Karol Wnuk wśród zgłoszonych do Krajowych Eliminacji! Skandal na Białorusi! Poznaliśmy uczestników preselekcji na Litwie, Ukrainie i w Hiszpanii! Dziś Czarnogóra zaprezentuje finalistów!

Posłuchaj fragmentu „#POWER” Karola Wnuka! Zobacz, o co chodzi w zamieszaniu na Białorusi i kto wycofał się z rywalizacji! Kto wystartuje w preselekcjach na Litwie i Ukrainie? Posłuchaj pięciu nowych piosenek w Armenii! Dziś dowiemy się, kto znajdzie się w finale preselekcji Czarnogóry! 

Kolejnym kandydatem do udziału w Krajowych Eliminacjach 2018 jest Karol Wnuk, wokalista, autor tekstów i kompozytor, który pracuje aktualnie nad swoim debiutanckim albumem pełnym symfonicznych brzmień i elementów elektroniki. Piosenka, którą Karol zgłasza do polskich eliminacji, to „#POWER”, która opowiada o miłości w trudnych czasach. „Karol trzymał tę piosenkę od paru lat w szufladzie. Pewnego dnia namówiłem go, by piosenka wyszła z szafy i została zgłoszona na Eurowizję, gdyż posiada duży potencjał. Od października zaczęliśmy intensywnie pracować nad idealnym brzmieniem. Do końca nie porzuciliśmy eurowizyjnych schematów, ale postawiliśmy na oryginalność i efektywność. Muzyka jest mieszanką elektronicznych i tradycyjnych brzmień” – informuje Łukasz Seminara, współproducent, dodając, że za produkcję odpowiada Grzegorz Ryba, znany ze współpracy m.in. z Dominiką Ptak i Alicją Regą, uczestniczkami dziecięcych preselekcji. Premiera utworu zapowiedziana jest na koniec stycznia, ale już dziś na Dzienniku Eurowizyjnym usłyszeć możecie fragment kompozycji:

Poza Karolem, do preselekcji zgłaszają się także uczestnicy dziesiątej edycji „Mam Talent” – duet Two of Us, który zaproponuje TVP utwór „Kiss of a Million Stars”. Już niebawem odbędzie się premiera piosenki w wersji live – zainteresowani mogą śledzić fanpage duetu TUTAJ. Do Krajowych Eliminacji nie przystąpi natomiast Michał Rudaś, piosenkarz tworzący muzykę pop, raga, etno i soul.

Białoruś wraca do epoki skandali, manipulacji i kontrowersji, a wszystko za sprawą Alekseeva, ukraińskiego wykonawcy, który zgłosił do preselekcji nieregulaminowy utwór, ale zapewne nadawca BTRC zezwoli mu na start w finale. Prawdopodobnym scenariuszem jest uczestnictwo Alekseeva i (niemal pewna) wygrana w selekcjach, a ponieważ piosenka „Forever” nie będzie mogła być wykonana na Eurowizji, wokalista zmieni ją na inną, napisaną przez znanego kompozytora i nie jest wykluczone, że będzie to Filip Kirkorov. Nie podoba się to części finalistów preselekcji białoruskich, którzy przygotowali skargę do BTRC, twierdząc, że udział Alekseeva łamie regulamin konkursu i w przypadku zezwolenia na start, oni wycofają się z rywalizacji. Wśród niezadowolonych są m.in. Napoli, Gunesh czy Kirill Good, którzy zapowiedzieli udział w dzisiejszym losowaniu kolejności startowej, bo mieli nadzieję, że uda im się porozmawiać z zarządem stacji. Chyba nic z tego nie wyszło, bo zaraz po wynikach losowania wokalistka Sofi Lapina ogłosiła swoją rezygnację. „Nic się nie zmieniło. Przymknięto oczy na łamanie regulaminu i zapewne będzie tak dalej. Nie chodzi tu o sprawiedliwą walkę, ale podwójne standardy” – przyznała. Zgodnie z losowaniem stawkę finałową otworzy grupa Adagio, Alekseev wystąpi jako drugi, Napoli piąta, a Kirill Good ostatni. Na razie nie wiadomo czy inni finaliści faktycznie zrezygnują z preselekcji i kto ich zastąpi.

Tymczasem na Ukrainie ogłoszono listę półfinalistów preselekcji. Zgodnie z przewidywaniami wracają Tayanna i Melovin, ale będą też Illaria, Kadnay oraz Pur:Pur. Poza nimi o Eurowizję powalczą też tacy artyści jak Dilemma, Ingret Kostenko, Kazka, Kozak System, Serhii Babkin, Yurcash czy Julinoza. Nie poznaliśmy jeszcze tytułów piosenek, ale część utworów jest już opublikowanych, np. „Under the ladder” Melovina. 19 stycznia odbędzie się losowanie półfinałów i kolejności startowej, a półfinały zaplanowano na 10 i 17 lutego. Wielki finał rozegrany zostanie 24 lutego w Kijowie. O wynikach wszystkich rund decydować będą jurorzy (Jamala, Andrii Danilko i Eugene Filatov) oraz publiczność.

Premiera pięciu nowych piosenek preselekcyjnych w Armenii – dziś poznaliśmy utwory Angel Barseghyan (uczestniczki ormiańskiego „X-Factora”), Kamila (drag queen wykona „Puerto Rico” po hiszpańsku), Sevaka Khanagyana (uczestnika dwóch edycji „X Factor” – w Armenii i na Ukrainie, gdzie wygrał, oraz mentora w ormiańskim „The Voice”), Tyoma (także z ormiańskiego „X Factora) i formacji Alternativ (również X Factor Armenia). Piosenki dostępne są TUTAJ i w skrócie poniżej. Wczorajsza gala hiszpańskiego Operacion Triunfo wyłoniła czterech z pięciu finalistów preselekcji narodowych. O Eurowizję powalczą Amaia Romero, Miriam Rodriguez, Alfred Garcia i Aitana Ocana, a o ostatnie miejsce powalczą Ana Guerra i Agoney Hernandez. O tym, kto z nich dołączy do finału dowiemy się 22 stycznia – zdecydują o tym widzowie.

Chociaż jesteśmy już po pierwszym odcinku, dopiero teraz telewizja litewska LRT podała nazwiska wszystkich uczestników preselekcji. Wśród kandydatów są m.in. E.G.O., El Fuego, Elizabeth Olshey, Gabrielius Vagelis, Greta Zazza, Jurgis Bruzga, Kotryna Juodzeviciute, Mia, Paula, Ruta Kotryna, The Roop, Twosome, Valdas Lacko i Vidas Bareikis. W czwartek nagrywany będzie drugi odcinek konkursu, a emisja odbędzie się w sobotę. Tymczasem dziś o 19:30 telewizja RTCG ogłosi finalistów preselekcji czarnogórskich wybranych przez komisję w skład której weszli Ismeta Dervoz (bośniacka reprezentantka Jugosławii na ESC 1976 i 1981), Kornelije Kovac (serbski kompozytor), Dejan Bozovic (aktor), Slaven Knezović (bośniacki aktor i producent) oraz Vladimir Maras (serbski muzyk odpowiedzialny za preselekcje w Czarnogórze). Prezentacja finalistów ma nastąpić w ramach programu informacyjnego „Dnevnik 2”.

%d blogerów lubi to: