roksana uzyskała ponad 11% poparcia.

Po zwycięstwie Roksana Węgiel odebrała nagrodę główną – kryształowy mikrofon, który wręczyła jej Polina z Rosji. Zaśpiewała też ponownie na scenie, ale tym razem towarzyszyli jej wszyscy przyjaciele, uczestnicy JESC, w tym Serbka Bojana, z którą Roksana spędzała w Mińsku sporo czasu. Dziewczęta długo przytulały się na scenie.  Ze wzruszenia i emocji Roxie nie była w stanie wyśpiewać całego utworu, ale zdecydowanie można jej to wybaczyć. Po zakończeniu transmisji udzieliła oficjalnego wywiadu dla portalu JuniorEurovision.tv oraz polskich mediów publicznych. W Centrum Prasowym odbyła się konferencja z udziałem całej polskiej delegacji, a Roksana Węgiel odpowiadała na pytania dziennikarzy w języku polskim i angielskim. Przyznała, że czuła ogromne emocje i że to zwycięstwo jest dla niej zdecydowanie ważniejsze niż w „The Voice”. Podziękowała za wsparcie swoim fanom i wyraziła nadzieję, że konkurs za rok odbędzie się w naszym kraju. Potwierdziła też, że pracuje nad debiutanckim albumem i nadal planuje koncertować dla swoich fanów.

Polska ekipa wraca z Mińska jutro (poniedziałek) lotem numer LO5702, a spodziewany przylot na lotnisko w Warszawie to godzina 14:10 (polskiego czasu). Liczę, że fani gorąco ją przywitają w kraju! Przypomnę, że Polska po raz pierwszy wygrała konkurs piosenki Europejskiej Unii Nadawców – wcześniej triumfowaliśmy w Eurowizji dla Młodych Tancerzy i Muzyków oraz Eurovision Dance Contest. Pozostała nam więc już tylko „dorosła” Eurowizja i liczymy, że ten ogromny sukces dobrze podziała na Telewizję Polską i Roksana otworzy nową erę w historii polskich startów! Informacje na temat sukcesu w Mińsku podawane są przez media w Polsce, a w programie informacyjnym „Wiadomości” był to pierwszy i najważniejszy temat! Przegląd prasy związanej z Eurowizją Junior już jutro na Dzienniku Eurowizyjnym.

Pytanie – czy Polska za rok zorganizuje konkurs? Zgodnie z zasadami Eurowizji Junior zwycięski nadawca nie ma nadanego tytułu gospodarza z automatu, ale najczęściej dawane jest pierwszeństwo względem innych chętnych. Jon Ola Sand z EBU podczas konferencji prasowej przyznał, że parę państw wyraziło zainteresowanie (mówi się m.in. o Armenii i Kazachstanie), ale nie ma jeszcze podjętych żadnych decyzji i być może EBU zwróci się do telewizji zwycięskiej z ofertą organizacji. Już jakiś czas temu fani Eurowizji i czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego wyrazili swoje zdanie na ten temat i zdecydowana większość chce, by TVP organizowała konkurs w 2019 roku. Decyzja należy jednak do władz telewizji i mamy nadzieję, że będzie ona taka, jakiej wszyscy fani oczekują! Organizacja konkursu to dla nadawcy świetna okazja by sprawdzić się przy tak wielkim evencie i produkcji, współpracować z najlepszymi specjalistami i profesjonalistami, zaznaczyć swoją silną obecność w regionie, pokazać się z jak najlepszej strony i promować kraj oraz jego kulturę! Myślę, że zwycięstwo Roxie powinno być także w ten sposób nagrodzone i wokalistka powinna gościnnie wystąpić w kolejnej Eurowizji Junior na terenie swojego kraju, bez względu na to, czy będzie to Warszawa, Gdańsk/Sopot czy Kraków.

[UPDATE!] W jednej z wypowiedzi dla TVP prezes telewizji publicznej, Jacek Kurski, zadeklarował chęć organizacji Eurowizji Junior 2019 w Polsce. Należy jednak poczekać na oficjalne informacje z EBU w tej sprawie. 

Na grupie Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku możecie obejrzeć zapis konferencji prasowej po zwycięstwie Roksany Węgiel.

Kolejne artykuły na temat Eurowizji Junior już jutro! Pora na analizę wyników, przegląd polskich mediów, reakcje i wiele innych materiałów! Serdecznie dziękuję wszystkim czytelnikom za wszystkie komentarze, reakcje, lajki oraz oczywiście za odwiedzanie strony Dziennik-Eurowizyjny.pl, która w tym sezonie biła rekordy oglądalności! Liczę na to, że wszyscy, którzy poznali atmosferę jaka panuje wśród fanów (zwłaszcza na Facebooku) nie będą chcieli zbyt szybko nas opuścić 🙂

%d blogerów lubi to: