Eurowizyjna Historia Izraela. Odcinek 33: 2003 – „Widuj” czyli „Wyznanie”. Jak powiedzieć „Kocham Cię” w wielu językach?

„Words of Love” w sześciu językach i słabe miejsce w finale! Który kompozytor napisał utwór dla Ukrainy? Czy widzowie z Izraela dali punkty piosence „Keine Grenzen” Ich Troje? 

Rezultat Izraela w 2002 roku może nie był spektakularny, ale dał telewizji IBA gwarantowane miejsce w finale Eurowizji 2003 w Rydze. Stacja skorzystała z podobnego formatu jak rok temu – wewnętrznie wybrano reprezentanta, który miał przedstawić cztery piosenki. O ile w przypadku Sarit wszystko działo się za zamkniętymi drzwiami, tak teraz wyboru utworu dokonywali widzowie (60% wpływu na wyniki) i jurorzy (40%) wpływu. Finał odbył się 23 stycznia w jerozolimskim klubie nocnym Ha’Oman 17, a prowadzą była Eden Harel, znana prezenterka MTV lat 90. Wszystkie piosenki zaśpiewał, wewnętrznie wybrany Lior Narkis, a patrząc po wynikach, wybór był chyba oczywisty. 75% punktów i 1. miejsce zdobyła piosenka „Milim la’ahava”, druga była propozycja „God bless the universe” (13%), trzecia „Choopy Choopy” (9%), a jedynie 3% miała „Lo rotze lihyot kochav„.

Lior Narkis urodził się w 1976 roku. Swój pierwszy album wydał w 1994 roku – płyta zawierała głównie piosenki oparte na brzmieniach tureckich. Rok później pojawił się drugi album, także mocno orientalny i chociaż zawierał sporo hitów, nie sprzedał się zbyt dobrze. Po wydaniu czwartego albumu Lior postanowił zmienić styl muzyczny z tureckiego na bardziej śródziemnomorski. W 2000 pojawił się jego kolejny album, a hitowy duet ze Shlomi Shabatem dał mu tytuł „Piosenki Roku” i pozwolił w końcu osiągnąć spory sukces. Piosenka „Milim La’Ahava” czyli „Words of Love” to dzieło Yoni Rohe (muzyka) i Yossi’ego Gispana (tekst). Piosenka wykonana została głównie po hebrajsku i angielsku, ale zawierała też wyznania miłości po grecku, włosku, francusku i hiszpańsku.

Podczas Eurowizji 2003 Izrael otrzymał 13. pozycję startową, czyli zamykał pierwszą połowę stawki. Przed Liorem wystąpiła jedna z faworytek – Beth z Hiszpanii, a po nim Esther Hart z Holandii. Pomimo ciekawego występu, energetycznej choreografii pięciu tancerek-chórzystek (wśród nich m.in. Meital Patash i Maya Avidan) z napisanymi na piersiach wyznaniami miłości w różnych językach, Lior otrzymał tylko 17 punktów, co dało mu 19. miejsce – 2 punkty więcej miała Francja, a 2 punkty mniej Cypr. „Words of Love” dostało punkty tylko z czterech państw – Francja dała 8, jurorzy z Rosji 5, Grecy 3, a Hiszpanie jeden. Widzowie z Izraela 12 punktów przekazali Hiszpanii, 10 Rosji, a 8 Belgii. Zwycięska Turcja dostała 7 punktów, a Ich Troje niestety nie otrzymało z Izraela nic. Nadal Polska czeka na jakiekolwiek punkty z Izraela…Głosowanie izraelskie przedstawiła ponownie Michal Zoharetz, a komentatorem dla radia Reshet Gimel był Daniel Pe’er. Warto podkreślić, że kompozytorem debiutanckiej piosenki Ukrainy na Eurowizji w tym roku był Tzvika Pick, autor m.in. „Divy” czy „Light a candle”, a tekst przygotowany został przez Mirit Shem Or.  Piosenka „Hasta la vista” zaśpiewana przez Olexandra zdobyła 30 punktów i 14. miejsce – Izrael dał jej 4 punkty.

Zarówno Ukraina jak i Izrael nie zajęły jednak miejsca dającego gwarancję udziału w finale 2004 roku. Zgodnie z nowymi zasadami, Eurowizja rozszerzy się bowiem o półfinał. Lior Narkis zajął w Rydze takie samo miejsce jak Moti i Sarai w 1986 roku. To już czwarty rok z rzędu gdy Izrael nie wchodzi do czołowej dziesiątki Eurowizji. Porażka na Łotwie sprawiła, że Lior na dwa lata zniknął, ale w 2005 roku powrócił z nowym albumem. Rok później pojawiła się jego nowa pływa w której znów widoczna jest mocna fascynacja muzyką turecką. Do 2014 roku wokalista miał już na koncie czternaście albumów, poza tym grywał też w popularnej telenoweli. Jego piętnasty album ukazał się w 2016 roku. Narkis do tej pory jest dość popularną i rozpoznawalną postacią na izraelskiej scenie muzycznej. W 2009 roku ożenił się, ma dwóch synów i córkę. Jak teraz wygląda? Zobaczcie poniżej:

%d blogerów lubi to: