Eurowizja z grupą The Rasmus! Czy znany zespół wygra w Turynie? • Melodifestivalen po czwartym półfinale, Songvakeppnin po pierwszym – znamy wyniki • Rosja formalnie jeszcze nie zrezygnowała z EBU • W niedzielę koncert „Solidarni z Ukrainą” – Kto wystąpi?

Eurowizja: The Rasmus wygrywają w Finlandii

🇫🇮 Spodziewany wynik selekcji w Finlandii. Do Turynu jedzie grupa The Rasmus, którą Polacy kojarzą z wielkiego hitu sprzed lat „In the shadows”. Teraz ich „Jezebel” wygrało głosowanie jury międzynarodowego (12 punktów od Włoch, Norwegii i Niemiec) oraz televoting (27,4%). Łącznie formacja zgarnęła 310 punktów. Na drugim Cyan Kicks, którzy mieli 3. miejsce w typowaniu komisji (12 z Czech) i 2. lokatę w głosowaniu publiczności (19,2%). Trzecie miejsce zgarnęła Bess – 2. miejsce u jury i 12 punktów z Hiszpanii oraz Serbii oraz 3. miejsce w televotingu (16,8%). Ostatni był Tommi Lantinen, któremu tylko Hiszpania dała jakiekolwiek punkty, ale który minimalnie pokonał Younghearted w głosowaniu publiki. Grupa The Rasmus powstała w 1994 roku w Helsinkach. Aktualnie składa się z lidera i wokalisty, 42-letniego Lauri Ylonena, a także z Eero Heinonena, Aki Hakala i Emppu Suhonen. Ich pierwsze cztery albumy znane były głównie w Finlandii, natomiast „Dead Letters” z 2003 notowany był też w wielu innych krajach, a poza Finlandią zajął 1. miejsce na listach sprzedaży też w Austrii, Niemczech czy Szwajcarii. Świetnie radziła sobie też płyta „Hide from the Sun”, jednak kolejne wydawnictwa nie były już tak rozchwytywane w Europie. Największym przebojem grupy jest „In the shadows”, ale znamy też z pewnością „First Day Of My Life” czy „No Fear”. Warto dodać, że po bardzo dobrych latach 2003-2008 popularność The Rasmus zaczęła spadać, a od 2012 do 2021 nie mieli żadnego singla na fińskiej liście przebojów. Dopiero „Jezebel” to zmieniło – utwór dotarł do 4. miejsca. Zespół wielokrotnie występował w naszym kraju, a album „Dead Letters” dostał u nas złotą płytę. Szanse na zwycięstwo Finlandii rosną – jeszcze wczoraj bukmacherzy stawiali ich na miejscu 13., a dziś są już na 9. i pewnie zajdą jeszcze wyżej.

Klara i Medina w finale Melodifestivalen. Co dalej?

🇸🇪 Czwarty półfinał w Melodifestivalen 2022 zakończony i przyznać trzeba, że wyniki mogły być trochę niespodziewane. Oczywiście główna faworytka – Klara Hammarstrom – awansowała do finału jako pierwsza, co żadną sensacją nie jest. Nie jest już jednak typowana do zwycięstwa, jak to miało miejsce jeszcze parę tygodni temu. Aktualnie w zakładach jest trzecia, dała się przegonić Cornelii Jakobs (29%) i Andersowi Bagge (41%), który może być sensacyjnym triumfatorem finału za 2 tygodnie. W drugiej rundzie głosowania wygrał szwedzko-tunezyjski duet Medina złożony z Sami’ego Daniela Rekika oraz Ali Jammali’ego. Ich „In i dimman” wygrało w televotingu z 84 punktami – dostali maksymalne noty od osób w wieku 3-44 lata. Do dogrywki przeszli Anna Bergendahl (głosowały na nią najmocniej osoby powyżej 60 r.ż.) oraz zespół Lillasyster. Odpadli Angelino, Tenori i Malin Christin. Półfinał czwarty odbył się we Friends Arenie z powodu zajętego terminu Avicii Areny. Oddano łącznie ponad 534 tys. głosów, a dochód z głosowania charytatywnego przeznaczono na pomoc finansową dla uchodźców z Ukrainy. A co za tydzień? Nowa forma dogrywki! Ośmiu kandydatów, którzy się do niej zakwalifikowali zostanie losowo podzielonych na dwie grupy. Z każdej grupy do finału wejdą po dwie osoby, a decydować będzie o tym system oparty na kategoriach wiekowych. Łącznie z puli dogrywkowej do finału dołączy więc połowa uczestników. Tym razem jednak organizatorzy nie pokażą dokładnych wyników. Poznamy je dopiero po finale.

Zbliżamy się do końca sezonu selekcyjnego

W pierwszym półfinale selekcji islandzkich do finału awans otrzymali Stefan Oli (fot.) oraz trio Sigga, Beta & Elin. Pozostali uczestnicy mają jeszcze szansę by przejść dalej, gdyż po drugim półfinale organizatorzy mogą przyznać komuś dziką kartę. Sobotnie eventy były ostatnimi emocjonującymi wydarzeniami preselekcyjnymi w lutym. W poniedziałek uruchomione będą głosowania internetowe w Niemczech i Danii, a kolejne rundy sezonu obejrzymy już w marcu. Zacznie Serbia, która trzeciego marca pokaże pierwszy półfinał selekcji „Pesma za Evroviziju”. Konkurs kontynuowany będzie też w czwartek, ale wtedy oczy wielu fanów skupione będą na niemieckim „Germany 12 points” – finale narodowym. 5 marca odbędzie się ostatnia w sezonie SuperSobota. Reprezentantów wskażą wtedy Duńczycy, Serbowie, Rumunii i Francuzi, a półfinały przeprowadzone będą w Szwecji, Islandii i Portugalii. W przyszłym tygodniu poznamy też brzmienie utworów wybranych wewnętrznie – Holandii (3 marca) oraz Czarnogóry (4 marca). Dodatkowo w piątek Ronela Hajati zaprezentuje nową wersję piosenki „Sekret”, z którą reprezentować będzie Albanię. Pełen kalendarz wydarzeń znajdziecie TUTAJ.

EBU czeka na formalną rezygnację Rosji, TVP organizuje koncert dla Ukrainy

Europejska Unia Nadawców nie otrzymała od Rosjan żadnych oficjalnych dokumentów potwierdzających chęć pozbycia się statusu aktywnego członka organizacji. Dwie telewizje publiczne Rosji i stacja radiowa poinformowały w sobotę po południu, że z uwagi na wyrzucenie kraju z Eurowizji 2022 opuszczają wspólnotę. W specjalnym oświadczeniu EBU przyznało, że jest świadome tego o czym mówi się w mediach i co podaje agencja RIA, jednak nadal czeka na formalną rezygnację. Telewizja VGTRK informowała EBU w piątek, że może dojść do wycofania się Rosji z uwagi na decyzję o wykluczeniu kraju z Eurowizji, natomiast pomimo szantażu Europejska Unia Nadawców nie zmieniła zdania i podtrzymała zakaz startu Federacji Rosyjskiej w Turynie z powodu kryzysu w Ukrainie. „Nasza Unia zaangażowana jest w przestrzeganie wartości mediów publicznych, a w miarę nasilania się tego konfliktu naszym priorytetem jest zapewnienie wszystkim obywatelom dalszego dostępu do zaufanych i niezależnych wiadomości oraz umożliwienie dziennikarzom swobodnego i bezpiecznego przekazywania informacji” – tłumaczy EBU. Tymczasem w niedzielę o 17:30 Telewizja Polska pokaże koncert „Solidarni z Ukrainą” w ramach którego Caritas Polska prowadzić będzie zbiórkę pieniędzy na ubrania i żywność dla Ukraińców. Wystąpią m.in. Edyta Górniak (ESC 1994), Justyna Steczkowska (ESC 1995), Viki Gabor (JESC 2019), Natasza Urbańska (PdE 2007-2008), Rafał Brzozowski (ESC 2021), Blue Cafe (ESC 2004) czy Taraka (KE 2016). Pojawią się też m.in. Maryla Rodowicz, Ryszard Rynkowski, Izabela Trojanowska, Filip Lato, Enej czy Kombi oraz goście z Ukrainy – Julia Belei z Solidarni Gospel Choir i Oleksandra Zhuravel. Koncert poprowadzą Małgorzata Tomaszewska i Tomasz Kammel. Koncert odbywa się w siedzibie TVP (dziedziniec od ul. Samochodowej) i będzie dostępny bezpłatnie dla publiczności.

Źródło: YLE, Wikipedia, SVT, RUV, EBU, TVP, inf. własne, fot.: @stefanolimusic

1 komentarz

  1. a co z występem Białorusi ???? to też najeźdźca Ukrainy ,ramię w ramię z Rosją !!! wykluczyć również Białoruś !!!

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: