Jedynie 72 utwory przyjęto do preselekcji rumuńskich, a pomimo słabej frekwencji TVR nie zrezygnowała z organizacji rozbudowanego konkursu z pięcioma półfinałami co oznacza, że komisja odrzuci spośród wszystkich aplikacji jedynie 12 piosenek, a reszta zostanie podzielona na pięć grup półfinałowych. Pomimo nowego formatu i sukcesu Alexa i Ilincy w Kijowie selekcje nie zyskały na popularności, a liczba zgłoszeń jest nawet niższa niż w 2017 roku (84 piosenki). Wśród kandydatów znalazło się jednak dwóch byłych reprezentantów – Mihai Traistariu (ESC 2006) oraz Alex Florea (foto), który w tym roku rapował i jodłował dla Rumunii wraz ze swoim bratem oraz wokalistką Ilincą. Konkurencję dla panów stanowić będą m.in. Feli, Xandra, Jukebox czy Eduard Santha, a wśród kompozytorów jest wielu przedstawicieli Szwecji, Belgii, Hiszpanii czy Mołdawii. Jurorzy do 21 grudnia wybiorą skład półfinałowy, który zostanie ogłoszony w piątek. Niektóre zgłoszone utwory, w tym „Heaven” Mihaia Traistariu są już opublikowane. TVR nie podała jeszcze terminu organizacji półfinałów, ale spekuluje się, że pierwszy z nich odbędzie się 21 stycznia. Finał zapowiedziano na 25 lutego.

Dziś opublikowane zostały piosenki z preselekcji estońskich. Utwory z pierwszego półfinału są już dostępne TUTAJ, a oficjalna premiera pozostałych odbędzie się jutro. Tymczasem telewizja litewska ogłosiła pierwszych uczestników preselekcji narodowych i oczywiście w gronie kandydatów jest mnóstwo weteranów. O wyjazd do Lizbony powalczą m.in. Erica Jennings, Mia, Gabrielius Vagelis, Ieva Zasimauskaite, Kotryna Juodzeviciute, Greta Zazza, Paula, Jurgis Bruzga, Robertas Kupstas, El Fuego, EGO czy Egle Jakstyte. Plotki na temat udziału Donny’ego Montella na razie nie zostały jeszcze potwierdzone. Selekcje ruszają już 6 stycznia, więc zapewne niebawem LRT opublikuje pełną listę kandydatów.

Już w czwartek rusza Festivali i Kenges, a dziś RTSH podała uczestników pierwszego i drugiego półfinału. Oczywiście należy pamiętać, że podział jest przygotowany jedynie ze względów logistycznych i nie ma obawy, że jedna z grup jest silniejsza lub słabsza, bo jurorzy oceniają wszystkie występy razem i z całego grona wybiorą 16 finalistów. Może się więc okazać, że z jednej grupy awansuje mniej lub więcej kandydatów niż z drugiej. W czwartek stawkę otworzy Elton Deda, a po nim wystąpią m.in. Mariza Ikonomi, Evans Rama, faworyt Eugent Bushpepa (wywiad dla Dziennika Eurowizyjnego TUTAJ), Rezarta Smaja z Luizem Ejlli czy Bojken Lako. W piątek zaśpiewają Orgesa Zaimi, Lorela Sejdini, Ergi Bregu, Xhesika Polo, Tiri Gjoci czy faworytka wielu fanów ESC – Inis Neziri.

Preselekcje ukraińskie mogą mieć silnego faworyta i wcale nie będzie to uwielbiana przez wielu Tayanna, a lokalna supergwiazda Alekseev, laureat drugiego miejsca w „The Voice”. Wokalista zapowiedział, że chce powalczyć o zwycięstwo i reprezentowanie Ukrainy w Lizbonie. Alekseev jest niezwykle popularny nie tylko na Ukrainie, ale także w Rosji, gdzie zdobył wiele prestiżowych nagród muzycznych. Co ciekawe, dwa największe przeboje piosenkarza przygotowane zostały przez głównego producenta preselekcji ukraińskich 2018 – Ruslana Kvintę.

Na koniec informacja o utworze „Między nami pokój”, który napisał Marcin Nierubiec (kompozytor m.in. „Legendy” czyli polskiego utworu na Eurowizję 2010) do słów Michała Zabłockiego. Piosenkę wykonują wspólnie Bohdan Łazuka i Doda, a ballada promować ma najnowszy album Łazuki, zawierający duety z polskimi wykonawcami. Piosenka „Między nami pokój” to duże zaskoczenie dla fanów Dody, którzy znali ją z bardziej popowo-rockowego oblicza. Kompozycja ma charakter musicalowo-filmowy i jest zaaranżowana orkiestrowo. „Między nami pokój” to liryczna ballada miłosna opisująca burzliwy związek dwojga ludzi, którzy mimo problemów bardzo się kochają. Teledysk do utworu znaleźć można poniżej:

Reklamy