Eurowizyjna Historia Izraela. Odcinek 25: 1996-1997 – „Hocaa” czyli „Eliminacja”. Tragiczny wynik w kwalifikacjach i kolejna absencja przez żałobę

Preselekcje na marne! Izrael nie zakwalifikował się do finału i poniósł sromotną klęskę w rundzie przesłuchań. Kim była pechowa reprezentantka Izraela? Dlaczego nie wystartowano też w 1997 roku? 

Kdam w 1996 roku odbył się bardzo wcześnie, bo już 29 lutego, a miejsce było tym razem dość nietypowe – konkurs zorganizowano w moszawie Newe Ilan w Dystrykcie Jerozolimy. Prowadzącymi byli Ron Leventhal i Tal Man, a zasady się nie zmieniły – spośród 12 kandydatów zwycięzcę wybierało 7 regionów Izraela (jurorzy). Jedenaste miejsce zajął rapujący Doron Oren z „Me’abed tzura” – wokalista wejdzie później w skład grupy Eden i będzie reprezentował kraj w 1999. Do Kdamu powrócił zwycięzca z 1978Izhar Cohen. Ponownie w duecie, tym razem z Alonem Janem (także Kdam 2013) zaśpiewał „Alpa’im” i zajął jedynie 10. miejsce. Będzie to jego ostatni start w preselekcjach. Po raz kolejny swoich sił spróbowała wokalistka Ilana Avital (była druga w 1987) jednak i tym razem przegrała – była siódma z utworem „Laisse-moi t’aime„. Dość nietypowy był start formacji Off Simches z piosenką „Oi oi oi” – co prawda panowie zajęli 6. miejsce, ale na pewno zostali zapamiętani. Drugie miejsce znów zajął Doron Mazar (tak jak w 1986 i 1993), a jego „At ahavati” zdobyło 56 punktów.

O 14 punktów więcej miała Galit Bell z piosenką „Shalom olam”. Wokalistka urodziła się w 1973 roku. Była oficerem w armii izraelskiej. Kompozycję przygotowali (muzyka i tekst) Doron Wittenberg i Eyal Madani. Tytuł oznacza „Witaj świecie”. O Galit niewiele znaleźć można w Internecie, zapewne nie zrobiła kariery po tym, jak wyeliminowano ją z Eurowizji. Utwór „Shalom olam” nie został nagrany w żadnej innej wersji językowej.

Lata 90. to nowe kraje Europy i starania EBU o to, by utrzymać jednodniowy format Eurowizji, stąd eksperymenty mające na celu ustalić, które państwa mogą w danym roku uczestniczyć w konkursie. Gdyby zasady były takie same jak wcześniej, Izrael miałby zagwarantowane miejsce w finale, jednak postanowiono zorganizować przesłuchania audio dotyczące wszystkich państw, poza Norwegią, która była organizatorem. Do kwalifikacji przystąpiło więc 29 państw, a piosenki oceniane były przez jurorów na podstawie wersji studyjnych. Piosenka z Izraela zdobyła tylko 12 punktów co dało 28. miejsce, przedostatnie w stawce. Gorzej wypadła jedynie Rumunia, która dostała o 1 punkt mniej. Dwa punkty więcej miały Rosja i Macedonia. Tym samym Izrael znalazł się w gronie 7 państw, którym nie pozwolono na występ w finale Eurowizji w Oslo.

Izrael dostał 5 punktów z Turcji, 4 z Macedonii i 3 z Francji. Jurorzy z tego kraju 12 punktów dali Wielkiej Brytanii, 10 Irlandii (która wygrała finał), a 8 Szwecji (która wygrała przesłuchania). Pomiędzy Polską a Izraelem znów nie doszło do wymiany punktowej, a Kasia Kowalska zdobyła w eliminacjach o 30 punktów więcej niż Galit Bell. Eliminacje spotkały się z ostrą krytyką i doprowadziły do paru nietypowych sytuacji. Po raz pierwszy w historii w finale konkursu zabrakło Niemiec, jednego z głównych finansujących imprezę. Odpadła też Macedonia, w związku z tym piosenka „Samo Ti” Kaliopi nie jest uznawana za debiutancki utwór eurowizyjny z tego kraju. Pomysł z rundą eliminacyjną okazał się fiaskiem, także dlatego, że kraje wyeliminowane na własny koszt przeprowadziły preselekcje narodowe, a koniec końców okazało się, że zwycięzca finału narodowego nie miał okazji wystąpić na scenie eurowizyjnej.

Kontrowersje doprowadziły do zmian. Od 1997 roku do finału Eurowizji dopuszczane były kraje z najwyższą średnią wyników za cztery ostatnie lata. Nie była to dobra wiadomość dla Izraela, który w 1993 roku był 24., w 1994 nie startował, w 1995 był ósmy, ale w 1996 dopiero 28. Telewizja IBA nie mogłaby startować, ale nawet jeżeli wyniki byłyby lepsze to i tak pojawiał się drugi problem. Eurowizja 1997 w Dublinie odbyła się 3 maja 1997 roku, a wtedy w Izraelu obchodzono ruchome święto Yom HaShoah, czyli dzień pamięci o Holocauście. W związku z tym, że jest to dzień żałoby narodowej, telewizja IBA nie mogła nawet transmitować Eurowizji. Pomimo że konkurs nie był pokazany przez nadawcę IBA, Izrael dopuszczono do udziału w ESC 1998, chociaż np. Rosja nie miała prawa startu w 1999 roku z powodu braku transmisji Eurowizji 1998 w której nie uczestniczyła…

%d blogerów lubi to: