Eurowizyjna Historia Izraela. Odcinek 32: 2002 – „Cherem” czyli „Bojkot”. Sarit Hadad w Estonii. Posłuchaj piosenkę, którą odrzuciła telewizja IBA!

Na Eurowizję jedzie wielka gwiazda izraelskiej muzyki – Sarit Hadad! Które miejsce zajęła i w których krajach chciano ją bojkotować? Z kim wystąpiła na scenie, kto podawał izraelskie punkty? Dlaczego Izrael w ogóle brał udział w Eurowizji w Estonii?

W 2002 roku telewizja IBA znów zrezygnowała z Kdamu na rzecz wewnętrznego wyboru reprezentanta, zresztą Izrael w ogóle nie miał brać udziału w Eurowizji organizowanej w Estonii. Oryginalnie EBU planowało udział 22 państw, czyli czołowej piętnastki z 2001 w skład której weszły wszystkie kraje Big4 (Francja, Niemcy, Hiszpania i Wielka Brytania) oraz 7 państw, którym odmówiono startu w 2001 z powodu słabych rezultatów we wcześniejszych konkursach. Oznaczało to, że Izrael nie załapałby się do stawki, bo Tal Sondak zajął w Kopenhadze 16. miejsce. Ostatecznie jednak zwiększono grupę do 24 państw i Izrael oraz Portugalia mogły wziąć w Eurowizji udział. Izrael się zdecydował, Portugalia nie, a na jej miejsce wskoczyła Łotwa.

Do Tallinna pojechała Sarit Hadad, aktualnie 39-letnia wokalistka, której prawdziwe imię i nazwisko to Sarah Hodadetova. Urodziła się w 1978 roku w Afuli, a jej rodzice trafili do Izraela z Dagestanu. Wokalistka od dziecka uczyła się gry na pianinie, organach, gitarze, akordeonie i darbuce czyli bębnie kielichowym. Gdy miała 15 lat weszła w skład Hadera Youth Band, a rok później odkrył ją Avi Gueta, który został menadżerem wokalistki. W wieku 17 lat wydała swój pierwszy album, który sprzedał się w ponad 80 tys. egzemplarzy. Każda kolejna płyta oraz single stawały się hitami w kraju, a wokalistka zyskiwała coraz większą popularność. W 2001 pojawił się jej dziewiąty (!) album, a jego sprzedaż przekroczyła wszelkie oczekiwania – ze sprzedanymi 175 tys. egzemplarzy uznany był za jeden z najlepiej sprzedających się albumów XXI wieku w Izraelu. Zapewne z powodu ogromnej popularności Sarit została zaproszona do udziału w Eurowizji.

Na potrzeby konkursu Sarit przygotowała cztery piosenki, a wewnętrzna komisja zdecydowała, że Europa w Tallinnie usłyszy „Nadlik Beyakhad Ner” czyli „Light a Candle” skomponowane przez Tzvikę Pick (weterana selekcji Kdam i autora „Divy” z 1998). Tekst przygotował Yoav Ginai (twórca tekstu do „Divy”). Utwór nagrany został w wersji hebrajsko-angielskiej, ale istnieje też pełna wersja hebrajska. Zanim Sarit pojechała do Estonii, wydała kolejny album, w którym umieściła zarówno „Nadlik Beyakhad Ner” jak i inne hity. Płyta sprzedała się w ponad 200 tys. egzemplarzy. W 2002 roku Sarit zdobyła tytuł „Wokalistki Roku”, a jej eurowizyjna propozycja święciła triumfy na listach przebojów. W 2003 roku Sarit przyznała, że piosenka „Rak Hava Tavi Hava” z jedenastego albumu była jedną z propozycji na Eurowizję, ale została przez stację IBA odrzucona ze względu na gatunek, zbyt nawiązujący do stylistyki muzyki mizrahi. Odrzuconą piosenkę znajdziecie poniżej. Cóż…IBA chyba dobrze zdecydowała….

Sarit zaśpiewała w Estonii jako 10., pomiędzy Macedonią a Szwajcarią. Na scenie towarzyszyły jej Yelena Tamarov, Galya Ariel, Shirley Nov, Natalie Dotan oraz Ortal Ofek. Izrael zdobył 37 punktów, co dało 12. miejsce, czyli w połowie stawki. 10 punktów przyznali widzowie z Francji, po 5 widzowie z Wielkiej Brytanii i Niemiec, jurorzy z Rumunii oraz system 50/50 z Finlandii. Punkty dały też Szwajcaria, Dania, Belgia i Łotwa. Na bazie wyników głosowania uznano, że generalnie televoting faworyzuje piosenki z końca stawki. Oskarżono też jurorów o wymienianie się punktami z zaprzyjaźnionymi krajami. Kontrowersje wywołali komentatorzy ze Szwecji, Danii i Belgii, jawnie zachęcający widzów do bojkotowania Izraela i nie oddawania głosów na Sarit. Widzowie ze Szwecji faktycznie dali zero, ale Belgowie przyznali 2 punkty, a Duńczycy jeden.

Widzowie z Izraela 12 punktów dali zwycięskiej Łotwie, 10 zdobyła Malta, a 8 Turcja. Po raz pierwszy głosowanie izraelskie przedstawiła kobieta – Michal Zoharetz, która powróci w tej samej roli także rok później. Konkurs tradycyjnie nie miał komentatora izraelskiego w transmisji telewizyjnej, ale dla radia show relacjonował Daniel Pe’er. Izrael zajął 12. miejsce już w 1989 roku, a na 25 startów w finale kraj po raz dziewiąty nie wszedł do czołowej dziesiątki. „Nadlik Beyakhad Ner (Light A Candle)” rozpoczęło serię izraelskich piosenek śpiewanych na Eurowizji w co najmniej dwóch językach (jednym z nich zawsze był hebrajski). Seria przerwana będzie dopiero w 2010 roku.

W 2004 roku Sarit ponownie została „Wokalistką Roku” i odnosiła kolejne oszałamiające sukcesy, chociaż często zdarzało jej się zmieniać gatunek nagrywanej muzyki. Co ciekawe, jej płyta w 2004 roku wydana została także w Rumunii, co było pierwszym takim przypadkiem w historii izraelskiego przemysłu muzycznego. W 2011 roku piosenkarka zaprezentowała słuchaczom już swój dwudziesty (!) album. Na płycie znalazły się m.in. duety z wokalistami z Grecji i Bułgarii. W 2012 roku została mentorem „The Voice”. Do tej pory Sarit wydaje nowe utwory i albumy, zdobywa największe nagrody muzyczne w kraju oraz cieszy się ogromną sławą. To zdecydowanie najbardziej „płodna” reprezentanta Izraela od debiutu w konkursie.

Fot: Wikipedia

%d blogerów lubi to: