Eurowizja: Kiedy ruszy sprzedaż biletów? Jak idą przygotowania? Nowe fakty i plany organizatorów • Soliści, duety, zespoły na Eurowizji – w którym półfinale jest ich więcej? • Zmiany w polskiej delegacji na ESC

Eurowizja: Powraca Eurovillage!

🇮🇹 Eurovillage powraca po pandemicznej przerwie. Zlokalizowany będzie w Parco del Valentino leżącym nad najdłuższą rzeką Włoch, Padem (wł. Po) i otwarty będzie od 6 maja. Ma to być eurowizyjne serce miasta dla wszystkich Turyńczyków. „Corriere della Sera” dowiedziało się, że Turyn planuje też szereg innych inicjatyw promujących Eurowizję m.in. specjalne stoiska z eurowizyjnymi ciastkami i lodami, kwiaciarnie ze specjalnymi miejscami na zdjęcia dla turystów (podobna akcja miała miejsce w Walentynki), wyposażenie witryn sklepowych w elementy nawiązujące do motywów muzycznych czy specjalne oferty w restauracjach, barach i kawiarniach, a nawet „tematyczne” napoje dotyczące grupy Maneskin. Niestety na ten moment plany poczynione są bez posiadania zgody na wykorzystanie logo Eurowizji, więc nie wiadomo czy coś w tej kwestii się zmieni. Z lokalnych informacji wynika, że delegacje docierać będą do Turynu od 28 kwietnia, a pierwsze próby techniczne (niedostępne dla prasy) ruszą 29 kwietnia z przerwą na święto 1 maja. Tym samym pierwszy półfinał swoje próby będzie mieć w dniach 29-30 kwietnia, a drugi 2-3 maja. Krystian Ochman stanie na scenie w PalaOlimpico 3 maja, a kolejność prób tego dnia zależeć będzie od ustalonej kolejności startowej, którą poznamy na początku kwietnia.

O „Eurovillage” i nie tylko usłyszycie więcej w najnowszym odcinku podcastu, który trafił już na YouTube! Oczywiście wysłuchać go też można na Spotify, Apple czy Google Podcasts.

Eurowizja: Bilety, scena i wodospad

🇮🇹 Sprzedaż biletów na Eurowizję 2022 ma się rozpocząć 1 kwietnia, bo od tego dnia wszystkie obiekty widowiskowe będą mogły korzystać z pełnej przepustowości – Rada Ministrów zdecydowała, że z początkiem kwietnia zniesione będą limity i obostrzenia pandemiczne w tej kwestii. Taka decyzja na pewno została owacyjnie przyjęta przez RAI i EBU, które liczyły, że będą mogły przygotować Eurowizję przy pełnej widowni. Jeden z dystrybutorów – TicketOne – jest już przygotowany do startu sprzedaży, jednak na razie nie podaje cen wejściówek na półfinały, finał czy próby. Nieopodal PalaOlimpico stanął już szkielet sali, która budowana jest na potrzeby Centrum Prasowego. Nowy i tymczasowy obiekt powstanie w części Piazzale Grande Torino obok hali i stadionu olimpijskiego. Z PalaOlimpico ma być połączony 50-metrowym pomostem. Officine Srl di Dueville (Vicenza) będzie odpowiedzialne za wszelkie instalacje sceniczne związane z wodą, która ma być jednym z elementów sceny Eurowizji 2022. Wodospad, który ma uzupełnić scenę będzie mieć łączną długość 20 metrów i wysokość 2 metrów. Mają pojawić się też łuki wodne osiągające wysokość do 4 metrów. Firma, która ma się tym zająć ma wieloletnie doświadczenie w budowie fontann i parków natryskowych użyteczności publicznej. Wygrała przetarg na instalację wodną, a werdykt ogłoszono 8 marca. Pomimo krótkiego czasu na przygotowanie oferty firma Srl di Dueville okazała się najlepsza. „Nasza firma zajmie się organizacją tego elementu sceny od końca marca, planujemy pracę z producentami, scenografami i różnymi firmami w to zaangażowanymi” – zapowiada przedstawiciel spółki.

Krystian Ochman ma silną konkurencję solistów

🇦🇿 Telewizja Ictimai dopiero 21 marca przedstawi utwór na Eurowizję 2022. Piosenka „Stay” Nadira Rustamli z Azerbejdżanu doczekała się na razie tylko zwiastunu, z którego niewiele wynika. 🇦🇲 Wcześniej, bo jutro (sobota) odbędzie się premiera piosenki dla Armenii, którą zaśpiewa Rosa Linn. Te dwa zwaśnione ze sobą kraje zdecydowanie wydłużyły czas przeznaczony na premiery eurowizyjnych piosenek, które i tak już 14 marca zostały oficjalnie zgłoszone do Europejskiej Unii Nadawców. Jak wiadomo, fani są niecierpliwi, bo chcieliby już teraz znać całą stawkę by móc rozpocząć swoje typowania, głosowania i główne spekulacje. W związku z jutrzejszą premierą Armenii grupa piosenek I półfinału skompletuje się jako pierwsza. W półfinale zaśpiewa siedem solistek, tylko jeden solista (Szwajcaria), dwa duety (Austria i Norwegia) i aż siedem formacji. W drugim półfinale kobiet śpiewających solo także będzie siedem, ale panów ma być więcej bo aż ośmiu (spora różnica względem I półfinału), w tym Krystian Ochman. Całość dopełnią jedynie trzy formacje (Gruzja, Czechy i Finlandia). W Big5 mamy dwóch solistów, jedną solistkę, jeden duet i jeden zespół.

Eurowizja: Przygotowania trwają!

Reprezentanci przygotowują się do Eurowizji 2022 i realizują dodatkowe materiały potrzebne do promocji i nie tylko. 🇱🇻 Łotewska grupa Citi Zeni nagrywa teledysk do „Eat your salad”, ale mają też w zanadrzu m.in. vlogi, covery eurowizyjnych piosenek czy podcasty i nagrania piosenki w specjalnych wersjach wykonywanych na żywo. 🇭🇷 Chorwatka Mia Dimsic zdradziła, że jej eurowizyjny występ będzie zupełnie inny od tego, który widzieliśmy podczas Dory. Nie wiadomo, czy do Turynu pojedzie z rumuńskim tancerzem Alexem Olti, który towarzyszył jej w Opatiji, ale pewne jest, że wokalistka na Eurowizji nie wystąpi w czarnym stroju. 🇬🇷 O stroju mówi się też w kontekście Grecji – kostium dla Amandy przygotuje grecka projektantka Celia Kritharioti, która wcześniej odpowiadała za strój Katy Garbi podczas występu na Eurowizji 1993. Live-on-tape dla Grecji nagrany ma być w przyszłym tygodniu. Nagrania zapasowe muszą być przekazane do EBU i RAI najpóźniej do końca marca. Przygotowania do rezerwowego występu trwają też w polskiej ekipie, która nie zdradza, jak będzie wyglądać występ Ochmana. 🇮🇸 Warto jeszcze dodać, że na potrzeby Eurowizji trio sióstr z Islandii nazywać się będzie Systur, a nie imionami jak w preselekcjach (Sigga, Beta & Elin). Wcześniej znane też były jako Sisy Ey. „Systur” po islandzku znaczy po prostu tyle co „siostry”.

Eurowizja: Zmiana w polskiej delegacji

Zmiana w polskiej delegacji na dorosłą Eurowizję. Stanowisko Head of Press zajął Kamil Staszczyszyn, który będzie od teraz odpowiedzialny za kontakty z mediami. W świecie Eurowizji często mówi się, że HoP to drugi po HoD (szef delegacji) najważniejszy urząd w delegacji wysyłanej na konkurs. Kamil Staszczyszyn to doświadczony kierownik produkcji, redaktor, reporter i fotograf z zacięciem operatorskim. Absolwent łódzkiej „Filmówki”, od lat współpracuje z Telewizją Polską – zaangażowany jest m.in. w programy „Pytanie na śniadanie” czy „Alarm” ale też w projekty eurowizyjne. W 2019 roku objął działania szefa wolontariuszy podczas Eurowizji Junior w Gliwicach i zdecydowanie był to udany debiut – nadzorował pracę setki osób, ale też zyskał sympatię szefów delegacji wielu krajów. Związany z eurowizyjnym wolontariatem także w 2020 roku, natomiast w 2021 pojawił się w Paryżu w roli asystenta Mai Frybes pełniącej wtedy obowiązki szefa delegacji JESC. Warto podkreślić, że Staszczyszyn to wielki fan Eurowizji którą śledzi od lat, nie tylko z uwagi na starty naszego kraju. Kamila poznać mogliście nie tylko na wcześniejszych relacjach Dziennika Eurowizyjnego z Gliwic czy z Paryża, ale też na nagraniu-niespodziance z życzeniami dla DE z okazji 18. urodzin. Nowego szefowi prasowemu życzymy powodzenia i wytrwałości – niech godnie zastąpi poprzedniego Head of Press – Krzysztofa Bieńko, któremu Dziennik Eurowizyjny serdecznie dziękuje za wszelką współpracę i wsparcie okazywaną nam w poprzednich latach. Odświeżenie nastąpiło też na oficjalnym fanpage Eurowizja TVP na Facebooku, gdzie znacznie częściej pojawiają się teraz wiadomości dotyczące konkursu i jego uczestników.

Trwa głosowanie w REJECTED SONG CONTEST 2022 – wspólnie wybieramy najlepszy utwór odrzucony w preselekcjach! Szczegóły dostępne są TUTAJ.

Źródło: Eurovoix, EurofestivalNews, Eurovision.tv, TicketOne, YouTube, Wikipedia, N. Kowalczyk, inf. własne, fot.: jedna z atrakcji Eurovillage w Tel Awiwie (M. Błażewicz 2019)

%d blogerów lubi to: