Krystian Ochman ma szansę na wygraną! Ogłoszono nominacje do „Fryderyków” i „Wiktorów” • Polska przewodzi Grupie Referencyjnej JESC • Dziś Rejected Song Contest 2022 • Nowy odcinek podcastu już online

Eurowizja: Krystian Ochman nominowany do Fryderyków i Wiktorów

🇵🇱 Polski reprezentant na Eurowizję 2022 – Krystian Ochman – otrzymał nominację do nagrody „Wiktory 2022” w kategorii „Odkrycie Roku”. Nagrody Akademii Telewizyjnej powracają po 7 latach przerwy, a gala wręczenia odbędzie się 31 marca o 20:10 i będzie transmitowana przez TVP1. W swojej kategorii Krystian rywalizuje m.in. z Sarą James, która zajęła 2. miejsce podczas Eurowizji Junior 2021 w Paryżu. Dodatkowo Krystian znalazł się w gronie nominowanych do „Fryderyków”. Jego album „Ochman” ma szansę na statuetkę w kategorii „Album Roku Pop”, a on sam w kategorii „Fonograficzny Debiut Roku”. Dodatkowo w kategoriach „Producent” nominowani są Dominic Buczkowski-Wojtaszek i Patryk Kumór oraz @Atutowy (autor „River”). Co ważne, statuetkę za „Album Roku Muzyka Korzeni” może otrzymać trio Tulia (ESC 2019) za płytę „Półmrok”. Wykonawca „River” nadal występuje w ramach trasy koncertowej – 21 marca wystąpi w Gdańsku w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Dodatkowo 28 marca w Bytomskim Centrum Kultury odbędzie się koncert z okazji 85. urodzin maestro Wiesława Ochmana, dziadka Krystiana. W reportażu zaprzyjaźnionego z Dziennikiem Eurowizyjnym Michała Czaplickiego pan Wiesław opowiada ciekawe anegdoty o Krystianie, zwłaszcza o jego udziale w „The Voice”. Reportaż w ramach programu „Pokój na poddaszu” TVP3 Katowice obejrzeć można TUTAJ (od 20 minuty).

Eurowizja Junior: Polka na czele Grupy Referencyjnej

Wprowadzono zmiany w składzie Grupy Referencyjnej EBU ds. Eurowizji Junior. Ze względu na wykluczenie Ekateriny Orlovej z rosyjskiej stacji RTR (nadawca nie należy już do EBU) rolę przewodniczącej objęła Marta Piekarska, producentka Eurowizji Junior 2019-2020 oraz szefowa delegacji JESC 2018 i ESC 2019. Siedmioosobowa grupa przedstawicieli telewizji publicznych (poza Polską także Hiszpania, Gruzja, Portugalia, Armenia, Holandia i Francja) wraz z Martinem Osterdahlem ma za zadanie przyglądać się przygotowaniom do organizacji konkursu oraz podejmować decyzje w różnej tematyce, zwłaszcza, jeśli chodzi o format imprezy. Eurowizja Junior odbędzie się w grudniu 2022 roku w stolicy Armenii, na terenie kompleksu im. Karena Demirchyana, czyli tam, gdzie konkurs trafił już w 2011 roku. Na ten moment osiem krajów (w tym Polska) potwierdziło udział w widowisku. Wycofana została Rosja, która nie posiada już telewizji zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców. Polski reprezentant zostanie najprawdopodobniej wybrany poprzez kolejną edycję specjalnego wydania programu „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior”.

Melodifestivalen: Alvaro i Lisa wielkimi przegranymi nowej dogrywki

🇸🇪 Poznaliśmy dokładne wyniki Melodifestivalen 2022. W pierwszym półfinale Cornelia Jakobs otrzymała ok. 34% głosów w I rundzie, co dało jej awans do finału. Na drugim miejscu był Robin Bengtsson, który później wygrał II rundę. Liamoo, który wygrał w pierwszym etapie drugiego półfinału zebrał tylko 17,6% głosów, co dało mu awans. Bardzo niewielką różnicą głosów wygrał z Johnem Lundvikiem. Anders Bagge w III etapie selekcji zebrał 26% głosów i ze sporą przewagą pokonał Faith Kakembo, z kolei Klara Hammarstrom w IV półfinale otrzymała 20,5% głosów. Warto zaznaczyć, że w II półfinale oddano najwięcej głosów jeśli porównujemy televoting pierwszych rund każdego etapu natomiast ilościowo najwięcej głosów spośród finalistów Melodifestivalen otrzymał Anders Bagge (1,7 mln). Ze względu na awarię aplikacji w I półfinale oddano prawie siedem razy mniej głosów niż w drugim. Zastosowanie podziału na kategorie wiekowe w dogrywce wykluczyło z finału Alvaro Estrellę, który otrzymał drugi najwyższy wynik w swojej grupie, ale przełożyło się to na niższą ilość punktów, na czym zyskała Anna Bergendahl. Podobna sytuacja miała miejsce w drugiej grupie – Lisa Miskovsky miała drugi najlepszy wynik w televotingu, ale po przełożeniu na punkty okazało się, że lepiej wypadła Cazzi Opeia. W finale padł rekord – oddano ponad 22 miliony głosów, z czego prawie 3,5 miliona dostał Anders, a prawie 3 miliony Cornelia.

American Song Contest: Znamy format konkursu

🇺🇸 21 marca pierwsza runda kwalifikacyjna American Song Contest, a o wejście do kolejnego etapu walczyć będą reprezentanci 12 stanów, w tym Michael Bolton z Connecticut czy AleXa z Oklahomy. Część tytułów piosenek jest już znana. Spośród grupy 12 utworów do półfinałów wejdą cztery najlepsze – jedną wyłoni 56-osobowe jury stanowe, a trzy kolejne widzowie głosujący podczas trzydniowego okresu. Oznacza to, że do półfinałów łącznie wejdzie 20 utworów (bo mamy 5 rund kwalifikacyjnych) ale jurorzy dołączą jeszcze dwa dodatkowe, którym przyznane będą „dzikie karty”. W półfinałach wystąpi po 11 stanów, a z każdej rundy do finału wejdzie ich tylko pięć, co znaczy, że w finale mamy jedynie 10 utworów. Sposób głosowania w półfinałach będzie taki sam jak w kwalifikacjach, natomiast w finale zobaczymy głosowanie w eurowizyjnym stylu – każdy juror z danego stanu przyzna swoje 12 punktów, a później dołączone będą do tego głosy widzów, które będą podzielone na stany (każdy stan będzie mieć taką samą punktację). Ma to zapobiec dominacji najbardziej zaludnionych stanów takich jak Kalifornia czy Teksas. American Song Contest emitowane będzie (z odpowiednim opóźnieniem by dostosować program do lokalnej strefy czasowej) w Austrii, Niemczech, Finlandii, Grecji, Islandii, Norwegii, Portugalii, Serbii, Słowenii, Hiszpanii i Szwecji, a także w Kanadzie. Nie ma na razie informacji jakoby Telewizja Polska była tym formatem zainteresowana.

Rejected Song Contest 2022: Oglądaj od 20:00!

Dziś o 20:00 Dziennik Eurowizyjny zaprasza na prezentację utworów i występów w Rejected Song Contest, czyli plebiscycie, w którym oceniamy najlepsze piosenki odrzucone w preselekcjach narodowych. W związku z powrotem wielu formatów selekcyjnych, tegoroczna stawka składa się aż z 28 utworów, na które będzie można głosować po przedstawieniu wszystkich uczestników. Stawkę otworzy Szwecja, a zamknie Malta. Polskę reprezentuje Daria z utworem „Paranoia”. O wynikach zadecydują jurorzy (uczestnicy „Bet & Win 5” czyli gry preselekcyjnej) oraz internauci głosujący poprzez Mentimeter (link będzie podany na grupie Facebook w momencie rozpoczęcia głosowania) oraz Google Forms, który pojawi się na podstronie dotyczącej konkursu. W trakcie wspólnego oglądania dostępnego na Watch2gether przypomnimy sobie też wszystkich dotychczasowych zwycięzców plebiscytu. Wspólne oglądanie od godziny 20:00 na Watch2gether – serdecznie zapraszam do śledzenia i komentowania na grupie Facebookowej.

Podcast Dziennika Eurowizyjnego: Turystyka w trakcie konkursu

W dziewiątym odcinku podcastu Dziennika Eurowizyjnego Maciej Błażewicz rozmawia z Danielem i Grzegorzem, którzy od lat uprawiają „turystykę eurowizyjną” czyli jeżdżą na konkursy bez akredytacji, ale za to z paczką znajomych i pomysłami, co zwiedzić w danym mieście i kraju. Oglądają konkursy głównie w fanzone’ach na ulicach miast-organizatorów, a reprezentantów różnych państw spotykają po prostu na ulicy. Jak wygląda takie podróżowanie od kuchni, jaka atmosfera panuje w miastach, które goszczą Eurowizję oraz czy w ogóle warto jechać na konkurs nie posiadając biletu? O wszystkim opowiemy w najnowszym podcaście! Nowy odcinek dostępny na Spotify, Apple i Google Podcast, a w piątek pojawi się też na YouTube.

Źródło: TVP3 Katowice, Wiktory, Fryderyki, Eurovoix, Wikipedia, SVT, NBC, inf. własne, fot.: M. Błażewicz

%d blogerów lubi to: