Już w czwartek rozpoczyna się Festivali i Kenges, a dwie pierwsze części poświęcone będą oficjalnym prezentacjom konkursowych utworów, które po raz pierwszy wykonane będą na żywo i w towarzystwie orkiestry RTSH. Telewizja albańska liczy na to, że FiK będzie ogromnym sukcesem, media lokalne chwalą poziom piosenek i przygotowań, a Adi Krasta (prowadzący) zapewnia, że jeśli odkryje manipulacje w głosowaniu jurorów to osobiście ze sceny poinformuje o tym widzów. Celem jest wybór jak najlepszego utworu, który zapewni Albanii awans do finału Eurowizji w Lizbonie. Wykonawców podzielono na dwie grupy – tych z największym doświadczeniem i tych najświeższych na rynku. „Starsi” wystąpią w czwartek, a „młodsi” w piątek i najpewniej (tak było ostatnio) dopiero w piątek jurorzy ogłoszą werdykt i podadzą nazwiska tych, którzy otrzymają awans do finału. Podczas czwartkowej części gośćmi specjalnymi będą Riccardo Cocciante i Elhaida Dani (ESC 2015) – wspólnie wykonają utwór z musicalu „Dzwonnik z Notre Dame”. Podczas piątkowego wieczoru wspólny utwór zaśpiewają natomiast Kejsi Tola (ESC 2009) i Flaka Krelani. Półfinały rozpoczną się ok. 20:30 (ramówka w RTSH ulega jednak ciągłym zmianom), a ich transmisję śledzić będzie można TUTAJ. Piosenki (w wersjach studyjnych) dostępne są TUTAJ.

Telewizja hiszpańska nareszcie ogłosiła sposób wyboru nowego reprezentanta i zgodnie z przypuszczeniami, dojdzie do tego w ramach specjalnej gali talent-show Operacion Triunfo. Preselekcje odbędą się przed finałem OT (termin gali nie jest jeszcze znany), a o wyjazd do Lizbony powalczy pięciu najlepszych kandydatów. Każdy z uczestników wykona utwór specjalnie przygotowany przez zaproszonych kompozytorów – to mentorzy i nauczyciele występujący w Operacion Triunfo zdecydują, komu przypisać daną piosenkę. W trakcie gali zwycięzcę wskażą jedynie widzowie, bez udziału jurorów. Tym samym Hiszpania wraca do metody wyboru z 2002-2004 gdy odnosiła na Eurowizji spore sukcesy. Należy podkreślić, że reprezentantem Hiszpanii nie zawsze był zwycięzca OT. Tylko Rosa (2002) zdobyła tytuł reprezentantki i jednocześnie wygrała talent-show. Aktualnie w programie uczestniczy dziewięć osób, a dwa dni temu z rywalizacji odpadł Raoul. 25 grudnia odbędzie się specjalna gala świąteczna z udziałem gwiazd takich jak David Bustamante, Gisela (ESC 2008) czy Rosa (ESC 2002).

Druga pula biletów na finał Eurowizji 2018 wyprzedała się równie szybko jak pierwsza, a nawet ponad 80 tys. internautów ustawiło się w wirtualnej kolejce by kupić wejściówki. Dostępne są już tylko pojedyncze bilety na próby generalne finału. Wejściówki na półfinały trafią do sprzedaży pod koniec stycznia, czyli już po losowaniu półfinałów. Łącznie RTP planuje sprzedawać bilety w czterech etapach, dwa mamy już za sobą. Przypominam, że konkurs odbędzie się na terenie Altice Areny, jednego z największych tego typu obiektów w Unii Europejskiej, który może pomieścić nawet do 20 tys. widzów. W agendzie Areny ostatnim wydarzeniem nieeurowizyjnym będzie koncert The Script 23 marca. W kwietniu najpewniej cały obiekt przejmie już telewizja RTP i EBU, by scena i całe zaplecze było gotowe na próby techniczne, które ruszą 30 kwietnia.

Reklamy