Miliarder pomoże opłacić Eurowizję w Izraelu? Kolejny kraj potwierdza udział! Preselekcje do JESC: Izrael i Walia! Kto poprowadzi Eurowizję Junior na Białorusi?

Izrael przygotowuje się do organizacji Eurowizji 2019 i do startu w Juniorze! Kiedy finał narodowy w Walii? Zobacz fragmenty castingu na prowadzącego JESC 2018 w Mińsku! Kto kandyduje do tej roli?

Izraelska telewizja KAN potwierdziła doniesienia medialne o porozumieniu z rządem, które uratowało Eurowizję w Izraelu. Nadawca nie poinformował jednak dokładnie o tym, czy postanowienia, o których pisano są prawdziwe. Portal Jpost podaje, że oficjalny budżet konkursu nie został jeszcze „klepnięty”, ale kanadyjsko-izraelski miliarder Sylvan Adams zaproponował pomoc finansową – zrobił to zresztą zaraz po zwycięstwie Netty w Lizbonie. Bogacz zapewnia, że zrobi wszystko co w jego mocy, by Eurowizja odbyła się w Izraelu. Zapewne nie rzuca słów na wiatr, bo to dzięki niemu w tym kraju odbyła się część Giro d’Italia – po raz pierwszy poza Europą. Tymczasem kolejny kraj oficjalnie potwierdza chęć udziału w konkursie – jest to Irlandia. Konkurs uwzględniono w planie ramówki stacji RTE.

Dwa kolejne kraje ruszają z preselekcjami do Eurowizji Junior. Izraelski KAN rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń od dzieci w wieku 9-14, jednak nie podał, czy zorganizowane zostaną preselekcje publiczne. Do tej pory Izrael dwa razy startował w JESC i zawsze dokonywano tam wewnętrznych wyborów. Zgłoszenia przyjmowane będą tylko do 19 sierpnia. Walijska telewizja S4C przygotuje finał narodowy „Chwilio am Seren” 9 października w Llandudno. Castingi dla chętnych odbyły się już w czerwcu, a do udziału w kolejnym etapie wybrano 12 kandydatów. Do finału zakwalifikuje się jednak tylko najlepsza szóstka. Szczegóły formatu nie są jeszcze znane. Większość państw określiła już sposób, w jaki wybrany będą uczestnicy Eurowizji Junior 2018. Nie wiemy jeszcze nic na temat planów Albanii, Australii (prawdopodobny wybór wewnętrzny), Azerbejdżanu (tak samo jak w przypadku Australii), Włoch, Portugalii oraz Polski. TVP nadal nie opublikowała regulaminu preselekcji, chociaż rok temu zrobiła to na początku sierpnia. Istnieje prawdopodobieństwo, że nadawca zrezygnuje z finału narodowego na rzecz wyboru wewnętrznego, ale to, póki co, tylko przypuszczenia.

W Mińsku odbyły się castingi dla kandydatów na prowadzących Eurowizję Junior. Zaproszono ponad 30 kandydatów, a wśród nich znaleźli się byli reprezentanci kraju – Helena Meraai (na zdj.), Ksenia Sitnik i Ruslan Aslanov (na zdj.), a także uczestniczka dorosłej Eurowizji – Anastasia Vinnikova (2011). . Przesłuchania były transmitowane, a każdy uczestnik miał ok. 5 minut by zaprezentować się komisji. Nie wiadomo kiedy dokładnie poznamy wyniki castingu, ale telewizja białoruska zapewnia, że nazwiska prowadzących ogłosi wkrótce. Jak wynika z relacji BTRC, w castingu wzięli udział zarówno bardzo młodzi jak i starsi kandydaci. Fragmenty przesłuchań (w tym m.in. występ Ksenii Sitnik czy Anastasii Vinnikovej) obejrzeć możecie poniżej:

Trwa głosowanie w finale plebiscytu „Wymarzony Reprezentant” (kategoria: popularni). Szczegóły znajdziecie TUTAJ, a ankietę poniżej:

Źródło: Jpost.com, Eurovoix, BTRC, Sputnik, inf. własne, fot.: TVR.by

%d blogerów lubi to: