Wyniki dzisiejszych preselekcji. Malta wybrała reprezentanta, Szwedzi i Łotysze rozpoczęli preselekcje, Węgrzy i Litwini kończą pierwszy etap swoich konkursów [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Sobotni wieczór z preselekcjami – kto zaskoczył w Szwecji, jak zakończył się czwarty odcinek na Litwie, ostatni ćwierćfinał na Węgrzech, pierwsza runda na Łotwie i kto został nowym reprezentantem Malty? 

Christabelle Borg wygrała głosowanie jurorów (dostała 12 punktów od wszystkich międzynarodowych jurorów) i widzów (1. miejsce z 73 punktami) łącznie zdobywając 133 punktów i pokonując konkurentów. Drugie miejsce otrzymał duet ojca i syna – Richarda i Joe (98 punktów), a trzecie Brooke z 84 punkami. Ostatnie miejsce przypadło Danicy Muscat, która rywalizację zakończyła z 3 punktami. Tym samym Maltę reprezentować będzie w Lizbonie utwór „Taboo”, niezwykle ważny dla samej Christabelle, o czym opowiadała w kwestionariuszu Dziennika Eurowizyjnego: Piosenka odpowiada o tym, że powinniśmy być otwarci na rozmowy na temat chorób umysłowych i oferowanie pomocy takim osobom, bez oceniania ich. Musimy zmienić sposób mówienia o tych chorobach i zachęcić osoby, które to spotkało, by także zaczęły o tym otwarcie mówić. Tylko działając wspólnie możemy przełamać tabu. W skrócie, „Taboo” ma zwiększyć świadomość na temat zdrowia psychicznego. Aktualnie muzyka zdaje się być ograniczona tylko do rytmu i melodii, ale chociaż te dwa czynniki są ważne, wierzę, że „Taboo” jest mieszanką trzech elementów, które czynią z tego utworu dobrą kompozycję: silne przesłanie, chwytliwa melodia i dobry rytm. Przekaz „Taboo” jest uniwersalny i mam nadzieję, że skłoni do rozmów o chorobach umysłowych nie tylko na Malcie ale i za granicą. Cały wywiad z wokalistką i nową reprezentantką Malty znajdziecie TUTAJ.

Niespodzianka w Szwecji. Co prawda do finału trafił faworyzowany Benjamin Ingrosso, 20-letni wokalista, który wykonał „Dance you off”, co wyglądało bardziej jak teledysk niż występ na żywo, ale drugim finalistą okazał się 35-letni John Hassim Lundvik, który urodził się w Londynie i jest znany głównie z dokonań sportowych, a dopiero później wokalnych. Lundvik (mający jedynie 155 cm wzrostu) wykonał balladę „My Turn” opatrzoną piękną prezentacją sceniczną z grą świateł i bardzo cieszył się z zaskakującego awansu. Do rundy dogrywkowej dostały się Singrid Bernson oraz Renaida. Piąte miejsce miał Edward Blom, szóste Kamferdrops z Norwegii, a ostatnie Kikki Danielsson. W głosowaniu oddano ponad 6,6 mln głosów. W przyszłym tygodniu Melodifestivalen przenosi się do Goteborga, gdzie o awans powalczą m.in. Samir i Viktor, Jonas Gardell, Mimi Werner, LIAMOO i Margaret z Polski z piosenką „In My Cabana”.

Pierwszy etap preselekcji na Litwie zakończony. Czwarty odcinek selekcji wygrała Monika Marija z „The Truth”, utworem, który pierwotnie wykonywać miała Erica Jennings. Wokalistka, która dopiero parę dni temu dołączyła do stawki, zdobyła 10 punktów od jury i 12 od widzów (1354 głosy). Drugi był Jurgis Bruzga z 12 punktami od jury i jedynie 4 od widzów (771 głosów). Na trzecim Marija (po 8 punktów od jury i widzów). Awansowali też The Roop, Kotryna Juodzeviciute oraz Ruta Loop. Wśród przegranych m.in. El Fuego, Rasa Kausiute czy Rugile Daujotaite, która jako jedyna zakończyła rywalizację z zerem punktów na koncie. Łącznie do drugiego etapu (po czterech odcinkach) przeszło 24 kandydatów.

Jazzowa wokalistka Nikoletta Szoke, laureat 2. miejsca w „Megasztar 5” Atilla Kokeny i Robert Szakcsi Lakatos to zwycięzcy głosowania jury węgierskiego w trzecim ćwierćfinale. Ich utwór „Eletre kel” zdobył 44 punkty. Drugie miejsce miał 25-letni zwycięzca „Sztarban sztar 5” – Tamas Horvath (fot.), a trzecie Maszkura es a tucsokraj. Do półfinału awansowali też Ham ko Ham oraz Cintia Horvath & Tomi Balogh. Widzowie uratowali 20-letniego laureata 3. miejsca w „X-Faktor 7” – Rolanda Gulyasa, bardzo nisko ocenionego przez jury. Za tydzień „A Dal” wchodzi w etap półfinałowy – w dwóch rundach zawalczy łącznie 18 kandydatów, a do finału awansuje najlepsza ósemka.

Pierwszy półfinał na Łotwie zakończony, a do finału awansowali Edgard Kreilis z utworem „Younger Days” oraz Liene Greifane z „Walk the Talk”. Odpadli m.in. Rahu The Fool, DVINES i Sudden Lights. Za tydzień drugi półfinał, w którym wystąpią m.in. MADARA, In My Head, Ritvars czy Markus Riva, który niedawno udzielił wywiadu Dziennikowi Eurowizyjnemu.

 

 

 

%d blogerów lubi to: