Eurowizja: Rosjanie obrażają się na Europejską Unię Nadawców i odchodzą na zawsze • Sheldon Riley z Australii do Turynu! • Zobacz vloga zza kulis polskich preselekcji!

Dziś sobota z preselekcjami, a co jeszcze nas czeka?

Więcej informacji na temat preselekcji znajdziecie w poprzednim artykule TUTAJ.

Eurowizja 2022: Sheldon Riley z Australii

🇦🇺 Finał preselekcji australijskich zakończył się triumfem faworyta – Sheldona Riley’a z utworem „Not the same”, chociaż wyniki pokazują, że nie był pierwszym wyborem ani jurorów ani widzów. W głosowaniu komisji jednym punktem pokonała go Jaguar Jonze z „Little Fires”, natomiast ulubieńcy publiczności – grupa Voyager – zostali przez jury ocenieni na 3. miejsce ale już tylko z 37 punktami (13 punktów straty do Sheldona). Televoting wygrali reprezentanci Australii Zachodniej – Voyager za „Dreamer” dostali maksymalną notę 60 punktów, ale zapewne byłoby ich więcej gdyby SBS nie usztywniła punktów widzów. Zastosowano więc formułę znaną nam z Hiszpanii, gdzie nawet ogromna przewaga między uczestnikami nie ma wielkiego znaczenia, bo jeden dostanie 60 punktów, a drugi 50. Koniec końców Sheldon, który był drugi w obu głosowaniach, zgarnął łącznie 100 punktów i wygrał 3 punktami nad Voyagerem. Jaguar Jonze była trzecia, a w top5 znaleźli się też Charley oraz G-Nation, chociaż były ostatnie w głosowaniu komisji. Najsłabiej wypadł Seann Miley Moore. Utwór „Not the same” to dzieło samego Sheldona ale też Cama Nacsona (współpracował m.in. z Alfie’m Arcurie) i artystki Timi Temple. Sam Sheldon (a tak naprawdę Sheldon Hernandez) najbardziej znany jest z zajęcia 3. miejsca w „The Voice” w Australii, ale brał też udział w amerykańskim „Mam Talent 2020” gdzie dotarł do ćwierćfinałów. Urodził się 1999 roku, jego matka jest Australijką, a ojciec Filipińczykiem. Wokalista do tej pory wydał cztery single, w tym preselekcyjne „Not the same”. Jest wyoutowanym homoseksualistą. Publicznie mówi też o tym, że cierpi na zespół Aspergera. Znakiem charakterystycznym Sheldona są specyficzne maski przykrywające jego twarz.

Rosja opuszcza Europejską Unię Nadawców

🇷🇺 W związku z wykluczeniem Rosji z udziału w Eurowizji 2022 w Turynie telewizje VGTRK, Pervyj Kanal oraz Radio Dom Ostankino wspólnie podjęły decyzję o opuszczeniu Europejskiej Unii Nadawców co oznacza, że Federacja Rosyjska nie posiada żadnego aktywnego czy stowarzyszonego członka EBU. Informację przekazała agencja RIA. Nadawcy rosyjscy uważają, że wyrzucenie ich kraju z Konkursu Piosenki Eurowizji było niestosowne i uwarunkowane politycznie pomimo apolitycznego statusu organizacji. W oświadczeniu czytamy również, że to nie pierwszy tego typu „skandaliczny” ruch EBU, która wcześniej zdyskwalifikowała Białoruś czy dopuściła do zwycięstwa politycznego utworu „1944” Jamali z Ukrainy. Rosjanie uważają, że to jedynie dwa z wielu przykładów podwójnych standardów Europejskiej Unii Nadawców. Odchodząc z EBU Rosjanie nie tylko pozbawili się prawa do udziału w konkursach piosenki ale też zrezygnowali z członkostwa w jedynym tego typu stowarzyszeniu organizacji mediów publicznych. Członkowie korzystać mogą z dostępu do światowej klasy treści, w tym ekskluzywnych materiałów informacyjnych i transmisji sportowych, muzycznych czy edukacyjnych. Mają też możliwość nawiązywania współpracy poprzez konferencje, grupy robocze, szkolenia czy dedykowane porady i wskazówki co pomaga w rozwoju technologicznym oraz wpływu na działania ogólnoeuropejskie w kwestii optymalizacji ram prawnych i technicznych dotyczących mediów publicznych.

Kto był odpowiedzialny za start Rosji w Eurowizji?

Po rozpadzie ZSRR i sieci telewizji Interwizja jako pierwsza do Europejskiej Unii Nadawców dołączyła VGTRK (Wszechrosyjska Państwowa Kompania Telewizyjna i Radiowa), którą do życia w 1990 powołał były prezydent Rosji – Borys Jelcyn. Od 1998 VGTRK należy w całości do władz kraju. Posiada m.in. stacje Rossija 1, RTR Planeta czy Karusel, które były zaangażowane w konkursy Europejskiej Unii Nadawców. W 1995 do EBU weszła również publiczna stacja telewizyjna Federacji Rosyjskiej Piervyj Kanal (PK lub C1R lub 1TV), która powstała w 1931 roku. Także ona brała udział w Eurowizji. W 1996 do EBU dołączył Radio Dom Ostankino czyli rozgłośnie radiowe Mayak oraz Orpheus. Sam Konkurs Piosenki Eurowizji, do którego Rosja dołączyła w 1994 był nieregularnie transmitowany przez VGTRK (1994 i 1996) lub C1R (1995, 1997 i 1999-2007). Od 2008 roku ustanowiono naprzemienność (jak w Belgii) zarówno pod kątem transmisji jak i organizacji preselekcji lub wyboru wewnętrznego. VGTRK miało obsługiwać lata parzyste a Piervyj Kanal nieparzyste. W 2017 roku doszło do zakłócenia zasad z powodu wycofania się Rosji z konkursu, w związku z tym Piervyj Kanal przejął prawa do Eurowizji 2018, a VGTK dostała rok 2019. Zakłócenie nastąpiło także w 2020 gdy Eurowizję anulowano. Channel One był więc zaangażowany w ESC 2021 co oznacza, że teraz reprezentanta Rosji wskazywać miała VGTRK.

Rosja poza Eurowizją i Eurowizją Junior

Na ten moment nie wiadomo kiedy i czy w ogóle Rosja powróci do Europejskiej Unii Nadawców, ale dzisiejsza decyzja władz stacji oznacza, że kraju na pewno nie zobaczymy nie tylko w turyńskiej Eurowizji, ale też podczas Eurowizji Junior w Armenii czy konkursach kultury – Eurowizji dla Młodych Tancerzy i Muzyków. Zazwyczaj procedura dołączenia do Europejskiej Unii Nadawców trwa długo, ale nie wiadomo w jaki sposób potraktowani będą Rosjanie gdy jednak zmienią zdanie i po zakończeniu wojny będą chcieli wrócić do organizacji. W ostatnich latach wielu nadawców europejskich zrezygnowało lub zostało wyrzuconych z Europejskiej Unii Nadawców, ale zazwyczaj nie miało to związku z Eurowizją czy polityką. W 2021 struktury EBU opuścili nadawcy Monako – Radio Monte Carlo i Tele Monte-Carlo, w 2019 fińskie MTV3 i szwedzkie TV4, a w 2018 francuskie TF1 oraz Canal+. W 2017 członkiem EBU przestała być nieistniejąca już izraelska telewizja IBA, a w 2015 greckie NERIT czy węgierskie MTV. Najczęściej o statusie w EBU decydują wewnętrzne zmiany strukturalne w danych krajach. Na temat wykluczenia Rosji z Konkursu Piosenki Eurowizji mowa będzie też dziś w „Wiadomościach” TVP1 od 19:30.

Preselekcje Polski do Eurowizji od kulis! [VLOG]

Minął tydzień od polskich preselekcji „Tu bije serce Europy”. Krystian Ochman i „River” nadal utrzymują się w czołówce zestawień bukmacherskich i fanowskich (np. na Eurovision Scoreboard). Preselekcje wywołały spore poruszenie, mnóstwo dyskusji wśród internautów, a sporo tematów było poruszanych przez media ogólnopolskie – nie tylko zwycięstwo Ochmana, ale też triumf Darii w głosowaniu jury, organizacja konkursu czy fatalny występ Lidii Kopani. A jak wyglądały selekcje od kuchni? Dziś zapraszamy do obejrzenia vloga, w którym Natalia Kowalczyk, Maja Wojcieszek i Maciej Błażewicz przedstawiają co działo się poza główną sceną – w Centrum Prasowym i w Green Roomie! Zobaczycie jak dziennikarze typowali czołową trójkę, jak wyglądało nagrywanie wywiadów, jakie były reakcje na wyniki końcowe oraz co działo się po wyłączeniu kamer? Sprawdźcie w naszym vlogu! Nie zapomnijcie też zasubskrybować kanału na YouTube!

Źródło: SBS, RIA, Wikipedia, inf. własne, fot.: Dreamtime

%d blogerów lubi to: