Roksana Węgiel wygrywa Eurowizję Junior 2018! Reakcje mediów i TVP! Sprawdź statystyki i dokładne głosowanie jurorskie!

Emocje po wczorajszym finale jeszcze nas nie opuściły! Z 215 punktami Polska wygrała Konkurs Eurowizji Junior 2018, a Roksana Węgiel 🇵🇱 zebrała drugi najwyższy wynik dla zwycięzcy w historii JESC – lepsza była tylko Gruzja w 2016 roku, która uzbierała 239 punktów. Z dokładnie taką samą przewagą (12 punktów) wygrały Włochy w 2014 roku. Polka jest ósmą solistką, która wygrała konkurs i czwartą z rzędu. Po raz siódmy (drugi z rzędu) w show triumfował kraj słowiański. Po raz drugi z rzędu wygrał utwór dwujęzyczny, po raz piąty wygrał kraj, który startował jako ostatni. Tylko Polska i Francja 🇫🇷 osiągnęły w tym roku najwyższe miejsca w historii startów. Z debiutantów najlepiej wypadł Kazachstan 🇰🇿 (6. miejsce). Australia 🇦🇺, Irlandia 🇮🇪 i Macedonia 🇲🇰zajęły takie same pozycje jak rok temu (przy czym Macedonia 12. miejsce już ósmy raz w historii, trzeci raz z rzędu!). Armenia 🇦🇲, zajmując 9. miejsce, osiągnęła swój najgorszy wynik (wcześniej było to miejsce 8. w 2008 roku). Podobnie w przypadku Rosji 🇷🇺- 10. miejsce – która wcześniej swój najsłabszy start notowała w roku debiutu (2005) kończąc na 9. miejscu. Białoruś 🇧🇾 po raz drugi w historii nie weszła do czołowej dziesiątki. Najsłabsze wyniki przypadły w tym roku też Azerbejdżanowi 🇦🇿, Albanii 🇦🇱, Portugalii 🇵🇹 i Serbii 🇷🇸. Pierwszy raz w historii debiutant (Walia) zajął ostatnie miejsce.

TVP chce zorganizować JESC 2019

Reakcje w polskich mediach są niezwykle euforyczne i zaraz po finale JESC portale zaczęły informować o triumfie. Najważniejsza jest jednak reakcja Jacka Kurskiego, prezesa TVP, który w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl przyznał, że cieszy się z powodu podjęcia decyzji o rezygnacji z preselekcji narodowych by wewnętrznie wskazać zwyciężczynię „The Voice Kids”. „Jestem dumny jako prezes TVP, że osobiście zdecydowałem, aby to ona reprezentowała Polskę na Eurowizji. Szczególnie cieszę się, że podjąłem merytoryczną decyzję żeby nie organizować eliminacji krajowych tylko postawić na wokalistkę, która wygrała „The Voice Kids”. Roksana przeszła dwumiesięczny maraton odcinków oraz zwyciężyła finał głosami widzów. W zeszłym roku eliminacje przebiegały słabo i były niezadowalające. Zwycięstwo Roksany pokazuje, że brak eliminacji krajowych było dobrą decyzją” – powiedział dodając, że TVP wyrazi gotowość do organizacji Eurowizji Junior 2019 i przedstawi taką ofertę EBU. Chociaż deklaracje władz TVP są pozytywne, nie znaczy to jeszcze, że Europejska Unia Nadawców właśnie Polakom powierzy organizację show, ale wszystko na to wskazuje. Poza Polską oferty mają złożyć też Armenia i Kazachstan, ale Ormianie już organizowali konkurs, a Kazachowie chcieliby zmienić miesiąc organizacji show, co na pewno nie spodoba się EBU. „Jeszcze za wcześnie, aby spekulować jakie miasto zgłosimy w aplikacji. Natomiast słabością Warszawy jest brak profesjonalnej hali widowiskowo-sportowej. Torwar ma słabą akustykę i średnio nadaje się do takiego show” – dodaje Kurski. Czy słowa o braku organizacji preselekcji przełożą się też na dorosły konkurs i na Eurowizję 2019 TVP wybierze reprezentanta wewnętrznie? Na razie nie wiadomo. Warto podkreślić, że zgodnie z aktualną tradycją Roksana Węgiel powinna być obecna w Tel Awiwie na dorosłej Eurowizji, gdzie w trakcie show będzie rozmawiać z prowadzącymi oraz weźmie udział w specjalnej konferencji prasowej poświęconej JESC. Wiadomo, że wokalistka wystąpi w koncercie „Sylwester z TVP1” w Zakopanem. Polska ekipa wraca dziś z Mińska do Warszawy. Na lotnisku Chopina powinna się planowo pojawić ok. godziny 14:10 czasu polskiego.

Prezydent gratuluje

Gratulacje dla Roksany spływają z wielu miejsc Polski i od wielu znanych osób w show-biznesie czy social mediach – jak się okazuje, konkurs przykuł ich uwagę i bacznie śledzili oraz relacjonowali wyniki. Prezydent RP Andrzej Duda również złożył gratulacje wokalistce podkreślając, że zwycięstwo to wspaniały prezent na 100-lecie odzyskania niepodległości. Roksanę chwalili też byli reprezentanci kraju na ESC – Edyta Górniak czy Michał Szpak. Konkursowy występ Roksany w krótkim czasie zdobył ponad milion odtworzeń na YouTube, a oficjalny teledysk ma już ponad 2,4 mln wejść. Niebawem powinniśmy poznać wyniki oglądalności Eurowizji Junior w Polsce. Przypominam, że konkurs obecny był tylko na antenach TVP ABC, TVP Polonii i TVP HD.

Media chwalą Roksanę

W polskich mediach mnóstwo artykułów i pochwał w stronę Roksany. „To historyczne zwycięstwo Polski na tego typu konkursie dla wokalistów!” – podaje TeleMagazyn. „Występ Węgiel umiarkowanie przypadł do gustu jurorom, jednak podobnie jak w wersji dla dorosłych o wynikach decydują także widzowie. To dzięki nim 13-latka uplasowała się na pierwszym miejscu. Co ciekawe, w przypadku Eurowizji dla dzieci można głosować na swój kraj, ale trzeba wtedy też oddać głos na co najmniej dwa inne państwa.” – dodaje Plotek. „Choć Roksana Węgiel nie zaśpiewała rockowego przeboju bez wątpienia osiągnęła coś, co do tej pory nie udało się żadnemu reprezentantowi Polski. I dotyczy to zarówno edycji dla dorosłych, jak i dla dzieci.” – komentuje AntyRadio. „Niemal od początku reprezentantka Polski była jedną z głównych faworytek do wygranej w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2018, w którym wzięło udział łącznie 20 państw” – przypomina Radio Zet. „Choreografię dla Roksany i do całego widowiska przygotował pochodzący z Kielc tancerz Tomasz Barański a cały koncert reżyserował kielczanin Konrad Smuga.” – podaje lokalny portal echodnia.eu.

Jak dokładnie głosowało jury? 

Na stronie JuniorEurovision.tv podane są już oficjalne i szczegółowe wyniki głosowania jurorów. Nie przekzano jednak imion i nazwisk głosujących w komisjach osób. W Polsce 12 punktów otrzymała Ukraina 🇺🇦, chociaż tylko dwie z pięciu osób miało Darinę na 1. miejscu. Dwóch członków komisji faworyzowało Australię 🇦🇺, a jeden Rosję 🇷🇺. W głosowaniu polskiego jury fatalnie wypadły Walia, Serbia czy Portugalia, natomiast Irlandia 🇮🇪 zajęła 3. miejsce co dało Taylorowi aż 8 punktów (zdecydowaną większość wszystkiego, co zebrał od europejskiego jury). W Albanii 🇦🇱, Macedonii 🇲🇰, Walii 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿, Rosji 🇷🇺, Włoszech 🇮🇹, Gruzji 🇬🇪 i na Białorusi 🇧🇾 tylko jeden z jurorów nie miał Polski w top10, w Azerbejdżanie 🇦🇿, Portugalii 🇵🇹, Kazachstanie 🇰🇿 i Irlandii 🇮🇪 odwrotnie – tylko jeden jurorów umieścił „Anyone I want to be” w najlepszej dziesiątce, w Armenii 🇦🇲 z kolei aż dwóch typowało Roksanę do zajęcia jednego z ostatnich miejsc (17-18). Jury izraelskie 🇮🇱 było podzielone – dwóch jurorów wysoko oceniło Polskę (na 3. miejsce), a trzech nie miało jej w top10. W Australii 🇦🇺 wszyscy jurorzy umieścili polską piosenkę w czołowej dziesiątce, podobnie jak we Francji 🇫🇷, a przy tym dwóch francuskich jurorów dało Roksanie 1. miejsce. W Serbii 🇷🇸 każdy członek jury dał Roxie inną pozycję z zakresu miejsc w top5. Także jedna osoba z komisji ukraińskiej 🇺🇦 miała „Anyone I want to be” na pierwszej pozycji. Jeden z jurorów maltańskich 🇲🇹 miał Polskę na ostatnim miejscu i chociaż trzech innych umieściło Roxie w top10, kraj nie dał Polsce żadnych dużych punktów. W Holandii 🇳🇱 rozrzut ocen od 8. do 18. miejsca! W większości przypadków głosowanie jurorskie nie było oczywiste i często zaskakiwało, zwłaszcza przy podawaniu dużych not. Nie obyło się jednak bez „typowych” zagrań jak np. przekazanie 12 punktów z Serbii do Macedonii, białoruska dwunastka dla Rosji, czy australijska dla Malty. Tradycyjnie już jurorzy ormiańscy i azerscy umieścili siebie nawzajem na ostatnich miejscach.

Trzy kraje już potwierdzone na 2019 rok!

Najwięcej dwunastek w głosowaniu jurorów otrzymała Australia (aż 6), trzy zdobyła Gruzja, po dwie Macedonia, Francja i Malta, a po jednej Białoruś, Włochy, Polska, Rosja i Ukraina. Rosja, Ukraina oraz Albania zajęły dokładnie takie same miejsca w rankingu jurorskim jak i internetowym. Największe różnice w rankingach pojawiają się przy Australii, Malcie, Gruzji, Macedonii, Armenii i Holandii. Aż dwa kraje zakończyły głosowanie jurorskie z zerem punktów na koncie (Serbia i Walia). Trzy państwa (Polska, Holandia i Gruzja) potwierdziły już udział w Eurowizji Junior 2019, ale oczywiście jest jeszcze za wcześnie na spekulacje czy padnie nowy rekord frekwencji.

Zdjęcie: M. Błażewicz (Mińsk 2018)

 

 

 

%d blogerów lubi to: