Dziennik Eurowizyjny kontynuuje przepytywanie maltańskich kandydatów preselekcyjnych na temat ich utworów, Eurowizji, Polski oraz pogody w Lizbonie. Mogliście już poznać Tizianę Calleję, Deborah C, Dwett oraz Danicę Muscat, a dziś pora na Matthew’a Anthony’ego oraz grupę Avenue Sky.

Matthew Anthony urodził się w noc sylwestrową 1998 roku, a swój pierwszy singiel wydał w wieku 9 lat. Eurowizja zawsze była jego marzeniem, a swój pierwszy kontakt z konkursem miał podczas JESC 2016, gdy brał udział w Opening Act. W tym roku w końcu zadebiutuje w preselekcjach narodowych, a jego utwór to „Call 2morrow” autorstwa Jonasa Gladnikoffa, Toma Wiklunda i Pedera Erikssona.

Opisz swój preselekcyjny utwór w trzech słowach: spokojny, chwytliwy, świeży
W jaki sposób zaskoczysz widzów podczas swojego występu preselekcyjnego: Jestem także tancerzem, więc planuję przygotować występ z bardzo dobrą choreografią zawierającą ciekawe elementy. 
Czym jest dla Ciebie Eurowizja? Eurowizja jest dla mnie całym światem. Co roku nie mogłem się doczekać by wysłuchać wszystkie piosenki i przewidzieć zwycięzcę. Śledzę konkurs od bardzo dawna i jestem bardzo podekscytowany, że wezmę udział w preselekcjach. 
Dlaczego widzowie powinni na Ciebie głosować? Myślę, że mój utwór jest czymś, czego Europa się po Malcie nie spodziewa. To styl, który raczej nigdy nie był obecny podczas preselekcji. 
Jakie są Twoje ulubione piosenki eurowizyjne z Malty i zza granicy? Z Malty wskażę „Tomorrow” Gianluci – to był bardzo wesoły i chwytliwy kawałek, który świetnie sobie poradził w finale. Jeśli chodzi o zagraniczne piosenki to trudno wybrać mi tylko jedną piosenkę, ale jeśli już muszę to wskażę „Undo” Sanny Nielsen. 
Co wiesz o Polsce i naszej muzyce? Nie wiem niestety zbyt wiele poza lotniskami, bo pracowałem na Międzynarodowym Lotnisku Malty, ale to kraj, który na pewno chciałbym odwiedzić. Jeśli chodzi o muzykę, mogę się wypowiedzieć w kwestii piosenek z Eurowizji. „My Słowianie” było jednym z moich faworytów w 2014 roku i od tego czasu lubię wszystkie polskie utwory jakie wysyłacie na Eurowizję. „My Słowianie” to nowoczesna piosenka z nutką tradycji.
W którym miejscu na Malcie powinna być zorganizowana Eurowizja? Szczerze mówiąc, każde miejsce byłoby dobre. Malta jest małym krajem, ale z wielkim sercem do Eurowizji i gdziekolwiek by była zorganizowana, wypadłaby świetnie. Ciekawie by było, gdyby wprowadzić tam pewne nowe elementy i by wykorzystać np. morze lub budynki.
Czy Lizbona jest cieplejsza od Malty? Niestety nie byłem jeszcze w Lizbonie, ale myślę, że trudno jest znaleźć cieplejsze miejsce w Europie niż Malta.

Describe your song in three words Chill. Catchy. New.

How will you surprise the viewers during your performance in the final? I’m a dancer as well so I plan on giving a well choreographed performance which also includes some new elements.

What Eurovision means to you? Eurovision means the world to me. Every year I look forward to hear all songs and predict my winner. I’ve been following Eurovision since a very young age and I am super excited to be part of MESC.

Why people should vote for? I think my song is something that Europe would not expect from Malta. It’s a style of song that MESC has never quite seen.

What’s your favorite Eurovision song from Malta and abroad? From Malta I would have to say Gianluca’s ‚Tomorrow’. It was such a fun and catchy song that eventually did pretty good in the finals. As for a foreign song it’s difficult to pick one as I have so many favorites but I think I would go for ‚Undo’ by Sanna Nielsen from Sweden.

What do you know about Poland and Polish music? I don’t really know that much apart from the airports as I work at Malta International Airport but it’s a country that I would really like to visit. As for polish music, I can only speak on Eurovision entries. „My Słowianie” was one of my favorites in 2014 and since then I have always liked song that Poland send to ESC. Modern and a hint of tradition at the same time.

Which place is the best to host Eurovision Song Contest in Malta? Honestly I think anywhere would be good. Malta is such a small country which has a big passion for Eurovision that I’m sure that wherever it will be hosted, it would work just fine. However, it would be nice to have some different elements such as sea or buildings involved!

Is Lisbon warmer than Malta? Unfortunately I haven’t been to Lisbon just yet but I think it’s a bit difficult to find a warmer place than Malta in Europe

Avenue Sky to boyband prezentujący muzykę pop. Składa się z Aidara, Andy’ego, Clive’a, Josepha, Karla i Kevina. Grupa powstała w lutym 2016 roku, a ich pierwszym wspólnym dokonaniem był cover „Love Yourself” Justina Biebera. Podobnie jak Matthew, Avenue Sky zadebiutuje w tym roku podczas preselekcji narodowych. Ich utwór to „We can” Jonasa Gladnikoffa, Matthew’a Kera i Glena Velli, reprezentanta Malty z 2011 roku.

Opiszcie swój preselekcyjny utwór w trzech słowach: wesoły, prosty, ekscytujący
W jaki sposób zaskoczycie widzów podczas swojego występu preselekcyjnego: Pracujemy nad tym, by zrobić najlepszy występ jaki potrafimy. Mamy nadzieję, że zarówno publiczności w hali jak i przed telewizorami  ten występ się spodoba.
Czym jest dla Was Eurowizja? Wszyscy bardzo uważnie śledzimy konkurs i widzimy, jak bardzo Eurowizja ewoluowała do światowego eventu. Konkurs jest dla nas imprezą różnorodności, którą celebrują wszystkie kraje w Europie i na świecie. 
Dlaczego widzowie powinni na Was głosować? Zostawmy to jurorom i widzom, jak już obejrzą nas występ i zapoznają się z utworem.
Jakie są Wasze ulubione piosenki eurowizyjne z Malty i zza granicy? Amber „Warrior” i Mans Zelmerlow „Heroes”
Co wiecie o Polsce i naszej muzyce? Polska jest naprawdę niesamowitym krajem z pięknymi krajobrazami, przyrodą i historią. Polska jest także miejscem urodzin naszego ukochanego Jana Pawła II. Wiemy też, że polska muzyka folkowa jest warta posłuchania. Zrobiliśmy także krótki research dotyczący polskiej historii eurowizyjnej 🙂 Polska zadebiutowała w 1994 roku z Edytą Górniak i „To nie ja” zajmując 2. miejsce. Naszym ulubionym polskim utworem jest „Colour of your life” Michała Szpaka.
W którym miejscu na Malcie powinna być zorganizowana Eurowizja? Zdecydowanie w stolicy. Dzięki historii i zapierającym dech w piersiach widokom Valetta mogłaby być najlepszym miastem-organizatorem.
Czy Lizbona jest cieplejsza od Malty? W lato na Malcie jest bardzo gorąco, więc myślimy, że jest jednak cieplej niż w Lizbonie. 
Describe your song in three words – FUN, SIMPLE AND EXCITING.

How will you surprise the viewers during your performance in the final? We are working to give the best performance that we can. So we hope that both audiences at home and in the auditorium will enjoy our performance.

What Eurovision means to you? We are all avid Eurovision followers. We closely follow the contest and we have witnessed how it has evolved into a worldwide event so to speak. The contest for us is a show diversity were different cultures are celebrated all across Europe and the World

Why people should vote for? Well this should be left up to the judges and the general public after they listen to our entry and also after they watch our performance on the night J

What’s your favorite Eurovision song from Malta and abroad? Amber – Warrior 2015 – MALTA; Måns Zelmerlöw – Heroes 2015 – Abroad

What do you know about Poland and Polish music? Poland is truly an amazing country with picturesque scenes, beautiful country side and also a vast rich history. The Polish Capital City is Warsaw is also enriched in vast culture. Poland was also the birth country of the beloved Pope John Paul II.  We also know of the Polish folk music which is very pleasant to listen to. Also we made our research about a bit of Eurovision history of Poland J Poland had its debut in Eurovision in 1994 with Edyta Gorniak and in that year Poland finished second. Our favorite entry is from 2016 Color your Life by Michal Szpak.

Which place is the best to host Eurovision Song Contest in Malta? Definitely Valletta. Our Capital City. With all its history and breathtaking views we think Valletta would make the best host city.

Is Lisbon warmer than Malta? In summer it tends to be quite hot in Malta. So it should be slighty hotter than Lisbon.

Reklamy