Eurowizyjna Historia Izraela. Odcinek 40: 2010 – „Achzawa” czyli „Rozczarowanie”. Jeden z faworytów Eurowizji poza top10 finału! Harel Skaat w Oslo!

Kolejna gwiazda „Kokhav Nolad” na Eurowizji! Harel Skaat nie osiągnął wysokiego wyniku w finale ESC, ale wrócił do Izraela z wartościową nagrodą! Jak na „Milim” głosowali widzowie i jurorzy?  

W grudniu 2009 roku telewizja IBA ogłosiła, że reprezentantem Izraela w Oslo będzie Harel Skaat. Informację poprzedziły tygodnie spekulacji i zamieszania wokół nazwiska osoby, która ma wystąpić na Eurowizję. Pojawiły się też głosy, że należy dokładnie zbadać metodę selekcji wykonawcy i sprawdzić, czy IBA postępuje w tej sprawie prawidłowo. Preselekcje, w których wybierano piosenkę dla Harela, zorganizowano 15 marca w Neveh Ilan TV Studios w Jerozolimie. Prowadzącym był Ofer Schechter. Najlepszą kompozycję wskazali widzowie oraz pięć komisji jurorskich, tj. jury złożone z parlamentarzystów, fanów Eurowizji, fanów Harela Skaata, ekspertów oraz pracowników IBA. 188 punktów i II miejsce otrzymała piosenka „Le’an”, a 240 punktów i I miejsce trafiło do ballady „Milim”.

Harel Skaat urodził się w 1981 roku w Kfar Saba i już w wieku 6 lat wygrał festiwal piosenki dla dzieci. Śpiewał też będąc w wojsku, ale prawdziwą popularność zdobył jako laureat 2. miejsca drugiej edycji „Kokhav Nolad”, talent-show z którego wywodzą się zarówno Shiri Maimon jak i Boaz Mauda. Druga edycja trwała od lutego do sierpnia 2004 roku. Zwyciężył Harel Moyal zdobywająć ponad 860 tys. głosów w finale, ale Harel Skaat miał ich niewiele mniej (806 tys.). Drugie miejsce dało mu kontrakt z Hed Arzi, a swój debiutancki album wydał w 2006 roku. Na płycie znalazło się pięć hitowych piosenek singlowych, a płyta pokryła się platyną. W 2008 roku Skaat i wytwórnia rozpoczęli roczny konflikt, który zakończył się rozstaniem. Drugi album wydany został już z Aroma Music – pokrył się złotem.

Balladę „Milim” napisali Tomer Adaddi i Noam Horev. Podczas preselekcji Harel wykonał utwór z chórkami i instrumentami strunowymi, jednak na potrzeby Eurowizji nagrał piosenkę ponownie, w nieco innej aranżacji wokalnej i z pełną orkiestrą. Ponieważ preselekcje izraelskie odbywały się dość późno, wiadomo było, że większość piosenek na ESC 2010 zaśpiewanych będzie po angielsku, więc lokalne media pytały czytelników, w jakim języku Izrael powinien „śpiewać” w Oslo – można było wybierać między hebrajskim, angielskim, francuskim czy kombinacjami tych języków. Ostatecznie ustalono, że „Milim” będzie w pełni po hebrajsku i jest to pierwszy taki utwór Izraela od 2001 roku. W celach promocyjnych nagrano teledysk oraz wersję angielską („Words”) i francuską piosenki („Il restera ses mots„). Co ciekawe, tekst do wersji francuskiej napisała sama Anne Marie David. Planowano również wydać wersję hiszpańską. W 2012 roku białoruski wokalista Eugene Litvinkovich zaśpiewał w ukraińskim „X Factor” rosyjską wersję „Milim” jako „Slova ostalis mne„.

Harel Skaat pojechał do Oslo będąc jednym z faworytów Eurowizji, zajął też 2. miejsce w głosowaniu OGAE, przegrywając tylko z Danią. Niemcy były na trzecim miejscu. Przed losowaniem półfinałów Izrael znalazł się tradycyjnie w koszyku z krajami b. ZSRR i później trafił do II półfinału, na trzecią pozycję startową, pomiędzy Armenią a Danią, tym samym dwóch faworytów głosowania OGAE prezentowało się jedno po drugim. W głosowaniu widzów i jurorów Izrael zajął 8. miejsce z 71 punktami – 6 więcej miała Ukraina, a 4 mniej Irlandia z Cyprem. Gdyby jednak brać pod uwagę tylko televoting, Izrael zająłby 12. miejsce (46 punktów) pomiędzy Holandią a Irlandią i nie awansowałby do finału. Zamiast Harela i Niamh (z Irlandii) awansem cieszyliby się reprezentanci Szwecji i Litwy. „Milim” awansowało dzięki mocnemu wsparciu jury – Izrael w ich głosowaniu zajął 4. miejsce z 88 punktami (pomiędzy Azerbejdżanem a Armenią). Łącznie Izrael dostał jedną dwunastkę (z Holandii), 8 ze Szwecji, 7 z Azerbejdżanu i Norwegii, a sześć państw nie dało mu żadnych punktów. Widzowie i jurorzy z Izraela 12 punktów przekazali Armenii, 10 Cyprowi, a 8 Rumunii. W top10 mieli też Holandię i Słowenię, a punktów nie dali…zwycięskiej Turcji. Polska ponownie nie startowała w tym samym półfinale co Izrael. Półfinał z udziałem Harela zdobył jedynie 8,3% udziału w rynku jeżeli chodzi o oglądalność stacji IBA – to najgorszy wynik od momentu wprowadzenia półfinałów.

W finale Harel Skaat zaśpiewał jako przedostatni (24. pozycja), po Portugalii a przed Danią. Zdobył 71 punktów i 14. miejsce, zdecydowanie poniżej oczekiwań. Podobnie jak w 2009 roku ten kraj był nisko oceniony przez widzów – 19. miejsce i 27 punktów (pomiędzy Mołdawią a Portugalią) i jednocześnie miał spore poparcie u jury – 5. miejsce i 134 punkty (między Gruzją a Ukrainą). Ostatecznie więc uplasował się między Serbią (miała 1 punkt więcej) a Hiszpanią (3 punkty mniej). 10 punktów dały Harelowi Holandia i Finlandia, 8 Słowacja i Białoruś, 6 Słowenia, a poza tym noty przekazano jeszcze z 10 innych państw. Polska nie przyznała żadnych punktów. W głosowaniu izraelskim znów wygrała Armenia, 10 punktów dostała Rosja, a 8 Rumunia. Turcja ponownie nie dostała nic, ale z zerem punktów pozostały także Niemcy, które wygrały Eurowizję. Poza Izraelem jeszcze Białoruś, Mołdawia, Gruzja i Armenia nie dały Lenie punktów. Głosowanie zaprezentował Ofer Nachshon. Pomimo fatalnej oglądalności półfinału, finał przyciągnął przez telewizory więcej Izraelczyków niż w 2009. IBA miała dzięki transmisji ponad 21% udziału.

Pomimo zawodu związanego z niskim miejscem w finale, Harel Skaat wrócił do Izraela z podniesioną głową i swoistą „nagrodą pocieszenia” jaką było zdobycie wszystkich trzech statuetek „Marcel Bezencon Awards” – „Milim” zostało docenione przez artystów, komentatorów i dziennikarzy. Pierwszy raz w historii jedno państw wygrało w tym samym roku wszystkie trzy nagrody. 14. miejsce w finale zostało przez Izrael zdobyte pierwszy raz w historii. Co ważne, kraj powróci do finału Eurowizji dopiero w 2015 roku. Wszystkie cztery piosenki preselekcyjne Harela zostały wydane na EP-ce, natomiast nowy album wokalista wydał dopiero w 2012 roku.

W specjalnym filmie dokumentalnym wyemitowanym w październiku 2010 roku Harel Skaat przyznał, że jest gejem. Deklaracja padła po wielu miesiącach medialnych spekulacji na temat orientacji seksualnej wokalisty. Kontrowersje w tym temacie wywołał aktywista gejowski Gal Uchovsky twierdząc, że Skaat na pewno jest homoseksualistą, bo w lipcu 2010 roku występował podczas koncertu z okazji rocznicy ataku na tel-awiwski klub LGBT „Bar-Noar”. Po coming out pojawiły się informacje, że Harel jest w związku z mężczyzną polskiego pochodzenia. Jak twierdzą krytycy, pomimo ogromnych zmian w życiu wokalisty, jego głos nadal brzmi tak samo mocno, stąd ciepłe przyjęcie trzeciego albumu. Najnowszą płytę Harel wydał rok temu. W 2013 roku był w jury preselekcji Kdam, a aktualnie możemy go oglądać jako jurora talent-show od 2015 roku powiązanego z wyborem reprezentanta na Eurowizję.

%d blogerów lubi to: