„Supernova” wraca na Łotwie! Tysiąc zgłoszeń w Niemczech! Irlandia z preselekcjami przed Eurowizją Junior! RTP straciła na organizacji Eurowizji w Lizbonie! Festiwale w Rumunii i Rosji – kto wystąpi?

Łotwa i Niemcy przed Eurowizją 2019! Irlandia szykuje się do preselekcji do Eurowizji Junior 2018! Ile Portugalia straciła na organizacji konkursu i czy bycie gospodarzem się jeszcze opłaca? Festiwale w Rumunii i Rosji pełne eurowizyjnych gwiazd! 

Kolejne kraje przygotowują się do Eurowizji 2019. Telewizja łotewska LTV poinformowała, że od 3 września rozpocznie się etap zgłoszeniowy do nowej edycji preselekcji „Supernova”. Aplikacje od kandydatów przyjmowane będą do 21 października. Format konkursu nie jest jeszcze znany, ale więcej szczegółów mamy poznać w przyszłym tygodniu. Z kolei w Niemczech do preselekcji zgłosiło się ponad tysiąc chętnych, a dodatkowo do telewizji NDR wysłano ok. 150 kompozycji. Spośród tysiąca kandydatów specjalna komisja wyłoniła 198, którzy przeszli do kolejnego etapu. Zostaną oni zaprezentowani 100-osobowej komisji internetowej (tzw. Eurovision Jury), które wybierze 50 najlepszych. Następnie kandydatom przyjrzy się jury międzynarodowe i wskaże najlepszą dwudziestkę. Na listopad planowane są warsztaty z kompozytorami, którzy będą pracować nad tworzeniem propozycji muzycznych na preselekcje. Celem nadawcy niemieckiego jest ustalenie finalistów i piosenek dla nich przed Świętami Bożego Narodzenia.

Telewizja irlandzka TG4 będzie kontynuować format preselekcyjny do Eurowizji Junior znany z poprzednich lat. O wyjazd do Mińska powalczy 32 kandydatów, podzielonych na cztery grupy ćwierćfinałowe. Z każdej rundy do finału wejdzie najlepszy wykonawca, a dodatkowo przyznana będzie też jedna „dzika karta”. O wynikach decydować będą tylko jurorzy, a całe show będzie emitowane przed Eurowizją Junior, co oznacza, że widzowie TG4 dość późno poznają reprezentanta kraju, chyba, że się tematem głębiej zainteresują i, tak jak fani konkursu rok temu, uda się wcześniej odkryć, kto selekcje wygrał. Rok temu piosenka „Suile Glasa” Muireann McDonnell „wyciekła” poprzez Spotify. Zgłoszenia do preselekcji 2018 zakończyły się dwa dni temu.

Media portugalskie donoszą, że telewizja RTP nic na organizacji Eurowizji 2018 nie zarobiła, a wręcz straciła – i to sporo, bo aż 4 mln euro. Portal „Dinheiro Vivo” informuje, że nadawca zainwestował w ESC 2018 20 mln euro, a sprzedaż biletów oraz dochody z promocji itp. dały jedynie 16 mln euro przychodu. Co gorsza, RTP straciła też na zakupie praw do transmisji Mistrzostw Świata, na które wydała 12,6 mln euro, a zyskała jedynie 7 mln. Ciekawe, jak duże będą cięcia budżetowe związane z aktualną sytuacją finansową stacji. Niestety, to nie pierwszy nadawca, który ma prawo do narzekania na organizację Eurowizji. Wcześniej na konkursie straciła też stacja NRK z Norwegii (2010). Nie od dziś wiadomo, że organizacja imprezy jest niezwykle kosztowna, a Europejska Unia Nadawców może mieć problem ze znalezieniem kolejnych telewizji chętnych do angażowania się w tego typu przedsięwzięcia. Nadal nie wiadomo kto przejmie organizację Eurowizji Junior w 2019 – mówi się o Rosji i potencjalnej kandydaturze miasta Soczi. Jon Ola Sand poinformował, że z Rosją będą prowadzone także rozmowy ws. organizacji Eurowizji dla Młodych Muzyków w 2020 roku. Reprezentant tego kraju w czwartek wygrał konkurs. Nie wiadomo, kto w 2019 roku będzie organizatorem Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Wcześniej dwukrotnie imprezę gościli Czesi.

Koniec sierpnia i początek września to dwa europejskie festiwale muzyczne. 29 sierpnia rusza Cerbul de Aur 2018 w Rumunii, a w ramach programu zapowiedziane są recitale takich gwiazd jak James Blunt, Edvin Marton (Rosja 2008), Eleni Foureira (Cypr 2018), Carla’s Dream, Gigliola Cinquetti (włoska zwyciężczyni Eurowizji), The Humans (Rumunia 2018) czy Nicole Scherzinger. W ramach konkursu o Grand Prix powalczą m.in. Antonia Gigovska (Macedonia 2018), Lidia Isac (Mołdawia 2016), John Karayiannis (Cypr 2015), Ovidiu Anton (Rumunia 2016), Inis Neziri (FiK 2017), Ryan O’Shaughnessy (Irlandia 2018), Karl William Lund (You Decide 2016), Jorge Gonzalez (preselekcje hiszpańskie) czy Basti (San Marino 2018). Więcej na temat finalistów przeczytacie TUTAJ. 4 września rusza „New Wave” w Soczi. Wśród gości specjalnych festiwalu będą m.in. Filip Kirkorow, Alekseev (Białoruś 2018), Dima Bilan (Rosja 2006 i 2008), Ani Lorak (Ukraina 2008), Sergey Lazarev (Rosja 2016), Alsou (Rosja 2000), Polina Gagarina (Rosja 2015), Thomas N’evergreen (Dania 2010) czy Luis Fonsi. W ramach konkursu wystąpią zaś m.in. Demy (Grecja 2017), Klinsmann (preselekcje maltańskie) czy Gevorg Harutyunyan (Depi Evratesil w Armenii).

%d blogerów lubi to: