EUROWIZJA JUNIOR 2018: Jak będzie wyglądać show? Dziś o 16:00 Jury Final! Roksana Węgiel walczy o głosy jurorów, a internauci nadal mogą ją wspierać!

Dziś w Mińsk-Arenie 🇧🇾 odbyła się pierwsza próba generalna Eurowizji Junior 2018 i obserwatorzy po raz pierwszy mogli zobaczyć całe show i obejrzeć występy uczestników jeden po drugim, tak jak to będzie w trakcie właściwej transmisji jutro o 16:00 w TVP ABC, TVP Polonia, TVP HD czy na YouTube. Próba rozpoczęła się z parominutowym poślizgiem z powodu problemów technicznych. Niestety na terenie Areny nie ma (i zapewne nie będzie) żadnego ekranu, więc widzowie w obiekcie nie będą mogli obejrzeć materiałów video i pocztówek.

Show rozpoczyna się od Opening Act pełnego tancerzy (zarówno na scenie, na wybiegach jak i na parkiecie), świateł i efektownych wizualizacji oraz dynamicznej muzyki. Wywoływani będą wszyscy reprezentanci, w kolejności alfabetycznej wg nazw państw, przy czym Białoruś, jako gospodarz, pojawi się ostatnia. Publiczność powitają prowadzący: Eugene Perlin, Helena Meraai (JESC 2017) oraz Zena. Pomimo powrotu Francji, cały finał prowadzony będzie tylko i wyłącznie po angielsku, chociaż nie ma co ukrywać, że już dawno konkurs zdominował język rosyjski i właśnie przy jego użyciu prowadzono niektóre konferencje prasowe, nie bacząc na zagranicznych dziennikarzy.

Prowadzący wymienią 10 pierwszych państw i zostawią im scenę. Stawkę otworzy jedna z faworytek – Darina z Ukrainy 🇺🇦. Następnie wystąpi Rita z Portugalii 🇵🇹, której występ mocno nastawiony jest na przekaz telewizyjny (ze względu na wykorzystane efekty). Jako trzecia zaprezentuje się Daneliya z debiutującego Kazachstanu 🇰🇿. Wokalistka zaśpiewa „Ózińe sen” w nieco innej wersji – koniec utworu będzie przeplatanką między językiem narodowym i angielskim. Z „czwórką” pojawi się sympatyczna i najmłodsza finalistka – Efi z Albanii 🇦🇱. Po niej wystąpi Rosjanka Anna z zespołem 🇷🇺. Kolejny występ to duet z Holandii – Anna i Max 🇳🇱. Po nich pojawi się Azerka Fidan 🇦🇿 z tancerkami i następnie reprezentant gospodarzy – Daniel z ekipą 🇧🇾i pełną atrakcji prezentacją sceniczną. Bardzo kolorowy występ będzie mieć Taylor z Irlandii 🇮🇪, a pierwszą połowę stawki zamknie Bojana z Serbii 🇷🇸.

Po jej występie przeniesiemy się na chwilę do Green Roomu, który znajduje się po prawej stronie sceny. Z uczestnikami rozmawiać będzie Helena. Kolejni kandydaci zaprezentują się w drugiej połowie – zacznie romantyczny duet z Włoch 🇮🇹, następnie pojawi się Australijka Jael 🇦🇺z podestem, wiatrami, dymem i świetną grą świateł. Na leżąco swój występ rozpocznie Gruzinka Tamar 🇬🇪, a podczas jej występu pokazane będzie nocne Tbilisi. Skromny Noam z Izraela 🇮🇱 będzie mieć pięknie rozświetloną scenę. Angelina z Francji 🇫🇷 (zwyciężczyni plebiscytu „Nasz Faworyt”) zaśpiewa z dwoma tancerzami w pięknej, kolorowej i mocno „francuskiej” oprawie. Po niej wystąpi Macedonka Marija 🇲🇰 z dramatyczną balladą. Ormianin Levon 🇦🇲 porwie wszystkich do tańca, a Walijka Manw 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 wraz z zespołem przeniesie nas w magiczny świat pięknych wizualizacji. Przedostatnia zaśpiewa Maltanka Ela 🇲🇹, a po niej na scenę wkroczy Polka 🇵🇱 Roksana Węgiel z dziewczętami z Universe. Nasza reprezentantka jak zwykle zaśpiewała świetnie i jej występ zebrał spore brawa.

Fragmenty występów oraz całe nagrania z Francji i Polski znaleźć możecie na Instagramie dziennik_eurowizyjny i na Facebooku

Jako, że Polska zamyka w tym roku stawkę, po niej prowadzący rozpoczną II turę głosowania internetowego, która potrwa ok. 18 minut. Głosować będzie można tak samo jak obecnie w I turze, poprzez stronę jesc.tv, tylko nie będzie już trzeba oglądać skrótu występów. Taki skrót pokazany będzie dwukrotnie podczas finału i Artur Orzech (polski komentator) na pewno będzie o tym głosowaniu przypominał. Mamy ogromną nadzieję, że tym razem system do głosowania zadziała poprawnie. W ramach krótkiego Interval Act na scenie zaśpiewa zwyciężczyni JESC 2017 – Rosjanka Polina Bogusevich, która w eleganckiej kreacji przypomni swój utwór „Wings”. Następnie usłyszymy wspólny utwór reprezentantów pt. „Light up”, a na scenie zaprezentują go finaliści. Każdy będzie śpiewał fragment – Roksana wykona swoją kwestię razem z Maltanką Elą, stojąc po prawej stronie sceny.

Nagranie z próby utworu „Light up” znajdziecie na Facebooku Dziennika Eurowizyjnego!

Po piosence „Light up” zamknięte zostanie głosowanie internetowe i prowadzący przystąpią do zbierania punktów jurorskich, rozmawiając wcześniej z Gertem Kirkiem z EBU. Prezentację wyników prowadzić będzie głównie Eugene, ale dziewczęta będą mu towarzyszyć przy podeście. Punkty podawane będą przez odpowiednie osoby wprost ze sceny – w większości tegoroczni „podawacze” to młodzi Białorusini, ale niektóre delegacje przysłały swoich przedstawicieli. Punkty z Ukrainy poda ubiegłoroczna reprezentantka kraju – Anastasia Baginska, a z Gruzji Nikoloz Vasadze, który przegrał z Tamar w programie „Ranina”. W przypadku dwóch krajów – Australii i Francji – dwanaście punktów przekażą aż dwie osoby naraz. Punkty od 1 do 10 automatycznie pokażą się na ekranie, a 12 punktów przekazane zostanie słownie.

Po skompletowaniu 20 punktacji, nastąpi najbardziej dramatyczny moment – prezentacja punktów od internautów. W tle usłyszymy budującą napięcie muzykę. Eugene zacznie od podawania najniższych punktów. Podczas dzisiejszej próby podawano zmyślone punkty. Zarówno w głosowaniu jurorów jak i internautów wygrała Irlandia, pokonując Walię i Azerbejdżan. Polska w „fake votingu” zajęła 14. miejsce u jurorów oraz 8. u widzów. Oczywiście wyniki są całkowicie nieprawdziwe. Po ustaleniu zwycięzcy, prezenterzy powitają go na scenie, by wręczyć statuetkę. Występ na bis odbędzie się w towarzystwie wszystkich uczestników. Scenariusz tegorocznego finału nie jest skomplikowany, a atrakcje pozakonkursowe ograniczone do minimum – nie będzie więc pokazów tanecznych (poza Opening Act) czy promocji kultury białoruskiej. Ze względu na znacznie wyższą liczbę uczestników po prostu nie ma na to czasu. Całość jest jednak dość sprawnie przeprowadzona i nie dłuży się.

Dziś o godzinie 16:00 czasu polskiego odbędzie się ostatnia próba generalna – Jury Final, a na podstawie tych występów jurorzy z 20 krajów oceniać będą piosenki. Całe show przeprowadzone musi być bez żadnej wpadki i przerw, a dla naszych młodych uczestników będzie to pierwszy występ przed dużą publicznością. Organizatorzy spodziewają się, że dzisiejszą próbę na żywo śledzić będzie w Minsk Arenie co najmniej 10 tys. osób. Próba potrwa 2,5 godziny, a transmisję audio śledzić będziecie mogli za pośrednictwem grupy facebookowej Dziennika Eurowizyjnego.

Konkurs transmitowany będzie na żywo 25 listopada o godzinie 16:00 w TVP ABC, a także na TVP Polonia i TVP HD oraz w Internecie na YouTube (kanał: JuniorEurovision). To nie jedyny przypadek, gdy ze względu na inne wydarzenia (głównie sportowe) konkurs spychany jest do kanału tematycznego. W Australii show pokazane będzie na ABC me, w Izraelu na KAN 11 i KAN Educational, we Włoszech na RAI Gulp, w Holandii na NPO Zapp, a w Rosji na Carousel. Białoruś, Izrael, Polska, Portugalia, Serbia i Ukraina transmitować będą show na więcej niż jednym kanale równocześnie – Portugalczycy zapewnią transmisję m.in. na RTP Africa, a Ukraińcy na UA:Crimea. Ze względów technicznych w ostatniej chwili zmieniono kanał nadawania konkursu w Kazachstanie – transmisja odbędzie się na kanale informacyjnym Khabar 24.

Do 25 listopada do 15:59 trwać będzie głosowanie internetowe. Nadal możecie wspierać swoich faworytów i Roksanę Węgiel! Aby to zrobić wystarczy wejść na stronę jesc.tv, obejrzeć skrót występów i wybrać trzy, cztery lub pięć państw. Pamiętajcie, głosowanie trwa do jutra do momentu rozpoczęcia transmisji finału, głosować można z każdego miejsca na planecie (jeśli ma się oczywiście dostęp do Internetu) i na swój własny kraj. Udział w głosowaniu jest bezpłatny. Więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ.

%d blogerów lubi to: