Telewizja maltańska od lat bardzo pilnuje tego, by wszyscy uczestnicy preselekcji narodowych mieli równe szanse na wygraną, a dotyczy to też wywiadów, jakich udzielają mediom eurowizyjnym. Dziennik Eurowizyjny postanowił podjąć wyzwanie i przepytał Maltańczyków, którzy walczą o wyjazd do Lizbony! Jako pierwsze na moje pytania odpowiedziały dwie wokalistki – Tiziana Calleja i Deborah C!

Tiziana Calleja (na zdjęciu po lewej) w 2018 roku powalczy o Eurowizję z utworem „First Time” napisanym przez Tinę Stenberg. Wokalistka urodziła się w 1984 roku, jest nie tylko piosenkarką ale też prezenterką i aktorką. W 2010 roku startowała w selekcjach narodowych z utworem „Words are not enough” i zajęła w finale wysokie, trzecie miejsce. Czy przyszłoroczny udział będzie równie udany?

Maltański kwestionariusz/Maltese questionnaire: TIZIANA CALLEJA

 • Opisz swój utwór preselekcyjny w trzech słowach: szczery, ciepły, wymowny
 • W jaki sposób zaskoczysz widzów podczas finału selekcji: Jeśli mam zaskoczyć, to na pewno nie zdradzę jak…na razie 🙂 
 • Jakie znaczenie ma dla Ciebie Eurowizja? Eurowizja to jedna z największych platform międzynarodowych, na której każdy piosenkarz powinien się znaleźć i doświadczyć całego procesu oraz przygotowań
 • Dlaczego widzowie powinni głosować na Ciebie? Ludzie powinni głosować na historię opisaną w utworze. Jeśli widzowie poczują te same emocje, których dostarcza wykonawca, to znaczy, że jest to odpowiedni utwór, by na niego zagłosować.
 • Twój ulubiony utwór eurowizyjny z Malty i zza granicy? „Little Child” Mary Spiteri i „Euphoria” Loreen
 • Co wiesz o Polsce i naszej muzyce? Sądzę, że muzyka tam jest oparta na tradycji i folku. Nigdy nie byłam w Polsce, ale bardzo chciałabym odwiedzić jeden z największych festiwali, który odbędzie się w przyszłym roku w Poznaniu (Malta Festival).
 • Które miejsce na Malcie jest najlepsze by zorganizować tam Eurowizję? Myślę, że nasza stolica – Valetta – albo ewentualnie możemy też zbudować scenę na wodzie 😉
 • Czy Lizbona jest cieplejsza od Malty? Myślę, że temperatura i pogoda są tam dość podobne.
Describe your song in three words: HEARTFELT, WARM, MEANINGFUL
How will you surprise the viewers during your performance in the final? WELL, IF I’M SURPRISING, I WON’T TELL… AS YET 🙂
What Eurovision means to you? EUROVISION IS ONE OF THE BIGGEST PLATFORM INTERNATIONALLY THAT EVERY SINGER SHOULD EXPERIENCE AND ENJOY IT’S PROCESS AND PREPARATIONS
Why people should vote for? PEOPLE SHOULD VOTE FOR THE STORY OF THE SONG.  IF THE AUDIENCE AND VIEWERS ARE FEELING THE SAME EMOTIONS THE SINGER IS DELIVERING, THEN THAT’S THE RIGHT SONG TO VOTE FOR
What’s your favorite Eurovision song from Malta and abroad? ONE OF MY FAVOURITES WOULD BE LITTLE CHILD – MARY SPITERI AND EUPHORIA – LOREEN 
What do you know about Poland and Polish music? I BELIEVE IT’S VERY TRADITIONAL FOLK MUSIC.  NEVER BEEN TO POLAND BUT WOULD LOVE TO VISIT ONE OF THE BEST FESTIVALS HELD THERE NEXT YEAR. IN POZNAN.
Which place is the best to host Eurovision Song Contest in Malta? I WOULD SAY VALLETTA (OUR CAPITAL CITY) OR WE CAN PERHAPS BUILD A STAGE ON WATER 
Is Lisbon warmer than Malta? I BELIEVE THERE’S SIMILARITY IN THE WARMTH AND WEATHER
Deborah C (Deborah Cassar) urodziła się w 1990 roku i od lat odnosi sukcesy na wielu festiwalach, także poza Maltą. Nagrywała swoje single m.in. w Rosji, Belgii czy Niemczech. Zadebiutowała w preselekcjach maltańskich w 2012 roku w duecie z Leilą James zajmując 15. miejsce za utwór „You make me go uh uh”. Rok później zaśpiewała „Love-o-holic” i wywalczyła pozycję dziewiątą. W 2014 roku była piąta za „Until we meet again”, a w 2015 dziesiąta za „It’s ok”. Rok 2016 to kolejne podejście – tym razem utwór „All around the world” i 11. miejsce. W 2017 zaśpiewała razem z Josefem a ich utwór „Tonight” znalazł się na 7. miejscu. W przyszłym roku powalczy o Eurowizję piosenką „Turn it up” autorstwa Christiana Schneidera, Aidan O’Connor, Sary Biglert i Erika Gronwalla ze szwedzkiej grupy H.E.A.T.
Maltański kwestionariusz/Maltese questionnaire: DEBORAH C
 • Opisz swój utwór preselekcyjny w trzech słowach: energetyczny, wesoły, chwytliwy
 • W jaki sposób zaskoczysz widzów podczas finału selekcji: Nie mogę zbyt wiele zdradzić, ale to co mogę powiedzieć, to że nie będę na scenie sama i przygotowuję naprawdę solidny występ. 
 • Jakie znaczenie ma dla Ciebie Eurowizja? To największa platforma dla każdego wokalisty i otwiera wiele międzynarodowych drzwi. Bardzo chciałabym wziąć w niej udział. 
 • Dlaczego widzowie powinni głosować na Ciebie? Według mnie ludzie powinni głosować na najlepszy utwór, który najlepiej zaprezentuje nas za granicą. Koniec końców, to konkurs piosenki a nie artystów. 
 • Twój ulubiony utwór eurowizyjny z Malty i zza granicy? „7th Wonder” Iry Losco i „Euphoria” Loreen
 • Co wiesz o Polsce i naszej muzyce? Jeśli chodzi o polskie piosenki eurowizyjne to bardzo lubię pop-ballady „I don’t wanna leave” Lidii Kopanii i „For Life” Isis Gee. 
 • Które miejsce na Malcie jest najlepsze by zorganizować tam Eurowizję? MFCC (Malta Fairs and Conventions Centre) bo to największe centrum konferencyjne i wystawowe. 
 • Czy Lizbona jest cieplejsza od Malty? Myślę, że jest tam podobna pogoda jak na Malcie, ale potwierdzę to, jak odwiedzę ten kraj 🙂

Bardzo dziękuję wszystkim za Wasze stałe wsparcie. Mam nadzieję, że polubicie „Turn it up” tak mocno jak ja!

Describe your song in three words: energetic, fun and catchy
How will you surprise the viewers during your performance in the final? I can’t reveal things now regarding my stage-act but all I can say is that I will not be alone on stage and I’m aiming to deliver a solid performance.
What Eurovision means to you? Locally it is the biggest platform for all artists and it opens new doors internationally. I look forward to take part each year.
Why people should vote for you? In my opinion people should vote for the best song to represent us abroad because at the end of the day it’s a song competition not a singer’s contest.
What’s your favorite Eurovision song from Malta and abroad? Euphoria-Loreen (abroad) 7th Wonder-Ira Losco (Malta)
What do you know about Polish music? With regards to Polish Eurovision music I love the pop-ballads ‘I don’t wanna leave’ by Lidia Kopania (2009 entry) and also ‘For Life’ by Isis Gee (2008 entry).
Which place is the best to host Eurovision Song Contest in Malta? MFCC as it’s the largest conference and exhibition venue.
Is Lisbon warmer than Malta? I believe Lisbon has similar weather to Malta however I would be able to confirm by actually visiting it 🙂

Thank You indeed for this interview. A special Thanks goes to all of you out there for your constant support. I hope you’ll like Turn It Up as much as I do 🙂

W kolejnym odcinku „Maltańskiego kwestionariusza”: Dwett

Reklamy