Marija Spasovska z Macedonii na Eurowizję Junior! Terminarz sezonu preselekcyjnego przed JESC! Francja przygotowuje się do eurowizyjnych preselekcji! Słowenia przegrała tylko z Rosją w finale Eurowizji dla Młodych Muzyków

Kolejna dziewczyna jedzie na Eurowizję Junior! Posłuchaj eurowizyjnych coverów Mariji! Terminarz selekcji przed JESC – kiedy wybierze Izrael? Zmiany we francuskim „Destination Eurovision”! Wiemy, który kraj zajął II miejsce w Eurowizji dla Młodych Muzyków! 

Marija Spasovska będzie reprezentować Macedonię podczas Eurowizji Junior 2018 – tak zdecydowała komisja po zakończonym castingu. Do przesłuchań zgłosiło się jedynie 11 kandydatów, a 10 zostało zaproszonych do występu przed jury. Zwyciężczyni może pochwalić się sporym doświadczeniem muzyczno-festiwalowym – ma wydany solowy album z 7 utworami, a na koncie ma też III miejsce w ramach konkursu dziecięcego „Słowiańskiego Bazaru” na Białorusi, gdzie zaśpiewała utwór „Crno i Belo” Kaliopi. Podobnie jak poprzednie reprezentantki kraju, występowała w programie „Pinkove Zvezdice”, gdzie śpiewała m.in. utwór „Jutro” Jeleny Tomasevic. To jednak nie koniec jej eurowizyjnych coverów, bo na swoim YouTube ma też nagranie utworu „Euphoria” Loreen. Zgodnie z nową strategią stacji MKRTV, Marija będzie teraz pracować nad utworem na Eurowizję Junior.

Jeszcze w tym miesiącu, a dokładnie 31 sierpnia, reprezentanta na JESC wybierze Białoruś. Prawdziwy wysyp piosenek na Eurowizję Junior będziemy mieć tradycyjnie we wrześniu. Izraelska stacja KAN przeprowadzi 6 września selekcje, jednak nie wiadomo, czy będą one pokazane w telewizji. Wiadomo, że poprowadzą je  Roni Dalumi i Yaron Brovinsky, a konkurs odbędzie się w Ramat Gan. Dwa dni później odbędą się preselekcje na Malcie, a 15 września w Armenii. 29 września zaplanowano finał selekcji Holandii. W przyszłym miesiącu na pewno poznamy też reprezentanta Kazachstanu. Debiutująca Walia wybierze swojego przedstawiciela 9 października. Finał Eurowizji Junior 2018 obejrzymy 25 listopada, a organizatorzy opublikowali już listę partnerów konkursu. Narodowym partnerem JESC 2018 będzie ASB Belarusbank, a generalnym partnerem Bellakt.

Telewizja francuska zbiera utwory do drugiej edycji preselekcji „Destination Eurovision” i już ogłasza zmiany względem tegorocznego formatu. Wszystkie półfinały będą transmitowane na żywo, co oznacza, że najpewniej widzowie będą mogli decydować o tym, kto powinien awansować do finału. Wprowadzone będą zmiany osobowe w jury, zarówno tym narodowym jak i międzynarodowym. Być może konkurs ponownie poprowadzi Garou – trwają negocjacje z telewizją francuską. Terminarz konkursu nie jest jeszcze znany. Póki co znamy jedynie daty organizacji Melodifestivalen w Szwecji (finał 9 marca) oraz Sanremo we Włoszech (finał 9 lutego).

Poza transmisją Eurowizji dla Młodych Muzyków 2018 ogłoszono, że reprezentant Słowenii – skrzypek Nikola Pajanović – zajął II miejsce. W nagrodę otrzymał czek na 3 tys. euro. Tym samym Słowenia już drugi raz osiąga ten wynik w konkursie – drugie miejsce zajął też Urban Stanič (pianista) w 2014 roku. Kraj ma na koncie jedno zwycięstwo – w 2010 roku flecistka Eva-Nina Kozmus zdobyła Grand Prix. Miejsce na podium (trzecie) zajęła też wiolonczelistka Karmen Pecar w 2002 roku. Tegoroczny start był już 13 udziałem Słowenii w Eurowizji dla Młodych Muzyków. Warto przypomnieć, że Słowenia trzykrotnie zajęła II miejsce w Eurowizji dla Młodych Tancerzy (w 2011, 2015 i 2017), a rok temu wygrała Eurowizję Chórów.

Już jutro w warszawskim klubie „Toro” odbędzie się „Eurovision Party Night”, a więcej o imprezie przeczytać możecie TUTAJ. Trwa głosowanie w plebiscycie „Wymarzony Reprezentant Polski” (kategoria mniej popularnych wykonawców) – szczegóły TUTAJ.

%d blogerów lubi to: