Eurowizyjna Historia Izraela. Odcinek 38: 2008 – „Esz” czyli „Ogień”. Zwycięzca „Kokhav Nolad” jedzie na Eurowizję i ląduje w top10!

Na Eurowizję do Belgradu jedzie przystojny Boaz Mauda z piosenką autorstwa Dany International! Kim jest wokalista, jak poradził sobie w półfinale i finale? Co udało mu się osiągnąć po konkursie? Z którymi gwiazdami ESC współpracował i jaki cover nagrał?

Ponieważ Izrael nie wygrał Eurowizji 2007, musiał w 2008 roku startować w półfinale, gdyż od edycji belgradzkiej konkurs miał dwie rundy półfinałowe, tym samym jedynie zwycięzca i kraje Big4 otrzymały gwarantowany start w finale imprezy. 14 listopada 2007 roku telewizja IBA ogłosiła, że do Serbii pojedzie Boaz Mauda, a piosenkę wybiorą widzowie z jurorami w ramach dwudniowych preselekcji. Konkurs zorganizowano w dniach 25-26 lutego w Ulpaneii TV Studios w Herclijji, mieście położonym w Dystrykcie Tel Awiwu. Prowadzącym był aktor Zvika Hadar, który przez dziesięć sezonów był gospodarzem „Kokhav Nolad”. Najlepszą, spośród pięciu piosenek, wybierały dwie komisje jurorów regionalnych, klub OGAE, jurorzy z „Kokhav Nolad”, jurorzy eksperccy oraz widzowie poprzez SMS-y. W dwóch z pięciu występów Boaz śpiewał w duecie. Czwarte miejsce zajęła piosenka „Hin’e ha’or” zaśpiewana z Mayą Avraham, a trzecie „Parparim” z Oshrat Papir – piosenka uznawana była za faworytkę do wygranej. Na miejscu drugim, ze 120 punktami, znalazła się kompozycja „Without love”, a wygrało „Ke’ilu kan” ze 164 punktami.

Boaz Mauda urodził się 23 kwietnia 1987 roku w Elyakim i popularność zdobył jako zwycięzca piątej edycji „Kokhav Nolad”, którą rozgrywano od 18 maja do 29 sierpnia 2007 roku. W finale Boaz zdobył 50% głosów, pokonując Marinę Maximilian Blumin (27%). W tej samej edycji czwarte miejsce zajął Chen Aharoni (który pojawi się w Kdam 2011). W trakcie show Boaz prezentował zarówno utwory w stylu mizrahi jak i kompozycje akustyczne. Szybko zdobył sympatię widzów, a jego głos określano jako coś pomiędzy Davidem D’orem (ESC 2004) a Daną International (ESC 1998). W ramach zwycięstwa w „Kokhav Nolad” podpisał kontrakt z Hed Artzi.

Piosenka „Ke’ilu kan” na potrzeby Eurowizji zmieniła tytuł na „The Fire in Your Eyes” i dokonano w niej paru zmian (m.in. wymieniono chórek z żeńskiego na męski). Kompozytorką ballady jest Dana International, zwyciężczyni Eurowizji 1998, która współtworzyła tekst razem z Shay’em Kerem. Zarys kompozycji powstał już w 2004 roku. Podczas Eurowizji 2008 Boaz wystąpił na scenie w towarzystwie pięciu chórzystów. Byli to Adam Yosef, Ariel Zohar, Eran Mazor Hecht, Lior Ashkenazi i Zach Eshel. Adam i Eran startowali w Kdam 2006 jako członkowie formacji Gameboys, zajmując 3. miejsce.

Podobnie jak w 2007, Izraelowi trafiła się w półfinale druga pozycja startowa. Zgodnie z losowaniem półfinałów ten kraj trafił do pierwszej grupy, razem z Polską, a w koszyku umieszczono go z krajami b. ZSRR. Półfinał odbył się 20 maja, a Boaz zaśpiewał pomiędzy Stefanem z Czarnogóry i grupą Kreisiraadio z Estonii. W televotingu zajął 5. miejsce i zdobył 104 punkty, o 2 mniej niż Norwegia i 8 więcej niż debiutujący Azerbejdżan. Taki wynik dał Izraelowi awans do finału. 10 punktów dały piosence „The Fire in Your Eyes” Azerbejdżan, Norwegia i Finlandia, 8 przekazała Rosja, 7 Belgia z Armenią, a Polska dała 4 punkty. Tylko Estonia, Mołdawia i Irlandia nie wsparły Boaza punktami. Widzowie z Izraela 12 punktów przekazali Rosji, 10 dostała Armenia, a 8 Rumunia. Zwycięska (w półfinale) Grecja miała 7 punktów, a Isis Gee z Polski nie dostała nic. Widzowie z Izraela nie mieli w top10 Polski, Bośni i Finlandii, a w zamian za to chcieli awansu Słowenii, Irlandii, Andory i Holandii bo tym państwom dali punkty. Co ciekawe, Izrael i Azerbejdżan to jedyne kraje, które z I półfinału awansowały dalej bez otrzymania żadnej dwunastki.

W finale Izraelowi wylosowano 7. pozycję startową, pomiędzy Laką z Bośni a fińskim Terasbetoni. Boaz zebrał 124 punkty i zajął 9. miejsce – 8 punktów więcej miał Azerbejdżan, a 14 mniej Bośnia. 10 punktów Mauda dostał od jurorów z San Marino, 8 przyznała mu Finlandia, 7 Serbia i Azerbejdżan, a widzowie z Polski dali tym razem 5 punktów. Izraelski televoting 12 punktami nagrodził zwycięską Rosję, 10 dał Ukrainie, a 8 Armenii. Polska ponownie nic nie dostała. Punkty zaprezentowała Noa Barak-Weshler. Dziewiąte miejsce Izrael zajął pierwszy raz w historii i jest to już 18. rezultat w top10 od czasu debiutu. Boaz zajął również dla swojego kraju najlepsze miejsce w półfinale i ten rekord zachowa aż do 2015 roku.

W sierpniu 2008 roku Boaz wydał swój utwór „Oreakh BaOlam„, a w marcu 2009 razem z Sirusho z Armenii i Jeleną z Serbii nagrał peace-song „Time to pray”. Debiutancki album wydał w czerwcu 2009 roku, a na płycie znalazł się m.in. utwór „Sha’ar libech„, który jest coverem albańskiej piosenki „Zemren e lame peng” z Eurowizji w Belgradzie. W 2011 pojawił się utwór zapowiadający drugi album, jednak do tej pory płyta się nie ukazała. W 2013 roku wokalista w jednym z wywiadów opowiadał natomiast o przemianie religijnej jakiej doznał. Czy poświęcił muzykę dla odnowy duchowej?

 

%d blogerów lubi to: