Eurowizja: Krystian Ochman na czterech imprezach przed konkursem! • Premiera utworu Armenii • Pierwszy półfinał: Kto awansuje? • Dziś live na YouTube od 20:30!

Krystian Ochman pojedzie do Izraela

🇵🇱 Na swoim Instagramie Krystian Ochman poinformował, że poza udziałem w „London Eurovision Party„, „Eurovision in Concert” oraz „PreParty ES” wystąpi też w Tel-Awiwie podczas imprezy „Israel Calling”, która powraca po przerwie. 🇮🇱 Tegoroczna impreza współorganizowana przez Ministerstwo Turystyki Izraela odbędzie się w dniach 5-8 kwietnia, a uczestnicy będą mieli wiele możliwości na wspólną integrację i zwiedzanie kraju. Zwieńczeniem pobytu będzie wielki koncert, podczas którego wystąpią nie tylko reprezentanci Polski czy Rumunii, ale też m.in. Ronela Hajati z Albanii. Imprezy promocyjne to też doskonała okazja dla dziennikarzy by przeprowadzić wywiady z kandydatami do Grand Prix Eurowizji, więc kwiecień będzie momentem, w którym dostaniemy sporą dawkę materiału dotyczącego uczestników konkursu. Wielu reprezentantów nagrywa teraz swoje live-on-tape, czyli nagrania, które będą wykorzystany na wypadek, gdyby nie mieli możliwości pojawienia się na scenie w Turynie. Oczywiście liczymy na to, że w tym roku żadnych nagrań zapasowych podczas półfinałów i finału w maju nie zobaczymy (rok temu z odtworzenia puszczono występy Australii i Islandii), chociaż istnieje ryzyko, że z live-on-tape skorzystać będą musieli Ukraińcy. Nagrania realizowali w ostatnim czasie m.in. reprezentanci Armenii, Austrii, Malty, Szwajcarii i Polski przy czym te cztery pierwsze w tym celu odbyły podróż do Bułgarii. Sofia także rok temu gościła szereg delegacji pracujących nad nagraniami.

Znamy utwór Armenii

🇦🇲 Dziś odbyła się oficjalna premiera utworu „Snap”, który w Turynie wykona Rosa Linn reprezentująca powracającą Armenię. Piosenkę przygotowali Rosa Linn, Larzz Principato, Jeremy Dusoulet, Allie Crystal, Courtney Harrell i Tamar Mardirossian. Ta ostatnia reprezentowała Armenię podczas Eurowizji 2015 w ramach formacji Genealogy zajmując 16. miejsce w finale, a w 2018 starała się o samodzielny występ dla swojego kraju z „Ari, Ari”, jednak została wyeliminowana w półfinałach preselekcji narodowych. To właśnie ona założyła Nvak Collective, który pomaga w promocji wielu artystów, w tym Rosy Linn. Stawka pierwszego półfinału Eurowizji 2022 jest już kompletna i znamy wszystkie piosenki. Dziewięć z nich będzie wykonanych w całości po angielsku, a ten język pojawi się też częściowo w utworach Portugalii (razem z portugalskim) i Albanii (razem z albańskim i hiszpańskim). Dodatkowo mamy pięć piosenek w całości śpiewanych w językach narodowych. Są to Holandia (pierwszy raz od 2010), Islandia, Litwa (pierwszy raz od 1994), Mołdawia (pierwszy raz od 2013), Słowenia i Ukraina. Najkrótsze tytuły składają się jedynie z czterech liter („Snap” i „Halo”). Stawka utworów II półfinału będzie kompletna dopiero 21 marca po premierze piosenki z Azerbejdżanu.

Pierwszy półfinał Eurowizji: Kto jest faworytem do awansu?

Biorąc pod uwagę ogólne zakłady bukmacherskie dotyczące zwycięzcy Eurowizji 2022 można sądzić, że do finału z pewnością awansują Ukraina, Grecja, Norwegia czy Holandia, a spore szanse mogą mieć też Portugalia, Szwajcaria i Armenia. Najsłabiej notowane są Słowenia, Litwa, Bułgaria czy Chorwacja. Faworytem w aplikacji My Eurovision Scoreboard jest aktualnie Szwecja przed Hiszpanią i Holandią, a z pierwszego półfinału (poza Niderlandami) najwyżej punktowane są też Austria, Albania, Grecja, Norwegia i Ukraina. Na dnie rankingu Bułgaria, a z I półfinału także Mołdawia, Szwajcaria, Chorwacja, Słowenia czy Łotwa. To właśnie delegacje z krajów pierwszego półfinału zaczną swoje próby techniczne w PalaOlimpico w Turynie jeszcze w kwietniu. Próby zaplanowano na 29-30 kwietnia – będą one w tym roku niedostępne dla prasy, a jedyne materiały zobaczymy na stronie Eurovision.tv. Poza pierwszymi ćwiczeniami uczestnicy będą mogli wziąć także udział w sesji „Meet & Greet” która jest w tym roku przeniesiona całkowicie do internetu i będzie dostępna dla dziennikarzy poprzez Internetowe Centrum Prasowe.

Eurowizyjna kapsuła czasu dziś na YouTube!

Dziś o 20:30 live na YouTube w ramach którego Maja, Natalia i Maciej będą m.in. komentować i dyskutować na temat tez, które czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego przesłali do kapsuły czasu. Często fani są na 100% pewni wyniku danego kraju i starają się do swojej racji przekonać innych, a zazwyczaj nikt nie pamięta, by po maju zweryfikować kto miał rację, dlatego to zmienimy! Łącznie otrzymaliśmy od Was aż 434 różne tezy, a dziś część z nich omówimy na żywo. 15% spekulacji dotyczy Polski – pojawiają się przewidywania, że nasz kraj będzie w top5 finału (a często nawet top3), że na pewno wejdzie do finału, będzie w tym roku wyżej u jurorów niż widzów albo, że w ogóle wygra Eurowizję. Są też czarne wizje takie jak te, że Krystian Ochman jednak nie zachwyci i nie wejdzie do ścisłej czołówki, a co gorsza nawet nie awansuje do finału. 6% tez związana jest z Ukrainą, 5% z Hiszpanią, 4% z Włochami, Litwą, Serbią czy Mołdawią. W ponad 19% Waszych tez pojawia się słowo „finał„, w 17% „wygra”, w 9% słowo „jury” czy „televoting”. Podczas dzisiejszego lajfa będziemy też odpowiadać na Wasze pytania, a także nadal zbierać środki na wyjazd do Turynu, gdyż Wasza pomoc jest nam niezbędna, zważywszy na ceny noclegów w tym mieście. Za każdą pomoc serdecznie dziękujemy! Donejty wysyłać można poprzez Tipply (TUTAJ), a wiadomości do nich dołączone będziemy czytać na żywo. Korzystać można także z SuperNaklejek czy SuperCzatu bezpośrednio na YouTube w trakcie transmisji. Serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że będziecie się dziś z nami dobrze bawić!

Trwa głosowanie w REJECTED SONG CONTEST 2022 – wspólnie wybieramy najlepszy utwór odrzucony w preselekcjach! Szczegóły dostępne są TUTAJ.

Źródło: Instagram, Eurovoix, ARMTV, Wikipedia, Eurovision Odds, My Eurovision Scoreboard, inf. własne, fot.: @krystianochman

%d blogerów lubi to: