Kolejne problemy na Białorusi! Armenia publikuje piosenki! Węgry i Litwa – kto wystąpi w sobotę? Helena Paparizou – czy wróci na Eurowizję?

Dalszy ciąg białoruskich dramatów i publikacji piosenek w Armenii. Węgry i Litwa – w sobotę preselekcje i wiemy już, kto w nich wystąpi. Czarnogóra opublikowała listę finalistów. Helena Paparizou odrzuciła ofertę Cypru, a w Grecji zawieszono preselekcje narodowe. 

Zamieszania na Białorusi ciąg dalszy. Po rezygnacji jednej z uczestniczek stawki finałowa ma już tylko 10 uczestników, ale może się okazać, że odejdą kolejni. Część z nich może wycofać się z powodu Alekseeva (więcej TUTAJ), np. Napoli czy Gunesh, chociaż np. grupa Radiovolna potwierdziła Dziennikowi Eurowizyjnemu, że ich start nie jest zagrożony. Okazuje się, że ze stawki wypaść może Shuma, po tym jak odkryto, że utwór „Khmarki” zawiera słowa żywcem wyjęte ze starej tradycyjnej piosenki białoruskiej. Duet Shuma znany jest zresztą z miksowania folku z nowoczesnymi brzmieniami, ale tym razem taka fuzja może skończyć się dyskwalifikacją. Telewizja BTRC potwierdziła, że trwa aktualnie badanie tej sprawy i wkrótce podjęta zostanie decyzja co dalej. Nie wiadomo też, czy jakikolwiek inny uczestnik zajmie wolne miejsce po odejściu Sofi Lapiny. Finał preselekcji zaplanowany jest na 16 lutego, więc jest jeszcze czas na ewentualne zmiany.

Trzecia tura piosenek z Armenii jest już opublikowana. Tym razem poznaliśmy utwory Armana Mesproyana (uczestnik tegorocznego „Słowiańskiego Bazaru”), Asmik Shiroyan (znanej z ubiegłorocznych preselekcji w Armenii), Gevorga Harutyunyana (uczestnika ubiegłorocznych selekcji i laureata 5. miejsca w lokalnym „X-Factor”), Mhera Mesropyana (znanego jako Mger Armenia, uznanego wokalisty z tytułem „Honorowego Artysty Armenii” i laureata 2. miejsca w preselekcjach 2009) oraz Zhanny Davtyan (uczestniczki „X Factora”). Piosenki dostępne są na oficjalnej stronie internetowej ARMTV – TUTAJ.

Znamy już uczestników pierwszego ćwierćfinału preselekcji węgierskich. W sobotę o sześć miejsc w półfinale powalczą m.in. Viktor Kiraly, Gabi Knoll, Leander Kills, Patikadomb czy Tamas Vastag. Sześciu półfinalistów spośród 10 kandydatów wybiorą widzowie i jurorzy. Telewizja litewska także podała już uczestników kolejnego odcinka swoich preselekcji. W sobotę o awans rywalizować będą m.in. Paula (z utworem „1, 2, 3” napisanym przez team stojący za hitami Zary Larsson), Mia, Saules kliosas czy Polka mieszkająca na Litwie – Elizabeth Olshey. Nagranie odcinka odbędzie się w czwartek, ale emisja zaplanowana jest na sobotę. Wczoraj wieczorem swoich finalistów podała telewizja czarnogórska, a więcej na ten temat przeczytacie w moim artykule na Eurowizja.org – TUTAJ.

Zamieszanie z Heleną Paparizou trwa. Zaczęło się od plotek, że zwyciężczyni Eurowizji otrzymała ofertę reprezentowania Cypru w Lizbonie – plotki te okazały się prawdą, a laureatka z Kijowa faktycznie na ten temat rozmawiała, jednak wczoraj podano, że negocjacje zakończyły się fiaskiem. Nie wszyscy jednak wierzą najnowszym doniesieniom i niektóre lokalne media nadal uważają, że w piątek telewizja CyBC oficjalnie ogłosi Helenę jako swojego reprezentanta. Jeśli tak się nie stanie, nadawca będzie rozmawiał z innymi śpiewającymi kobietami, a mówi się m.in. o potencjalnym udziale Tamty. Co ciekawe, preselekcje w Grecji zostały póki co zawieszone z powodu zmian w zarządzie stacji ERT, które mają się zakończyć w tym tygodniu i dopiero za parę dni podane zostaną oficjalne plany telewizji wobec Eurowizji. Stanęło na tym, że o reprezentowanie Grecji walczy trzech wykonawców (Areti, Chorostalites i Gianna) z utworami w języku narodowym. Czy wraz z nowym zarządem dojdzie do sensacyjnych zmian? Może Helena Paparizou zostanie tam jednak wybrana wewnętrznie? Wokalistkę przyłapano ostatnio na wizycie w siedzibie ERT.

%d blogerów lubi to: