Eurowizyjna Historia Izraela. Odcinek 35: 2005 – „Kochaw” czyli „Gwiazda”. Z talent-show przez Kdam do finału Eurowizji w Kijowie! Shiri Maimon o włos od top3!

Triumf Shiri Maimon w preselekcjach, świetny wynik w finale Eurowizji i ogromna popularność w kraju! Kogo pokonała w Kdam, z jakiego formatu telewizyjnego się wywodzi, co osiągnęła po Eurowizji? 

Po raz pierwszy od 2001 roku telewizja IBA zorganizowała preselekcje Kdam w pełnym formacie, jednak tym razem nadawca sam zaprosił wykonawców do finału i postawił tylko na nazwiska o ugruntowanej pozycji na rynku muzycznym. Dodatkowo produkcja preselekcji się zmieniła, a show wyglądało bardzo okazale, zdecydowanie lepiej niż poprzednie konkursy organizowane przez IBA. Finał odbył się 2 marca w Neveh Ilan TV Studios w Jerozolimie, a prowadzącymi byli izraelsko-amerykańska aktorka Moran Atias i artysta estradowy Didi Harrari. O wyjazd do Kijowa walczyło 14 kandydatów, a zwycięzcę wskazali jurorzy regionalni (40%), widzowie w studiu (10%) oraz publiczność przed telewizorami (50%). Gościem specjalnym była Ruslana, a w ramach Interval Act wszyscy finaliści wykonali medley eurowizyjnych piosenek. Całe trzygodzinne preselekcje dostępne są poniżej:

Ostatnie miejsce zdobyła Mira Awad za utwór „Zman„. Wokalistka, która w 2009 roku pojawi się na Eurowizji w Moskwie, w 2005 roku zdobyła tylko 5 punktów. Na miejscu 11. znalazły się Sharona i Daniela Pick z piosenką „Hello, Hello„, z kolei dziesiąty był Momi Levi z „Yesh li et halayla” – niestety wokalista nie podobał z odśpiewaniem swojej piosenki na żywo. W Kdam ponownie pojawiła się Michal Amdursky (w 2001 była czwarta) – tym razem zajęła 8. miejsce za „Targish oti„. Niezmordowana Zehava Ben (startowała m.in. w 1992) wywalczyła 5. pozycję za „Peace and love„, z kolei czwarta była Rinat Gabay z piosenką „Jerusalem„. Weteran selekcji, a także kompozytor trzech eurowizyjnych piosenek (Izrael 1998 i 2002 oraz Ukraina 2003) – Tzvika Pick wystąpił razem z zespołem i wykonał „Or yare’ach” zajmując wysokie, trzecie miejsce. Na drugim był wokalista Yossi Azulay z „Don’t worry baby”. Zdobył 70 punktów, a po Kdam zdecydował się zmienić stylistykę i zajął się śpiewaniem lirycznych utworów opartych o hebrajskie modlitwy i pieśni żydowskie.

Zdecydowaną zwyciężczynią okazała się laureatka 2. miejsca w programie „Kokhav Nolad” – Shiri Maimon. Ballada „Hasheket Shenish’ar” zdobyła aż 116 punktów. 37-letnia aktualnie wokalistka była jedną z faworytek show i jego największą gwiazdą. Urodziła się 17 maja 1981 roku w Hajfie. Popularność zdobyła dzięki uczestnictwu we wspomnianym wcześniej talent-show (2003) gdzie dotarła do finału i zajęła 2. miejsce przegrywając tylko z Ninet Tayeb. Była to pierwsza edycja „Kokhav Nolad”. W finale Ninet zdobyła 49,3% głosów, a Shiri tylko 28,2%. Program śledziło ok, 1,4 mln widzów w Izraelu. Shiri Maimon po programie wydała singiel „Ad SheTavin Oti” i godziła przygotowywanie debiutanckiej płyty z pracą w programie telewizyjnym „Exit”. Co ciekawe, w 2001 roku Shiri wystąpiła w teledysku grupy Teapacks – wokalistka służyła wtedy w izraelskiej armii.

„HaSheket SheNish’ar” napisali Eyal Shahar, Pini Aharonbayev i Ben Green. Podczas Kdamu Shiri wykonała balladę w całości po hebrajsku, jednak posłuchała opinii fanów, którzy zachęcali ją, by dodała fragment po angielsku. W Kijowie zaśpiewała więc wersję dwujęzyczną, ale nagrała też pełny wariant w języku angielskim („Time to say goodbye„). Utwór szybko stał się hitem w Izraelu, zdobył tytuł „Piosenki Roku” i był jednym z najczęściej odtwarzanych kawałków w lokalnych stacjach radiowych. Tam gdzie jest sukces, są też chętni, by czerpać z niego korzyści – kompozytorka Ravit Harel wytoczyła proces autorom „HaSheket SheNish’ar” twierdząc, że wykorzystali oni w balladzie fragmenty jej kompozycji. Spór toczył się aż po 2015 rok. Do utworu powstał teledysk oparty na koncepcji filmu „Bodyguard”, jednak z powodu lokowania produktów klipu długo nie puszczano go w stacjach muzycznych. Gdy Shiri Maimon przyznała, że tylko w ten sposób miała możliwość opłacenia produkcji klipu, telewizje zmieniły zdanie, a klip szybko zdobył ogromną popularność.

Przed Eurowizją 2005 Izrael był wplątany w polityczny skandal związany z planowanym debiutem Libanu. Tele Liban planowała swój start, wybrała już nawet reprezentantkę (Aline Lahoud) i utwór „Quand tout s’enfuit”) jednak w marcu, gdy Libańczycy pokazali Europie swoją eurowizyjną stronę internetową okazało się, że wśród uczestników brakuje Izraela. EBU w ramach wyjaśnień otrzymała informację, że Tele Liban nie pokaże występu Shiri Maimon i w trakcie tej prezentacji puści reklamy, gdyż zgodnie z prawem widzowie libańscy nie mogą w telewizji publicznej oglądać treści związanych z Izraelem. Oczywiście takie rozwiązanie nie było możliwe i pod naciskiem EBU Liban wycofał się z konkursu, co wiązało się też z konsekwencjami finansowymi.

Z powodu braku awansu w 2004 roku Izrael musiał ponownie rywalizować w półfinale. Shiri zaśpiewała jako siódma, pomiędzy balladą z Monako a kiczowatą divą z Białorusi. Na scenie towarzyszyły jej Renana Cohen, Yael Shachar i Anastasia Kozakov, na fortepianie grał Eyal Mezig, a na gitarze Guy Mezig. W trakcie wyników Izrael został wywołany jako piąty, a kamery od razu pokazały podskakującą Shiri, która nie kryła radości z awansu. Już po finale okazało się, że wokalistka awansowała z siódmego miejsca, zdobywając 158 punktów – 6 mniej od Norwegii i aż 44 więcej niż Vanilla Ninja ze Szwajcarii. W głosowaniu Izrael zdobył trzy dwunastki – z Monako, Białorusi i Andory, 10 punktów z Holandii, 8 z Rumunii, Rosji i Francji czy 7 z Albanii. Tylko 10 państw nie oddało głosów na izraelską balladę. Polacy dali Shiri 4 punkty. Widzowie z Izraela najwyżej ocenili zwycięską (w półfinale) Rumunię, 10 dali Mołdawii, a 8 Węgrom. Podobnie jak rok wcześniej „olali” Bałkany, nie dając punktów awansującym krajom – Macedonii i Chorwacji. Poza top10 mieli także Danię, a w finale woleli zobaczyć Białoruś, Holandię i Islandię. Po raz kolejny żadnych punktów z Izraela nie dostali Polacy.

W wielkim finale Izrael wystąpił z 11. pozycji, pomiędzy Hiszpanią, a Serbią i Czarnogórą (obydwa kraje nie uczestniczyły w półfinale). Ballada uzbierała  154 punkty, czyli mniej niż w półfinale, ale dała zdecydowanie wyższe miejsce – czwarte! Cztery punkty więcej miała Rumunia, a jeden mniej Łotwa. Co ciekawe, w półfinale Rumunia zajęła 1. miejsce, a Łotwa była dziesiąta…Shiri dostała tym razem tylko jedną dwunastkę – z Monako. 10 punktów dała Francja, 8 Białoruś, Andora, Węgry i Rosja, a 7 Holandia, Wielka Brytania, Rumunia i Ukraina. Polacy byli jednym z narodów z dziewięciu narodów, który nie dał Izraelowi punktów w finale. Widzowie izraelski ponownie 12 punktów wysłali Rumunii, 10 dostała Malta, a 8 Węgry. Zwycięska Grecja dostała 7 punktów. Głosowanie zaprezentowała Dana Herman.

Czwarte miejsce to ogromny sukces i triumfalny powrót do czołówki! Shiri Maimon powtórzyła debiutancki rezultat swojego kraju (z 1973 roku) i zdecydowanie poprawiła statystyki, stając się 17. reprezentantką kraju, wchodzącą do top10 i dziesiątą z wynikiem w głównej piątce. Oczywiście rezultat z Kijowa pozwalał Izraelowi na gwarantowany finał w Eurowizji 2006. Maimon z dumą wróciła do swojego kraju, gdzie we wrześniu wydała debiutancki album, który w ciągu paru miesięcy pokrył się złotem i został sprzedany w ok. 20 tys. egzemplarzy. Spory udział w tym sukcesie miał trzeci singiel Shiri pt. „Ahava Ktana”, który szybko stał się przebojem.

W 2005 roku wokalistka zdobyła tytuł „Kobiety Roku w Muzyce” i „Wokalisty Roku”. Pod koniec 2007 roku wydała pierwszy singiel zapowiadający drugi album, który wydała w styczniu 2008 roku. We wrześniu ponownie zdobyła tytuł „Wokalistki Roku”. Trzecią płytę wydała w 2012, w 2013 roku była jurorem w „X Factor”, a w 2014 ruszyła w trasę koncertową, która zebrała świetne recenzje. Nie zapominała też o pasji do telewizji. Występowała w telenowelach, musicalach, różnego rodzaju projektach, festiwalach, a w 2011 współprowadziła Kdam. Po udziale w trzech edycjach „X Factora” zrezygnowała z roli jurorki na rzecz angażu w konkurencyjnym programie „The Next Star”, który ma wybrać reprezentanta Izraela na Eurowizję 2019.

%d blogerów lubi to: