Eurowizyjna Historia Izraela. Odcinek 41: 2011 – „Sziwa” czyli „Powrót”. Dana International wraca na Eurowizję i rozpoczyna izraelską „czarną serię”

Powrót zwyciężczyni i bolesna porażka w półfinale! „Ding Dong” nie było nawet blisko awansu do finału. Jak potoczyły się dalsze losy Dany International? 

W związku z narastającą krytyką wobec wyborów wewnętrznych telewizji IBA już w listopadzie 2010 poinformowano, że przed Eurowizją 2011 zorganizowany będzie tradycyjny „Kdam”. 28 grudnia rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń, ale nadawca zagwarantował sobie prawo do zaproszenia niektórych wykonawców, którzy mieli przygotować 2-3 propozycje muzyczne i poddać je pod głosowanie specjalnego jury. Ostatecznie 8 lutego ogłoszono, że o wyjazd do Niemiec powalczy 10 finalistów. Kdam odbył się 8 marca w Rishon LeZion, a prowadzącymi byli Shiri Maimon (ESC 2005) oraz Aki Avni (aktor i prezenter TV). Jak zwykle zwycięzcę wybierały różne grupy jurorskie – eksperci (40%) wpływu), żołnierze, fani Eurowizji i członkowie OGAE (12%) oraz telewidzowie. Wśród kandydatów znaleźli się duet KNOB (8. miejsce za utwór „Ohev et ze„), zespół reggae Hatikva 6 (7. miejsce za „Hakol Sababa„) oraz laureat 4. miejsca w „Kokhav Nolad” z 2007 rokuChen Aharoni, który zaprezentował bardzo eurowizyjną piosenkę „Or” i zajął 4. miejsce. Trzeci była Adi Cohen za „Rak al ahava„, a druga Idit Halevi z piosenką „It’s my time”. Zdobyła 235 punktów.

Z wynikiem 270 punktów preselekcje wygrała Dana International i jej „Ding Dong”. Zwyciężczyni Eurowizji 1998 drugi raz startowała w Kdam i pierwszy raz go wygrała. W 1995 roku zajęła 2. miejsce, a przed 1998 została wybrana na Eurowizję bez preselekcji. Jej udział w Kdam 2011 był sporą sensacją, chociaż wokalistka już wcześniej zapowiadała, że chce powrócić do rywalizacji. Więcej na jej temat przeczytać możecie w poprzednich odcinkach cyklu – biografia przed ESC 1998, udział w ESC 1998 oraz kariera po Eurowizji 1998. Piosenkę „Ding Dong” przygotowali dla niej Doron Plascow, Omri Anghel oraz Assa Raviv. Eurowizyjna wersja hebrajsko-angielskiego utworu zaprezentowana została 30 marca, a klip 1 maja.

Ze względu na Dzień Pamięci obchodzone w Izraelu w dniu I półfinału ESC 2011 telewizja IBA wystąpiła do EBU z prośbą o automatyczne przypisanie kraju do II półfinału. Prośba została spełniona. Izrael jednak i tak znalazł się w koszyku pełnym krajów b. ZSRR. Telewizja IBA nie transmitowała na żywo pierwszego półfinału, pokazała go 12 maja w ciągu dnia, parę godzin przed transmisją II półfinału, w którym Dana International wystąpiła z numerem 12, pomiędzy Macedonią (ś.p. Vlatko Ilievski), a Słowenią. Dana nie była jedyną powracającą na Eurowizję uczestniczką. Na sprawdzone nazwiska postawiły także Bośnia i Hercegowina, Islandia, Mołdawia i poniekąd Słowacja (TWiiNS były chórzystkami reprezentantki Czech 2008). W Eurowizji 2011 występowały dwie byłe zwyciężczynie konkursu – Dana oraz Niemka Lena Meyer-Landrut. Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy od 1958 roku.

Piosenka „Ding Dong” zdobyła 38 punktów i zajęła 15. miejsce w półfinale, co oznaczało, że Izrael nie awansował do finału pierwszy raz od 2007 roku. 7 punktów więcej miała Białoruś, a 2 punkty mniej Macedonia. Do zrównania się z dziesiątą Mołdawią Izraelowi brakowało 16 punktów. Dana International otrzymała 7 punktów z Macedonii i Francji, 6 z Białorusi, 5 z Holandii i Szwecji, a poza tym jeszcze cztery inne kraje dały jej punkty. W odróżnieniu od poprzednich lat, tym razem Izrael lepiej wypadł w televotingu (11. miejsce i 51 punktów, pomiędzy Austrią a Belgią) niż u jurorów (16. miejsce, 36 punktów – pomiędzy Białorusią a Cyprem). Głosowanie Izraela wygrała Szwecja, 10 punktów dostała Dania, a 8 Ukraina. Wtop10 głosowania widzów i jurorów z Izraela zabrakło Bośni i Irlandii, które awansowały do finału. Zamiast nich Izraelczycy woleli w finale Belgię i Macedonię. Półfinał z udziałem Dany przyciągnął ok. 10% izraelskich telewidzów, co jest wynikiem lepszym niż w 2010 roku.

W finale Izrael ponownie dał 12 punktów Szwecji, 10 dostała Dania, a 8 Rosja. Zwycięski Azerbejdżan otrzymał jedynie 4 punkty. Wyniki głosowania zaprezentował Ofer Nachshon. Porażka Dany sprawiła, że finał Eurowizji 2011 osiągnął w Izraelu rekordowo niską widownię – stacja IBA zanotowała jedynie 4,6% udziału w rynku. To znacznie mniej niż w 2007 roku, który do tej pory był najsłabszy jeśli chodzi o popularność. Dana rozpoczęła czarną serię półfinałowych porażek Izraela, która będzie trwać jeszcze przez trzy kolejne lata. Jednocześnie jest to najgorszy wynik półfinałowy od wprowadzenia dwóch rund.

W 2012 roku Dana nagrała duet z Yardeną Arazi (ESC 1988), a rok później wydała  nową piosenkę. Nagrała też klip do utworu „Loca” promujący Gay Pride w Tel-Awiwie. W 2014 roku pojawiła się na paradzie w Amsterdamie. Kolejne nowe utwory pojawiły się w 2016 roku (duet z Offerem Nissim), oraz w 2017. Przed Eurowizją 2018 wystąpiła w Tel-Awiwie w ramach „Israel Calling”, a później mocno wspierała Nettę i świętowała zwycięstwo swojego kraju. W czerwcu 2018 roku wystąpiła podczas demonstracji środowisk LGBT w Tel-Awiwie – zaśpiewała utwór pt. „I won”. Zapewne będzie obecna podczas Eurowizji 2019.

 

 

%d blogerów lubi to: