Eurowizja 2019: Coraz bliżej decyzji o mieście i terminie! Eurowizja Junior: Finaliści na Ukrainie, jurorzy w Kazachstanie! Eurowizja dla Młodych Muzyków: Znamy wyniki oglądalności w Polsce! Cerbul de Aur: Zwyciężczyni ESC 1964 gwiazdą pierwszej części festiwalu!

Czy już niebawem poznamy miasto i termin Eurowizji 2019? Ukraina ogłasza nazwiska finalistów preselekcji do Eurowizji Junior, a Kazachstan podaje jurorów! Oglądalność Eurowizji dla Młodych Muzyków – jakie wyniki w Polsce? Cerbul de Aur – pierwsza noc przed nami! 

W Izraelu rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli Europejskiej Unii Nadawców i nadawcy IPBC (KAN) ws. organizacji Eurowizji 2019. W planach jest m.in. wizytacja trzech miast-kandydatów do tytułu gospodarza konkursu oraz ustalenie terminu imprezy. Wiadomo, że ESC 2019 odbędzie się w Tel Awiwie, Jerozolimie lub mieście Ejlat. Dziennik Eurowizyjny typuje, że finał konkursu odbędzie się 25 maja, a półfinały 21 i 23 maja 2019 roku. Już niebawem 1 września, czyli rozpoczęcie eurowizyjnego „nowego roku”, bo wszystkie utwory publikowane po tym terminie będą mogły brać udział w Eurowizji 2019. Sezon preselekcyjny rozkręci się dopiero w styczniu, ale już teraz znamy pierwszego uczestnika Melodifestivalen. W jednym z półfinałów selekcji szwedzkich wystąpi duet The Lovers of Valdaro, który wybrany został spośród ośmiu finalistów „P4 Nasta 2018”. Wiadomo, że Adam Warhester i Erik Gabriel nie wygrali konkursu, ale zostali wybrani do MF 2019 przez producentów preselekcji, na czele z Christerem Bjorkmanem.

Czekając na jakikolwiek ruch TVP ws. Eurowizji Junior obserwujemy poczynania innych krajów. Telewizja ukraińska opublikowała już listę 10 finalistów internetowych preselekcji. Wśród kandydatów są m.in. grupa HAOS, Denis Rodin, Yarina Taras, Darina Krasnovetsky czy Sofia Ivanko. Głosowanie online na konkursowe piosenki dostępne jest TUTAJ, natomiast wynik będzie jedynie sugestią dla jurorów, którzy samodzielnie podejmą decyzję o tym, kto powinien pojechać do Mińska. Wśród jury znaleźli się m.in. Laud (finalista dorosłych selekcji ukraińskich 2018, foto) czy lider formacji AntibodiesTaras Topolya. Do 30 sierpnia trwa etap zgłoszeniowy w Kazachstanie, a Khabar Agency podała, że 11-osobowe jury wyłoni spośród wszystkich propozycji te najlepsze, które trafią do finału. Wśród członków komisji są m.in. wokalistka Erke Esmahan, jeden z najpopularniejszych piosenkarzy w kraju – Kajrat Nurtas czy słynny Dimash Kudaibergen, Kazach robiący furorę w chińskim talent-show.

Portal Eurovoix dotarł do wyników oglądalności finału Eurowizji dla Młodych Muzyków 2018 w wielu krajach. W TVP Kultura show (bez udziału polskiej reprezentantki) obejrzało ok. 41 tys. widzów, czyli o połowę mniej niż finał Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2017, w których wygrała Polska. W Szwecji show śledziło ok. 71 tys. widzów – 61 tys. na żywo, a 10 tys. obejrzało powtórkę. W Słowenii wynik to 24 tys. widzów, co dało ok. 4% udziału w rynku. To wynik lepszy niż w przypadku Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2017, gdzie Słowenia także zajęła 2. miejsce. W Czechach konkurs śledziło ok. 37 tys. widzów – to ok. 4,5 tys. więcej porównując do konkursu z 2016 roku, ale zdecydowanie mniej niż Eurowizja dla Młodych Tancerzy 2017, która organizowana była w Pradze. Fatalne wyniki zanotowano w Belgii, gdzie finał (bez udziału reprezentantki kraju) obejrzało tylko 16 tys. widzów – to ponad cztery razy mniej niż ubiegłoroczny finał Eurowizji Chórów. Nie znamy wyników oglądalności w Rosji, ale reprezentant kraju i zwycięzca konkursu – Ivan Bessonov – na pewno ma powody do dumy, bo gratulacje złożył mu sam Władimir Putin. Prezydent Rosji pogratulował również nauczycielom Ivana, a młodemu pianiście życzył dalszego rozwoju, inspiracji i wielkich sukcesów.

W środę wieczorem rusza festiwal „Cerbul de Aur” w Rumunii, który powraca po paru latach przerwy, a w gronie gości ma mnóstwo eurowizyjnych gwiazd, nie tylko z lokalnego rynku muzycznego. W ramach pierwszej gali, zorganizowanej z okazji 50-lecia festiwalu, na scenie w mieście Braszow wystąpią m.in. zwyciężczyni ESC 1964 – Włoszka Gigliola Cinquetti, tegoroczni reprezentanci Rumunii – grupa The Humans, Paula Seling i Ovi (ESC 2010 i 2014), Monica Anghel (ESC 2002), Nico (ESC 2008) czy Luminita Anghel (ESC 2005). Część konkursowa, w której wystąpią eurowizyjni i preselekcyjni wykonawcy z całej Europy rozpocznie się 30 sierpnia. Transmisja I nocy „Festivalul Internaţional Cerbul de Aur 2018” rozpocznie się w środę o 19:30 (czasu polskiego) na TVR oraz w Internecie TUTAJ.

Źródło: Eurovoix, ESCdaily, Perhyj, Khabar Agency, TVR, Cerbul de Aur, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: