Eurowizja 2022: Dziś Serbia rozpoczyna preselekcje! Czego się spodziewać? • Premiera utworu „De Diepte” S10 • Jamala wystąpi w Niemczech i Rumunii • Nowy odcinek podcastu!

Eurowizja: Start selekcji w Serbii o 21:00

🇷🇸 Dziś o 21:00 startują selekcje serbskie „Pesma za Evroviziju ’22”, a konkurs (pod nową nazwą, gdyż RTS utracił prawa do nazwy „Beovizija”) już teraz wzbudza ogromne emocje. Dziś o dziewięć miejsc w finale powalczy 18 kandydatów, a oceniać ich będą widzowie oraz jurorzy. W skład komisji weszli specjaliści z branży muzycznej. Organizatorzy zapewniają różnorodną stawkę i wiele niespodzianek. Zapewniają też, że wszyscy uczestnicy są dobrze przygotowani do półfinału, bo każdy miał aż sześć prób. Olivera Kovačević z RTS podkreślała to w porannym programie stacji by odeprzeć zarzuty wokalisty Acy Lukasa twierdzącego, że nadawca utrudnia mu przygotowania do preselekcji i nie traktuje wszystkich równo. Przy realizacji preselekcji RTS pracuje z firmą produkcyjną Sky, a efektem ma być m.in. scena w studiu na Kosutnjaku, która jest najlepszą w historii serbskich selekcji. Olivera Kovačević zdaje sobie sprawę, że co roku pojawiają się spekulacje, że wyniki konkursu są ustawione, ale podkreśla, że gdyby RTS chciał coś zmanipulować, w ogóle nie organizowałby selekcji tylko reprezentanta wybrał wewnętrznie. „Robimy festiwal dlatego, że sami nie damy rady wybrać zwycięzcy” – twierdzi. Zwróciła też uwagę na to, że dobór jurorów był bardzo dokładny – sprawdzano m.in. powiązania członków komisji z uczestnikami (np. Jelena Tomašević sama odmówiła, bo poinformowała, że jej trzy koleżanki startują w selekcjach i nie byłoby fair, gdyby miała je oceniać).

Kto wejdzie dziś do finału?

🇷🇸 Olivera zdradziła, że dziś gościem selekcji będzie trio Hurricane (ESC 2021). W drugim półfinale pojawi się jugosłowiański reprezentant Daniel Popović, a w finale orkiestra RTS zagra największe przeboje Sanremo. Zespół Hurricane stwierdził, że w całej stawce 36 uczestników aż 90% to ich znajomi czy koledzy, więc dziewczyny wszystkim życzą powodzenia. „Mamy swoich faworytów, dyskutowałyśmy o tym, ale nie byłoby to koleżeńskie, gdybyśmy ich teraz wymieniały” – stwierdziły. Faworytów ma za to firma Mozzart Bet, która opublikowała notowania bukmacherskie przed pierwszym półfinałem. Awans otrzymać powinni Zorja Pajić (fot.), Aca Lukas, Angelina, Marija Mikić, Ana Stanić, Konstrakta, Boris Subotić, Ivona i Julija, co oznacza, że odpadliby m.in. Bojana Maskovic, Bane Lalić i MVP, Igor Simić czy Biber i zespół Lift. Do samego końca nie było pewne, czy Aca Lukas (który uważa, że jego utwór „Oskar” nie tylko wygra selekcje ale i Eurowizję) wystąpi dziś w programie, bo jego ekipa zagroziła wycofaniem, jeśli RTS nie znajdzie sposobu, by na scenę wprowadzić 500-kilogramowy fortepian. Media serbskie donoszą, że Lukas także dziś pojawił się na próbie, więc nie ma obaw, że zrezygnuje. Transmisja półfinału dziś od 21:00 do 23:30 na RTS1, RTS Svet, RTS Planeta oraz na YouTube (link poniżej):

Eurowizja: Nowe piosenki wybrane wewnętrznie

🇳🇱 Dziś odbyła się premiera piosenki „De Diepte” – pierwszego holenderskiego utworu eurowizyjnego w języku narodowym od 2010 roku. Zaśpiewa go w Turynie wokalistka S10, która wraz z Arno Krabmanem przygotowała piosenkę. Kompozycja ma być hołdem dla smutku i wspomnień, które nosimy ze sobą, bo każdy w swoim życiu przeszedł trudne chwile. „To coś, co wszyscy mamy wspólnego i mam nadzieję, że dzięki piosence poczujecie, że nie jesteście w tym sami” – powiedziała. Jutro (piątek) premiera utworów z Czarnogóry (21:15 w ramach programu „Montenegro, dodici punti”) oraz nowej wersji piosenki z Albanii (po 16:00 na YouTube). 🇦🇿 Wybrano też już utwór dla reprezentanta Azerbejdżanu – Nadira Rustemli’ego. Spośród ponad 300 zgłoszeń na krótką listę wpisano sześć najlepszych, które zostały nagrane i poddane głosowaniu jurorów. Zwycięski utwór (wraz z klipem) ma mieć premierę w przyszłym tygodniu. Warto dodać, że poza premierowymi utworami czekamy też na revampy (nowe wersje) piosenek z Macedonii czy Izraela.

Krystian Ochman też w Londynie!

🇵🇱 Trzeci koncert eurowizyjny z udziałem Krystiana Ochmana! Dziś potwierdzono, że polski reprezentant pojedzie też do Wielkiej Brytanii by 3 kwietnia wystąpić podczas London Eurovision Party. Spotka się tam z We Are Domi z Czech, Intelligent Music Project z Bułgarii czy Brooke z Irlandii, a także z byłymi uczestnikami ESC – macedońskim duetem Eye Cue, Bułgarką Viktorią czy Surie, która ma być jedną z prowadzących imprezy. Show odbędzie się w Hard Rock Hotel, a jednym z organizatorów i patronów jest portal Wiwibloggs. Bilety zostały już wyprzedane. 🇺🇦 Tymczasem ujawniono, że zwyciężczyni Eurowizji 2016 – Jamala – pojawi się jutro (piątek) w finale selekcji niemieckich, a 5 marca (sobota) wystąpi jako gość Selectia Nationala w Rumunii. Jamala, która przebywa teraz w Turcji, gdzie jako uchodźca dostała się przez Rumunię, ma wystąpić na scenach finałów narodowych, ale też rozmawiać o aktualnej sytuacji swojego kraju i zaprosić widzów do bycia solidarnym z ofiarami wojny. O sytuacji w Ukrainie rozmawialiśmy w nowym odcinku naszego podcastu, gdzie wspominamy także preselekcje, na których udało nam się być. Rozmowę prowadziła Natalia Kowalczyk, a wspominali Maciej Błażewicz i gość specjalny – Sergiusz Królak z portalu Eurowizja.org. Podcast na Spotify dostępny poniżej, a odcinka wysłuchać można również na Apple i Google.

Źródło: RTS, Kurir, YouTube, Eurovision, RTCG, London Eurovision Party, ARD, TVR, fot.: @zorja_

%d blogerów lubi to: