WYWIAD/INTERVIEW! Markus Riva (Łotwa): „Z Eurowizji można wiele czerpać” [PL/EN]

Dziennik Eurowizyjny zaprasza na rozmowę z bohaterem preselekcji łotewskich – Markusem Rivą, który już po raz piąty powalczy o reprezentowanie swojego kraju podczas Konkursu Piosenki Eurowizji! Jak oceniacie jego utwór „This Time”? 

31-letni Markus Riva to jeden z weteranów preselekcji łotewskich i dość dobrze znany jest fanom Eurowizji. Poza muzyką zajmuje się też pracą w telewizji (prowadził „X Factora”), produkcją i DJ-owaniem, a nawet modelingiem. W rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym zdradza, w czym czuje się najlepiej, jak poradził sobie z przegraną w preselekcjach 2015 oraz czym jest dla niego sport.

Jesteś nie tylko piosenkarzem, ale także prezenterem telewizyjnym, aktorem i modelem. Która z tych ról daje Ci największą satysfakcję?

Muzyka jest dla mnie zawsze numerem jeden. Kocham występować, kocham tworzyć muzykę i dokumentować w ten sposób swoje życie. Ale wszystko inne także daje wiele przyjemności – prowadzenie „X-Factora” było moim marzeniem, kocham być DJ-em i bawić ludzi, kocham dawać im dobre emocje. Głęboko wierzę, że to jest moja misja na tym świecie.

You are not only a singer, but also tv-presenter, actor and model. Which activity gives you the most satisfaction?

Music is always my number one thing. I love to perform, I love to create my music and document my life in this way. But everything else is fun too, – hosting a X FACTOR was a dream job, I love to DJ and entertain people, I love to give good emotions. I deeply believe that this is my mission in this world.

To będzie już piąte Twoje podejście do reprezentowania Łotwy w Konkursie Piosenki Eurowizji. Twoim najlepszym wynikiem jest drugie miejsce w 2015 roku. Byłeś zawiedziony tym, że przegrałeś wtedy z Aminatą?

Nie byłem zawiedziony, bo jest ona moją przyjaciółką i byłem bardzo szczęśliwy, że wygrała. Oczywiście wyobrażałem sobie swój utwór w wielkim finale, ale wszystko w swoim czasie. Może nie byłem wtedy jeszcze gotowy. Nigdy się nie poddam i w tym roku uczestniczę z „This Time”.

It’s gonna be your fifth attempt to represent Latvia in Eurovision. Your best score so far is 2nd place in 2015. Were you dissapointed when Aminata defeated you?

I was not disappointed because she is my friend and I was very happy that she won. Of course I imagined my song in the big final but everything has the right timing. Maybe I was not ready yet. But I will not give up and I am participating this year with THIS TIME.

Jaka jest główna różnica między „This time” a innymi utworami, które prezentowałeś podczas preselekcji narodowych na Łotwie? Opowiedz coś więcej o tej piosence.

To utwór, który idealnie pasuje do wszystkich rozgłośni radiowych i jest prosty do zapamiętania, śpiewania i myślę, że wiele ludzi to zrozumie. Stworzyłem tę piosenkę z Kasparsem Ansonsem, który odpowiada też za parę innych łotewskich utworów eurowizyjnych oraz z utalentowanym Edgarsem Krastinsem oraz Quincy Thompsonem z USA.

What’s the main difference between „This time” and all other songs presented by you in Latvian National Selections? What’s the story behind this song?

This is a song that could fit any radio station. This song doesn’t have this stamp. And it is easy to remember, to sing along and I think that a lot of people knows how it is to be in my place with this story. And I co-wrote this song with Kaspars Ansons who is the men behind some other Latvian entries, and talented guys – Edgars Krastins and Quincy Thompson from USA.

Co jest Twoim najważniejszym celem podczas „Supernova”?

Osiągnąć sukces, wygrać i reprezentować Łotwę. Po to biorę udział co roku. Nie ma drugiego miejsca, zwycięzca bierze wszystko!

What’s your main goal in „Supernova”?

To succeed, to win and represent Latvia. That is why I take part every year.
There are no second prizes, winner takes it all.

Zdradzisz coś więcej na temat planowanego występu? Czego możemy się po Tobie spodziewać?

Chcę wykonać swój utwór całym swoim sercem i nie stresować się niczym innym. Będzie też zdecydowanie inaczej niż w poprzednich latach. Czuję, że jestem dojrzalszy i dorosłem. Myślę też, że słowa piosenki wiele mówią. Piosenka ma bardzo osobisty i intymny tekst i mam nadzieję, że widzowie to poczują.

Can you tell us more about planned stage performance? What can we expect from you during „Supernova 2018”?

Well, I want to perform my song from my heart and not stress about anything. But also, this is going to be different from previous years absolutely. I feel that I am more mature now and grown up. And I think that the lyrics speak a lot. This song has very personal and intimate lyrics so I hope viewers will feel that as well.

Czym jest dla Ciebie Eurowizja i jakie są Twoje ulubione piosenki z konkursu (te łotewskie i europejskie)?

Eurowizja jest jak wielkie EXPO dla muzyków. Myślę, że z Eurowizji można wiele czerpać – zwłaszcza teraz, gdy żyjemy w erze mediów społecznościowych i nie trzeba nawet wygrywać w finale by zdobyć nowych słuchaczy. Przygotowuję mój nowy album i myślę, że byłoby dobrze, gdyby moje imię tam się często pojawiało. Kocham „Love Injected” a z ubiegłego roku „I can’t go on” Robina.

What Eurovision means to you and which Latvian and European songs from the competition do you like the most?

It is like a big EXPO for musicians. I think you can get a lot from Eurovision – especially now when there are lot of social media and you don’t have to win in the big final to get a lot of new listeners. I am preparing my new album so I think it would be good way to get my name out there. I love Love Injected and from last year – Robin’s I can’t go on.

Czy znasz jakichś polskich piosenkarzy lub muzyków? Odwiedziłeś kiedyś Polskę?

Tak! Byłem w Polsce kilka razy, ale nigdy tam nie występowałem. Ubiegłego lata spotkałem paru świetnych muzyków z Warszawy podczas festiwalu w Szwecji. Mam nadzieję, że w tym roku znów odwiedzę ten kraj i będę mógł zaprezentować w nim swoją muzykę.

Do you know any Polish singer or musician? Have you ever been in Poland?

Yes! I have been to Poland few times but not to perform yet. But I actually met some nice musicians from Warsaw last summer while I was in a festival in Sweden. Hope that in this year I could get there and release more music in Poland as well.

Możemy słuchać Twoich piosenek, oglądać Cię w telewizji, ale też podziwiać Cię na stronach specjalnego kalendarza. Jakie rady masz dla osób, które chciałyby tak jak Ty uzyskać perfekcyjną sylwetkę?

Oh, dziękuję! Lubię być w dobrej formie, a gdy uprawiam sport często wpadam na dobre pomysły i oczyszczam umysł. To jak medytacja. Myślę, że wszyscy powinni czuć się komfortowo w swoich ciałach. Kochajmy siebie w dobrym tego słowa znaczeniu i bądźmy szczęśliwi!

People can listen to your song, see you in television and also admire your body in special calendar. Can you give us a little bit of advice how to care for the perfect body shape as you have?

Ahw, thanks! I like to be in shape and when I am doing sports I think a lot of good ideas, and sometimes just clean my mind. It is like meditation. But I think everyone need to be comfort in their own bodies. Love yourself in a good way! Be happy!

Dlaczego fani Eurowizji powinni wspierać Cię podczas preselekcji?

To prosty utwór i wierze, że może wiele osiągnąć! Można w nim znaleźć odniesienie do wielu spraw w swoim życiu – wstań, zacznij działać teraz! Głośno powiedz to, co myślisz! Utwór ma też fajny klimat. Wkrótce opublikuję teledysk do piosenki, więc bądźcie czujni! I dzielcie się miłością i pozytywnymi emocjami!

Why Eurovision fans should support you in Supernova this time?

It is a simple song and I believe that this song can do big things! You can actually reflect to anything in your life – stand up for yourself! Act now! Enough is enough! Speak out loud what you think! And this song has a good vibe. Soon we will share music video as well, so stay tuned! And spread love, positive emotions!

Przygotowania Markusa do preselekcji śledzić możecie poprzez obserwowanie jego fanpage na Facebooku – TUTAJ.

%d blogerów lubi to: