Eurowizyjna Historia Izraela. Odcinek 31: 2001 – „Hewdel” czyli „Różnica”. Po skandalu przyszła pora na coś bardziej… nijakiego ?

Powrót tradycyjnego Kdamu i wygrana Tala Sondaka! Co przyniosły spore zmiany w utworze i czy była potrzeba tworzenia nowej aranżacji? Czym teraz zajmuje się wokalista? 

Po dość kompromitującym udziale w 2000 roku telewizja IBA postanowiła wrócić do preselekcji w tradycyjnej formie, zwłaszcza, że ostatni taki Kdam organizowała w 1996 roku. Selekcje z udziałem 12 wykonawców odbyły się bardzo wcześnie, bo już 28 grudnia 2000 roku, być może po to by mieć więcej czasu na ewentualne zmiany, jeżeli reprezentant okazałby się zbyt krnąbrny. Konkurs przygotowano w Neve-Ilan TV Studios niedaleko Jerozolimy, a prowadzącymi byli Duo Datz, reprezentanci Izraela z 1991 roku. Po raz pierwszy zwycięzcę wybierano w nowy sposób – decydowało 3 jurorów regionalnych, komisja ekspertów oraz televoting. Ostatnie miejsce zajął Gabi Shoshan (utwór „Olam nifla”), ikona popu lat 70 w Izraelu. Wokalista w 2016 roku popełnił samobójstwo. Alon Jan, który w 1996 roku walczył o ESC w duecie z Izharem Cohenem, teraz zaśpiewał sam („Dr DJ”) i zakończył walkę na 10. miejscu. Czwarta była wokalistka i tancerka Michal Amdursky – wykonała utwór „Luna„. Trzecie miejsce zajęła formacja Hamsa za piosenkę „Darbuka„, a druga była wokalistka Vered Gover z utworem „Bein hachalomot” za który uzbierała 146 punktów, czyli o 27 mniej niż zwycięzca.

Ze 173 punktami wygrał Tal Sondak z „En davar” („Never mind”) – 42-letni (aktualnie) wokalista zaprezentował przyjemny, melodyjny utwór w towarzystwie chórzystów, którzy pełnili też rolę tancerzy. Tal swoją karierę zacząć w chórze chłopięcym. Wielokrotnie reprezentował Izrael podczas różnych festiwali dla społeczności żydowskiej w Danii, USA, Kanadzie czy Szwajcarii. Często też udzielał się w różnych programach telewizyjnych. Zajmował się nie tylko śpiewaniem, ale też pisaniem utworów.

Piosenkę „En Davar” napisali Yair Klinger (muzyka) i Shimrit Orr (tekst). Orr ma na koncie także angielską wersję piosenki Izraela z 1991 oraz oryginalny tekst do zwycięskiego utworu „Hallelujah” z 1979 roku. Utwór w preselekcjach był kwalifikowany jako ballada, ale przed Eurowizją 2001 został dość mocno przearanżowany, nabrał tempa i pewnych brzmień kojarzących się bardziej z muzyką latino. To pierwszy przypadek w historii Izraela, gdy utwór wybrany podczas Kdam tak bardzo różnił się od tego, co zaprezentowano na Eurowizji. Podobnie jak w 2000 roku utwór reprezentujący Izrael nie doczekał się angielskiej wersji. Powstał do niego natomiast teledysk.

Podczas Eurowizji 2001 w Kopenhadze Izrael wystartował jako piąty, pomiędzy Norwegią a Rosją. Na scenie towarzyszyła mu ta sama ekipa, co podczas Kdam, a w jej skład wchodzili m.in. Liat ‚Lola’ Caspi, Dana Sondak czy Guy Mintz.  W głosowaniu zdobył 25 punktów, co dało 16. miejsce na 23 kraje. Trzy punkty więcej miała Wielka Brytania, a 7 mniej Portugalia. Był to drugi najsłabiej oceniony utwór w języku narodowym – słabiej wypadła tylko propozycja portugalska. Tylko cztery kraje dały punkty Izraelowi – widzowie z Francji 10, jurorzy z Turcji 7, jurorzy z Bośni 6 oraz system 50/50 zastosowany w Grecji, który na konto Tala przekazał 2 punkty. Widzom z Izraela najbardziej podobała się Hiszpania (12 punktów), następnie Grecja (10 punktów) i Szwecja (8 punktów). Zwycięska Estonia dostała 6, a Piasek z Polski nie dostał nic. Nasz kraj nadal nie doczekał się żadnych punktów z Izraela. Yoav Ginai podawał punkty, a Daniel Pe’er komentował konkurs dla radia Reshet Gimel.

W 2002 roku Tal śpiewał głównie popowe covery piosenek o milości, a rok później zaczął pracować z dziećmi, zresztą nagrał jeden utwór, który stał się hymnem  fundacji dziecięcej. W 2005 roku wydał album, rok później wystąpił w musicalu, a w 2007 podjął się reżyserii „Shiri Shofrim”. Po dziś dzień aktywnie działa głównie na rzecz rozwoju talentu muzycznego i artystycznego dla dzieci, bierze udział w wielu projektach z tym związanych. Jego żona występowała z nim na eurowizyjnej scenie, mają trójkę dzieci. Zajęte przez Izrael 16. miejsce jest znacznie lepszym rezultatem niż w 2000, ale na pewno popsuło bardzo dobre statystyki kraju, zwłaszcza, że w latach 1998-1999 reprezentanci Izraela byli notowani w czołowej piątce, co powtórzy się dopiero w 2005.

%d blogerów lubi to: