Eurowizja 2018: Dziś poznamy reprezentanta Malty! Szwecja i Łotwa rozpoczynają preselekcje! Litwa i Węgry zamkną pierwszy etap swoich konkursów! [LINKI DO TRANSMISJI]

Sezon preselekcyjny się rozkręca – dziś wielki finał na Malcie, rozpoczęcie Melodifestivalen w Szwecji i Supernovej na Łotwie oraz koniec pierwszego etapu na Węgrzech i Litwie! Gdzie i od której oglądać? Sprawdź!

Pora na kolejny weekend preselekcyjny! Kolejnym krajem, który wybiera reprezentanta z piosenką jest Malta. Finał narodowy to pojedynek 16 wykonawców, którzy walczyć będą o wyjazd do Lizbony. Aby to osiągnąć muszą przekonać do siebie nie tylko widzów ale też jurorów. Wprowadzenie głosowania komisji było sporą niespodzianką, zresztą format zmieniono już po ogłoszeniu listy finałowej. Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat części kandydatów dzięki specjalnym kwestionariuszom. Dziś wystąpią m.in. Tiziana Calleja (która chciałaby pojechać na Malta Festival do Poznania), Deborah C (która lubi eurowizyjne piosenki Lidii Kopani i Isis Gee), duet Dwett, Danica Muscat (uczestniczka Carpathia Festival w Rzeszowie), Matthew Anthony (pracował kiedyś na lotnisku), Avenue Sky (Polskę kojarzą z Janem Pawłem II), Eleanor Cassar (wierzy, że jurorzy ocenią ją sprawiedliwie), Christabelle Borg (ma piosenkę z ważnym przesłaniem), Petra (podobają jej się oczy Michała Szpaka), czy moja faworytka Brooke (lubi gołąbki). Według uczestników gry „Bet And Win” Dziennika Eurowizyjnego, walka o zwycięstwo rozegra się między Eleanor (43%) a Brooke (41%). Finał preselekcji na Malcie ruszy dziś o 21:00 i będzie dostępny  w Internecie >TUTAJ<.

Dziś rusza Melodifestivalen! Pierwszy półfinał odbędzie się w Karlstad, gdzie siedmiu (mniej lub bardziej poważnych) uczestników powalczy o awans do finału, lub co najmniej do dogrywki. Stawkę otworzy tancerka Sigrid Bernson, drugi zaśpiewa John Lundvik, z miejsca czwartego wystąpi Edward Blom, przedostatnia będzie Kamferdrops, a rywalizację zakończy Benjamin Ingrosso. Tradycyjnie już w pierwszym etapie głosowania odpadną dwie najsłabsze propozycje, a w drugim spośród pięciu pozostałych widzowie wskażą dwie do finału i dwie do dogrywki. Konkurs poprowadzi David Lindgren, a fragmenty występów z prób znajdziecie na TEJ stronie. Start o 20:00, a transmisja internetowa dostępna będzie >TUTAJ<.

Ostatni odcinek pierwszej rundy preselekcji litewskich. Trzynastu kandydatów powalczy o sześć miejsc w drugim etapie konkursu. Jurorzy najmocniej trzymają kciuki za Jurgisa Bruzgę (12 punktów), Monikę Mariję (10 punktów) i Kotrynę Juodzeviciute (8 punktów), jednak widzowie już nie raz udowodnili, że potrafią się z werdyktem komisji nie zgodzić i przeforsować swoich kandydatów. Jak będzie tym razem? Poza wymienioną trójką, o awans walczą dziś też m.in. Ruta Loop, Ofelija, Daionatas Varnas, El Fuego czy The RoopEmisja dzisiejszego odcinka rusza o 20:00 (czasu polskiego) na LRT i w Internecie >>TUTAJ<<.

Ze swoimi preselekcjami rusza dziś Łotwa! W pierwszym półfinale preselekcji „Supernova” wystąpi siedmiu wykonawców, a jedynie dwóch awansuje do finału. Decydować będą o tym wyniki głosowania jurorów oraz łotewskiej publiczności. Dziś zaprezentują się m.in. Rahu the Fool, Agnese Stengrevics, Sudden Lights czy Liene Greifane. Nie zabraknie także pomysłowego bobra, który wypełni widzom czas podczas przerw reklamowych. Preselekcje poprowadzi m.in. Justs (ESC 2016), a gośćmi specjalnymi będą Dons, Aisha (ESC 2010) oraz Agnese Rakovska z Triana Park. Półfinał rozpocznie się o 20:25 (czasu polskiego), a transmisja dostępna będzie >TUTAJ<.

Na Węgrzech koniec powoli koniec ćwierćfinałów – dziś jurorom i widzom zaprezentuje się ostatnia grupa uczestników. Zgodnie z zasadami, spośród dziesięciu kandydatów pięciu awansuje do półfinałów dzięki jurorom (i głosowaniu mobilnemu), a spośród pozostałych kandydatów jednego zwycięzcę wskażą widzowie. Startują dziś m.in. Andy Roll, Roland Gulyas, Ham ko Ham, Tamas Horvath, Reni Tolvai czy Maszkura es a tucsokraj. Gośćmi specjalnymi będą Feco Balazs oraz Veca Janicsak„A Dal” startuje o 20:30 i potrwa do 22:45. Transmisja telewizyjna za pośrednictwem stacji DUNA, a w Internecie >>TUTAJ<<.

Oglądaj preselekcje wspólnie z innymi fanami Eurowizji, dziel się opiniami i komentarzami na grupie facebookowej Dziennika Eurowizyjnego – DOŁĄCZ JUŻ TERAZ! 

Przypominam, że do niedzieli trwa plebiscyt na najlepszą piosenkę spośród zgłoszonych do Krajowych Eliminacji i opublikowanych w Internecie. Pełna lista oraz głosowanie dostępne >>TUTAJ<<. 

%d blogerów lubi to: